רשות ההגבלים: ועדי הנמלים באשדוד ובחיפה לא ינהלו מו"מ משותף על הרפורמה

קלף מיקוח מקורי בידי הממשלה: רשות ההגבלים העסקיים הזהירה כי נוכחות עובדים מנמלי אשדוד וחיפה יחדיו בדיונים על הרפורמה 
בנמלי הים עשויה לפגוע בתחרות ביניהם

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

רשות ההגבלים העסקיים הניחה בידי הממשלה קלף מיקוח נוסף במשא ומתן המתנהל על הרפורמה בנמלי הים. הרשות הזהירה באחרונה את ועדי העובדים בנמלי חיפה ואשדוד כי חל איסור על נוכחותם המשותפת בדיונים על יישום הרפורמה, מחשש לכאורה ליצירת הסדר כובל ופגיעה בתחרות בין שתי חברות הנמלים המתחרות.

היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד אורי שוורץ, שיגר לפני כשבועיים מכתב אל משרדי האוצר והתחבורה, שבו הבהיר כי עליהם להימנע מדיונים על הסדר פרטני בכל נמל, או על השלכות הרפורמה בכל אחד מהנמלים, בנוכחות נציגי הנהלת הנמל השני או של ועד העובדים שלו. במקרה כזה, נדרשים למעשה משרדי הממשלה להפסיק את הדיון או לבקש את יציאת נציגי אחד הנמלים מחדר הדיונים.

למעשה, משמעות ההוראה היא איסור כמעט גורף על נוכחות שני הוועדים יחדיו בדיונים, שכן השלכות הרפורמה על הנמלים אינן זהות בנמלי חיפה ואשדוד, וגם ההתניות שהציגו חברות שני הנמלים ליישומה שונות - ועשויות להיות בגדר סוד מסחרי. כך למשל, נמל אשדוד דרש מהמדינה את העמקת רציף 21 כתנאי ליישום הרפורמה, ונדרש לצרף בצד הדרישה את הפוטנציאל המסחרי הגלום בכך. בנוסף, עמדות שני ועדי העובדים בנמלי חיפה ואשדוד כלפי הרפורמה אינן זהות. כך למשל, בעוד ועד עובדי נמל אשדוד מצדד בהליך הפרטה, ועד נמל חיפה מתנגד לו.

ככל הידוע, נציגי האוצר הבהירו בכמה מהדיונים האחרונים - בהשתתפות נציגי ההסתדרות, ועדי העובדים והנהלות הנמלים - כי לא יסכימו להמשיך לדון בכמה מהסוגיות שעלו, בהתאם להוראת רשות ההגבלים; עם זאת, עד כה לא דרשו להוציא אחת מנציגויות הנמלים מחדר הדיונים.

נמל חיפה צילום: אבישג שאר-ישובצילום: אבישג שאר-ישוב

לפיכך, נראה כי מדובר במהלך מחוכם מצד הממשלה, שהעניק בידיה כלי משפטי נוסף המאפשר לה להימנע מדיונים עם העובדים על הקמת הנמלים הפרטיים החדשים, ולדון רק בהשלכות ההקמה על הנמלים הקיימים. זאת, תוך הצרת גבולות הדיון המשותף, שמירת האפשרות העתידית לפיצול הדיון מול הוועדים וקיום משא ומתן מול כל ועד בנפרד. למהלך כזה עשויה להיות משמעות כבדת משקל, בייחוד אם יוחלט לבסוף על הקמת נמל פרטי אחד.

המכתב של היועץ המשפטי של רשות ההגבלים הוא הצעד השלישי שנוקטת הרשות בהקשר לרפורמה המתוכננת בנמלי הים. קדמה לו אזהרת הרשות את חברות נמלי הים בחיפה ובאשדוד מפני כוונתם לנייד עובדים בין שני הנמלים המתחרים. לאחר שהסתדרות העובדים בישקה להעביר 30–40 מעובדי נמל חיפה לנמל אשדוד לנוכח מצוקת עובדי הנמל הצפוני, שנותרו מחוסרי עבודה כתוצאה מהעיצומים וספגו פגיעה קשה בשכרם. במקביל אמורה רשות ההגבלים העסקיים להכריז על חברות נמלי חיפה ואשדוד כקבוצות ריכוז. המשמעות האופרטיבית של ההכרזה היא שכל נמל חדש שתבנה הממשלה בעתיד יופעל אך ורק בידי גוף מתחרה לנמלים הגדולים. כמו כן, מאפשרת ההכרזה להורות לחברות הנמלים שלא לנקוט כל פעולה שיש בה כדי לסכל או להקשות על כניסתו לשוק או פעילותו של מפעיל נוסף. הפרת הוראה זו תיחשב עבירה פלילית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית