חשיפת TheMarker |

הדו"ח שהרגיז את אלון חסן: כך תופרים ג'ובים בנמל

יו"ר הוועד איים לתבוע את מבקר הפנים של הנמל בשל דו"ח שהוזמן על מקורבו, לאחר שזה צולם מסייע לחסן בעסקיו הפרטיים ■ הדו"ח חשף כיצד הנהלת נמל אשדוד נהגה לשתף פעולה עם הוועד בשיבוץ עובדים, וכיצד תפרה בעבור המקורב תפקיד מיותר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד, אלון חסן, שיגר בשבוע שעבר מכתב איום חריף אל מבקר הפנים של הנמל הממשלתי, אילן אבוקרט. במכתב בישר לו חסן כי בכוונתו לתבוע אותו אישית ואף להגיש נגדו תלונה בלשכת רואי חשבון. הסיבה לשליחת המכתב התוקפני לא היתה דו"חות הביקורת שנכתבו על חסן בחודשים האחרונים. מה שעמד מאחורי המכתב החמור היה דווקא דו"ח ביקורת שהוזמן נגד מקורב לחסן, יעקב (קובי) כידר, המשמש מדריך מנופאים בנמל.

מה גרם לחסן לשבור את הכלים דווקא בעניינו של כידר? מה היה בדו"ח הביקורת שהביא אותו לצאת בצעד חסר תקדים ולאיים על מבקר פנים בחברה ממשלתית שבה הוא מועסק?

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

איחוד רשתות הסלולר - מיליארדי שקלים מונחים על הרצפה

שיטת מצליח // הרשות דרשה אגרה על מסכים מ-2006; העסק קיים מ-2008

מתוך התחקיר של ערוץ 2. קובי כידר מפקח לכאורה על העבודות בשיפודייה של אלון חסן באשדודצילום: צילום מסך ערוץ 2

כידר צולם על ידי ערוץ 2 כשהוא מנהל לכאורה עבודות באחד מעסקי המסעדנות הפרטיים של חסן. אלא שבמקביל התקבלה ברשות החברות הממשלתיות תלונה אנונימית, שלפיה מונה כידר לתפקידו בניגוד לנהלים, על בסיס קרבתו האישית לחסן.

בעקבות התלונה, נפתחה נגד כידר חקירה ביחידת ביקורת הפנים של נמל אשדוד. בהוראת חסן, סירב כידר לשתף עם המבקרים פעולה, אך אלה הצליחו לגבש טיוטת דו"ח. ממצאיה הוגשו בשבועות האחרונים להנהלת החברה, שהחליטה להעביר את כידר מתפקידו ולהחזירו לתפקיד מנופאי. בתגובה, הורה חסן לעובדי הנמל לפתוח בעיצומים, ובמקביל פנה במכתב המאיים אל מבקר הנמל.

טיוטת הדו"ח, שהגיעה לידי TheMarker, עשויה לנפק הסבר אפשרי לחששות בקרב ועד העובדים בנמל, אך גם הסבר לדריכות בקרב כמה מהמנהלים שלו. זאת, משום שהוא חושף את עומק החדירה של ועד העובדים בנמל אל תוך מנגנון הניהול של החברה הממשלתית, ומאשר את הטענות שהועלו בשנה האחרונה מעל דפים אלה בדבר הפיכת מנהלים בנמל לזרועו הארוכה של הוועד.

המנהל התרשם, ושינה דעתו על מועמד הוועד

משרת מדריך היא משרה נחשקת בנמל. העבודה קלה יחסית לישיבה ממושכת ברום תא המנופאי, ומאפשרת למדריכים השגת פרמיות ללא מאמץ. עלות שכרו של מדריך בנמל מגיעה לכ-40 אלף שקל בחודש. בנוסף, המעקב אחר שעות העבודה של המדריכים בנמל רופף למדי. על שעות העבודה שלהם הם מדווחים בדיעבד, באמצעות דואר אלקטרוני, ולא נדרשים להעביר כרטיס נוכחות.

יגאל גוזלנד צילום: אילן אסייגצילום: דף פייסבוק של מיכ

המכרז האחרון שניהל הנמל לתפקיד מדריך מנופאים היה ב–2007. כידר התמודד אז על התפקיד, אך לא נבחר למדריך בגלל גיליון משמעת "בעייתי" לכאורה, שעוטר בשמונה עבירות משמעת (לצד שלושה ציונים לשבח). מי שכן נבחר לתפקיד היה חברו לנמל, יגאל גוזלנד, מהמקורבים יותר ליו"ר הוועד, אלון חסן, ואף שותפו לשעבר לעסקים. חסן, אגב, ישב בעצמו בוועדת המכרז לתפקיד.

בחלוף כמה שנים הסתבך גוזלנד בפרשיה של הונאת ביטוח. הוא הורשע בהצתת פאב שבבעלותו כדי לזכות בפיצויים מחברת הביטוח, ונשלח ב–2012 לשבע שנות מאסר. תחקיר "הארץ" חשף לפני כשנה כיצד התירה הנהלת הנמל לגוזלנד לצאת לחופשה ללא תשלום (חל"ת), כדי שישמור על תפקידו המבוקש בנמל. משהורשע, נאלצה ההנהלה להשעותו – ומקומו התפנה.

אלא שהוועד, בסיוע מסור של הנהלת הנמל, דאג כי כיסאו של גוזלנד לא יתקרר יתר על המידה. דו"ח הביקורת תיעד כיצד סמנכ"ל משאבי האנוש של נמל אשדוד, עובדיה כהן, הוא שפעל מול הוועד כדי שיבחר מועמד מטעמו לתפקיד המחליף של גוזלנד.

בסדרת תחקירים שפורסמו בשנה האחרונה ב–TheMarker, הועלו טענות קשות על התנהלותו של כהן בנמל ועל קרבתו היתרה אל ראשי הוועדים. כלפי כהן, האחראי בין היתר על שיבוצי העובדים בנמל, נטען כי שימש זרועו הארוכה של הוועד, למשל, בהענשת עובדים סוררים או בתגמול עובדים הנאמנים לו. כהן הכחיש אז את הדברים מכל וכל - אלא שלפי דו"ח הביקורת הטרי בעניינו של כידר, מתבררת מציאות אחרת.

לפי הדו"ח, כהן פנה אישית אל חבר הוועד אלון מועלם, "על מנת שזה יציע לו מועמד לתפקיד המדריך, שישובץ באופן קבוע במדור הדרכה". מועלם הוא אחד הבכירים בוועד עובדי הציוד המכני, שבראשו עומד חסן. לחתונתו לפני שנתיים הוזמנו לא פחות מ–900 עובדי הנמל, אשר התייצבות מרביתם בחתונה הביאה להשבתתו לכמה שעות.

משנשאל כהן מדוע פנה אל מועלם בבקשה לשבץ מועמד מטעמו לתפקיד, השיב אגף משאבי האנוש כי "הסמנכ"ל, כמו גם גורמים בכירים אחרים בתפעול, כדבר שבשגרה, מתייעצים עם הוועד הרלוונטי בטרם קבלת החלטה שאינה שגרתית". במלים אחרות, שחור על גבי לבן, הודה מנהל בכיר במעורבות ישירה ואקטיבית של ועד העובדים באיוש משרות מקצועיות, גם אם תוך חשש לניגוד עניינים וגם אם האיוש מחייב עריכת במכרז.

לאחר פנייתו של כהן, הצביע מועלם על כידר כמועמד הוועד לתפקיד - והמליץ למנותו למדריך. לימים, כאמור, צולם כידר משגיח על העבודות להקמת המסעדה החדשה של חסן באשדוד.

באגף משאבי האנוש הדגישו כי אם נשוא ההמלצה של הוועד לא היה מקובל על הגורמים המקצועיים, הוא לא היה מתקבל לתפקיד. אלא שגם כאן המציאות התבררה כמורכבת יותר. הדמות המקצועית שנדרשה לאשר את הבחירה בכידר הוא ראש מחלקת (רמ"ח) התפעול של הנמל, דוד בנודיז.

בנודיז, כך התברר, הוא זה שהתנגד ב–2007 למינויו של כידר לתפקיד מדריך ואף נתן המלצה שלילית לגביו. אלא שהפעם שינה את דעתו – והסכים לאשר את המינוי. בתשובתו לתהיות, השיב בנודיז: "לפני המכרז הייתי תחת הרושם שהיו לו אירועים משמעתיים ולכן לא המלצתי על מינויו". לאורך השנים, נימק הרמ"ח, התרשם לטובה מתפקודו "הרציני והאחראי", כלשונו, של כידר, ולכן "לא ראה כל מניעה לשיבוצו".

עורכי דו"ח הביקורת לא התרשמו מהנימוקים להשתלשלות האירועים. "לא ברור מדוע בוצעה פנייה לקבלת שם של מועמד מהוועד", העירו בדו"ח. "לדעת הביקורת, נדרש היה לפנות לגורמים המקצועיים בחברה כדי שימליצו על שם או על שמות של מועמדים המתאימים לתפקיד, ולא לפנות לקבלת שם מנציג הוועד, באופן בלעדי", נכתב על התנהלותו של כהן.

יגאל גוזלנדצילום: אילן אסייג

על כך השיבו באגף משאבי אנוש בתגובה מפליאה נוספת: "שיתוף הפעולה של ההנהלה והוועד היה בין הסיבות העיקריות להצלחה העסקית של החברה בשנים האחרונות. ועד העובדים משותף בהחלטות גם לגבי יציאת מפעילים מדריכים לחו"ל כמו גם החלטות אחרות, וכל זאת כל עוד הממונים המקצועיים נותנים את אישורם לגבי איכותו של האיש המוצע לתפקיד זה או אחר". כדי לחזק את דבריו, אף הגדיל האגף לעשות והעלה דוגמה נוספת, זו של איוש התפקיד של מדריך סימולטור מנופים, שגם הזוכה בו הומלץ לטענתם על ידי ועד העובדים.

שמונה שעות כדי לבדוק מנוף

אם לא די היה בתהיות על אופן מינויו של כידר לתפקיד מדריך, התברר כי זה לא עסק רק בהדרכה. אמנם, כידר זכה להעדפה בולטת על פני חבריו להדרכה מאז שמונה לתפקיד ב–2012. בעוד שחמשת המדריכים המקבילים לו זכו לשיבוץ של 7–2 הדרכות בשנה מתוך 19 הדרכות בסך הכל - זכה כידר, הצעיר בתפקיד, להעביר לא פחות מ–11 הדרכות.

"חלוקה שוויונית יותר של ההדרכות היתה יכולה לייתר את הצורך למנות מדריך שישובץ באופן קבוע במדור הדרכה", העירו המבקרים, תוך שהם רומזים על השרירותיות בצורך במינויו של כידר לתפקיד.

ואמנם, גם ההדרכות המרובות שסודרו לו עדיין לא כיסו את מלוא ימי תעסוקתו של כידר בנמל. לכאורה, בשעות שבהן לא הדריך הוא היה אמור לחזור לתפקידו כמנופאי בשעות הפנאי. אלא שכאן נכנס לתמונה פתרון יצירתי: תפקיד חדש שימנע ממנו את הצורך לטפס חזרה אל המנוף.

נמל אשדוד. "ההנהלה רואה את הדברים בחומרה"צילום: אילן אסייג

בימים שבהם לא העביר הדרכות, שימש כידר בודק מנופים. מה עושה בודק מנופים בנמל אשדוד? אין לדעת. בהליך הביקורת התברר כי גם לנמל אין מושג במה כרוך התפקיד, מי מוסמך לבצע בדיקות מנופים, מה רמת הניסיון והידע הנדרשים לכך, מה צריך בכלל לבדוק וכמה זמן נמשכת כל בדיקה. כל שקיים הוא טופס בן שני עמודים שמפרט מהו המכשור בעגורן שצריך לבדוק.

בעבר, נוצר התפקיד כדי לספק עבודה למדריכים הקבועים בנמל שלא ניתן היה להעסיקם בתפקידי הדרכה. ואולם הנוהג פס מן העולם, כידר ממילא אינו מדריך קבוע, וגם לדעת עורכי הביקורת "לא ברור מדוע קיים צורך להמשיך ולהעסיק עובד תפעול בתחום זה". זאת, אגב, בייחוד לאחר שהתברר כי כידר הוא בודק המנופים היחיד כיום בנמל אשדוד.

אם לא די בכך, בדיקת המנופים בנמל הועברה כבר לפני שנה לסמכות בתי המלאכה בנמל - בהסכם שחתם ועד העובדים שלהם - "כך שממילא התפקיד התייתר לחלוטין ולא ברור מדוע המשיך כידר לבצע את הבדיקות ב–2013", נכתב בדו"ח. גם באגף משאבי האנוש הודו בחוסר ההיגיון של הדברים, והודיעו כי יפעלו לתיקון המצב.

בינתיים, במקום לחזור לעבודה על המנוף, דיווח כידר על בדיקת מנופים, ולא סתם בדיקה, אלא כזו שארכה משך משמרת שלמה, שבה נבדק כל מנוף בנמל שמונה שעות. משנשאל רמ"ח התפעול בנמל על ההספק המוזר, הודה כי מדובר בבדיקה טכנית־ויזואלית שלא אמורה לארוך זמן ממושך כל כך. אלא שבשישה מקרים כידר אף דיווח על בדיקה כפולה שביצע באותו היום – בשתי משמרות עוקבות – שבגינן זכה לפרמיה כפולה.

"הבירור מצייר התנהלות עצמאית לחלוטין של כידר בתחום בדיקת המנופים. בימים שבהם אין הדרכות קורסים, הוא הולך באופן עצמאי לבדיקת מנופים ואין כל גורם המנחה אותו בנושא, קובע לו תוכניות וקורא לו בתום הבדיקה לצורך ביצוע מטלות נוספות", נכתב בדו"ח. "לדעת הביקורת, מדובר במילוי פונקציה אשר מלכתחילה לא ברורה נחיצותה", נטען.

המסעדה החדשה של אלון חסן באשדוד צילום: אילן אסייגצילום: אילן אסייג

עורכי הביקורת הזכירו את הסיבה שבה נקב כהן לצורך במינויו של כידר לתפקיד - מתן מענה למספר הקורסים הגדל בנמל. אלא שכידר בילה יותר ממחצית זמן העבודה שלו ב"בדיקת מנופים". זאת, אם לא עבד בשעות אלה בעבור חסן.

לאחר שהופנו אל צילומי הטלוויזיה, שם צולם כידר מפקח לכאורה על העבודות להקמת השיפודייה החדשה של חסן, טענו באגף משאבי אנוש של הנמל כי אין בצילומים כדי להוכיח שכידר אמנם עבד במקום, בניגוד לנהלים, בזמן עבודתו בנמל, וכי אין בידם מידע על עיסוקיו הפרטיים. כידר, יש לציין, לא קיבל אישור לעבודה נוספת מחוץ לנמל, אך גם לא שיתף פעולה עם עבודת הביקורת.

"אף מנכ"ל לא ישלים עם התנהגות כזו"

ממצאי טיוטת הביקורת הועברו להנהלת נמל אשדוד לפני חודש, וזו החליטה בעקבות הדו"ח להפסיק מיידית את העסקתו של כידר כמדריך במינוי קבוע ולהחזירו לעבודה כמנופאי. בנוסף, החליטה ההנהלה לערוך בדיקה משפטית שתבחן את האפשרות להשיב את הכספים העודפים לכאורה ששולמו לכידר בגין בדיקת המנופים, וכן להעביר להליך בירור אישי את הצילומים שבהם תועד לכאורה עובד בעסקיו הפרטיים של חסן.

באשר לסירובו של כידר להתייצב לתשאול אצל המבקרים, לכאורה בהוראת חסן, הבהירה לו ההנהלה אם יתמיד בסירובו יועמד לדין משמעתי ותישקל אף הגשת קובלנה פלילית נגדו. בעקבות הבהרה זו, התייצב כידר בימים האחרונים לתשאול. בין היתר, הוא טען כי נוכחותו באתר העבודות של שיפודי ציפורה נעשתה שלא בשעות העבודה. בימים אלה, בודקת ההנהלה את אמיתות העדות שמסר.

בינתיים, הודיעה ההנהלה לוועד כי כידר אינו משמש מדריך קבוע, ולכן בכוונתה להחזיר אותו לעבוד בהכשרתו המקורית - מנופאי. אלא שלחסן היו תוכניות אחרות לגבי כידר. לנוכח הכוונה להדיחו מתפקיד ההדרכה, דרש חסן כי כידר ישובץ לעבודה בפריקת המכוניות בנמל. עבודה בתחום זה נהפכה מבוקשת באחרונה בנמל הודות להסכם עבודה קורץ שחתמה באחרונה ההנהלה מול העובדים.

ואולם ההנהלה סירבה לבקשה בטענה כי אין היגיון בשיבוץ מנופאי לעבודה שאינה מוכרת לו. בוועד פתחו בתגובה ב"שביתה פראית", מנעו פריקת מכוניות בנמל, הביאו לנטישה של לפחות אונייה אחת לנמל חיפה ולהסבת נזק של כ–1.5 מיליון שקל לנמל.

ההנהלה מיהרה אמנם לפנות אל בית הדין לעבודה, אך תחת הרוח שנושבת בימים אלה במוסד זה בכל הקשור לנמלים - נאלצה להתפשר על הקפאת ההליכים. כשהוא נהנה מהגב של בית הדין, שיגר חסן את המכתב המאיים לכאורה כלפי מבקר הפנים אבוקרט, ובנימוק אירוני. אבוקרט נמנע בעבר מלעסוק בענייניו של חסן מחשש לניגוד עניינים. אבוקרט נשוי לבתו של עו"ד שמואל מישוק, יועצו המשפטי של ועד ציוד מכני וגם בא כוחו של חסן. לטענת חסן, עיסוקו של אבוקרט בביקורת על כידר מעלה חשש לכאורה לניגוד עניינים, אף כי הביקורת לא עוסקת כאמור בעניינו של חסן , אלא בזה של כידר, ואת הביקורת עורכים סגנו של אבוקרט, עם משרד רואי החשבון החיצוני ליאון־אורליצקי.

בינתיים, הבהירו אתמול גורמים בנמל אשדוד כי "חברת הנמל לא תעבור לסדר היום בנוגע לשליחת המכתב למבקר הפנים". לטענתם, הנמל כבר פנה אל היועץ המשפטי של רשות החברות הממשלתיות, כדי שינחה את הנמל כיצד לנהוג עם אי שיתוף הפעולה של אנשי הוועד עם הביקורת. כמו כן, הנמל בודק עם נשיאות לשכת מבקר הפנים כיצד לנהוג בתגובה להוראת חסן לכידר שלא להתייצב להליך הבדיקה.

באשר לביקורת שהוטחה באגף משאבי אנוש בנמל, ולתהיות סביב התנהלותו של הסמנכ"ל עובדיה כהן, מסרו גורמים בנמל: "ההנהלה רואה את הדברים בחומרה, והעירה לסמנכ"ל כי עליו להפריד בין ניהול החברה לבין עבודת העובדים. מנכ"ל חדש בנמל לא יוכל להשלים עם התנהגות כזו, שמטשטשת את הגבולות בין ניהול לבין השפעת הוועד עליו".

בא כוחו של חסן, עו"ד רונאל פישר, מסר בתגובה: "מבקר הפנים סבר בסיבוב קודם שהוא לא ראוי לבקר, הואיל והוא מצוי בניגוד עניינים. כל מה שחסן שאל הוא כיצד מי שאתמול לא ראוי היה לבקר נהפך לראוי היום. השאלה לגיטימית, אך לא זכתה למענה – ולא במקרה. לכל הפחות, זהו אירוע בלתי מוצלח מצדו של המבקר, ואם הנהלת הנמל גיבתה אותו, אז גם לה יש בעיה, והוראת חסן לכידר נובעת מאותה בעיה ממש".

לא ניתן היה להשיג את תגובת כידר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב