זה לא נגמר: ישראמקו ודור אלון עתרו לבג"ץ נגד יצוא הגז

השותפות בתמר טוענות לאפליה פסולה של המאגר ביחס ללווייתן, לאחר שהותר להן לייצא רק 20% מהגז - במקום 50%

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שבועיים לאחר החלטת בג"ץ לדחות את העתירות נגד ההחלטה לייצא את הגז הטבעי שלחופי ישראל – חוזר הדיון על הייצוא לערכאות: חברות ישראמקו ודור גז, המחזיקות 28.75% ו-4% (בהתאמה) בזכויות במאגר תמר, עתרו הערב (ה') לבג"ץ נגד החלטת הייצוא של הממשלה. זאת, בטענה לאפליה פסולה לרעה של מאגר תמר ביחס ליתר המאגרים.

העתירה באה בעקבות החלטת הממשלה לשנות את מסקנות ועדת צמח - ולהגדיל את כמות הגז לטובת השוק המקומי באמצעות הפחתת מכסת הייצוא שתותר ממאגר תמר. כך, יוכל תמר לייצא בעתיד עד 20% מעתודות הגז בו – לעומת 50%-75% שהותרו למאגר לווייתן.

כפי שנחשף ב-TheMarker, זעמו ישראמקו ודור אלון על השינוי – בעוד ששותפותיהן למאגר, נובל אנרג'י (36%) ודלק (31%), המחזיקות 85% מהזכויות בלווייתן, נותרו אדישות יחסית לשינוי - היות שהפגיעה במכסת היצוא של תמר באה במקום קיצוץ רוחבי במכסות היצוא של כל המאגרים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בנט בכנס הורביץ: "המלפפון בהודו הוא הנרטיב הישראלי"

"יש לי 40 משרות היי-טק בשכר גבוה שאני לא מצליח לאייש"

הרעיון לשינוי זה נולד במשרד האנרגיה, שם טענו כי תמר כבר מימן באמצעות שורת חוזים את פיתוחו, זכה כבר להקלות בחוק ששינסקי - וכי יש לשמור עליו כעל מאגר אסטרטגי שיופנה לצורכי המשק בלבד - לנוכח ההערכה כי מרבית הגז האצור במאגר לווייתן תופנה ליצוא. מצד שני, עשויה היתה החלטה להחריג את המאגר מהייצוא לגרור את המדינה להליך משפטי בטענה לאפליה לרעה. לפיכך, הוחלט ליישם פתרון מתחכם.

מאגר תמרצילום: רויטרס

בעוד שוועדת צמח התירה לייצא 50% מכלל העתודות במאגר (140 BCM מתוך כ-280 BCM) - הוחלט כעת כי מכסת היצוא של המאגר תיגזר מיתרת הגז שעוד לא נמכרה בחוזים שעליהם חתמו השותפות. היות שהשותפות חתמו עד כה על חוזים למכירת כ-180 BCM מהמאגר - יוכל המאגר, תיאורטית, לייצא 50% מהיתרה (50 BCM). ואולם במנגנון נקבע עוד כי היצוא יותר כל עוד הגז המשוריין לטובת המשק מכלל המאגרים - לפי הנוסחה שקבעה ועדת צמח - לא יפחת מ-540 BCM.

מנגנון היצוא שנקבע בדו"ח ועדת צמח קבע יצוא לפי המפתח הבא: 100% יצוא במאגר קטן (עד 25 BCM), 75% במאגר של 25-100 BCM ועד 50% במאגר לווייתן (או עד 75%, במקרה של עסקות swap עם מכסת המאגרים הקטנים). לפי נוסחה זו, יש כיום בגז המשוריין לצרכים מקומיים כמות של כ-560 BCM. לכן יוכל מאגר תמר לייצא בשלב זה רק 20 BCM (ואת יתרת ה-30 - רק לאחר חשיפת תגליות נוספות).

מגבלה זו מסכלת למעשה את הסכם העקרונות שעליו חתמו שותפות תמר מול גזפרום הרוסית (בתיווך דייהו הקוריאנית והוג הנורווגית) – למכירת 84 BCM גז מהמאגר. כך נותרו בפני שותפות תמר שתי אפשרויות: למכור את מכסת הייצוא שהותרה לה לשותפות לווייתן - או לייצא כמות זו למדינות שכנות.

בעתירה שהוגשה על ידי משרד עוה"ד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל – דורשות ישראמקו ודור לבטל את החרגת תמר ממנגנון חישוב מכסות הייצוא, בטענה כי צמצום שיעור הייצוא מהמאגר פוגע בתחרות, פוגע משמעותית ברווחיות המאגר ועלול לחסום כליל את יכולתו לייצא הגז. "אין כל הגינות בכך שדווקא על מאגר תמר יוטל לשמש המקור העיקרי לעתודות הגז של ישראל", נכתב בעתירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה