גלגלים לצעירים |

9 מכוניות אמינות וחסכוניות בפחות מ-70 אלף שקל

בדרך לאוניברסיטה, לחברים או לסוף שבוע אצל ההורים - מרבית הצעירים זקוקים למכונית קטנה, זולה, אמינה וחסכונית בדלק ■ איך בוחרים במכונית המתאימה והאם חייבים להסתפק במשומשת ■ כתבה רביעית בסדרה

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

עבור רבים מהסטודנטים, תחילת הלימודים האקדמיים היא גם הזדמנות לצאת מבית ההורים ולעבור לדירה שכורה או למעונות. פעמים רבות, בתקופה זו נרכשת גם המכונית הראשונה.

המכוניות הראשונות שרוכשים צעירים אינן חדישות או מפוארות בדרך כלל. ברוב המקרים אלה מכוניות קטנות ומשומשות, שמספיקות לצרכים הבסיסיים של הסטודנטים. אז אילו מכוניות כדאי לצעירים לקנות ואיך כדאי לעשות זאת?

לפני שמחפשים מכונית בלוחות המודעות או במגרשי המכירה, כדאי לברר מה יהיו הצרכים שלכם, ואיזה תקציב עומד לרשותכם, כולל עזרה מההורים, הלוואות ושאר מקורות מימון. במרבית המקרים, מכונית קטנה תספיק: תוכלו להסיע בה שלושה חברים ולהוביל ציוד רב בקלות, אם תקפלו את המושבים האחוריים.

היתרונות של מכונית קטנה הם קלות התמרון בשעת נהיגה, המחיר הנמוך יחסית לרכישה - ובעיקר, החיסכון בדלק ובמקום חנייה. ואם כבר מדברים על חיסכון, קחו בחשבון שתיבת הילוכים אוטומטית אמנם נוחה יותר לנהגים רבים, אך גיר ידני חוסך דלק, מפחית את מחיר המכונית וגם זול יותר לתחזוקה במקרה של תקלה.

באשר לתקציב, כדאי לכלול בחישוב העלויות כרבע מהתקציב לצורכי תיקונים ושיפוצים לא צפויים במכוניות - ורק אז למצוא את המכונית הקטנה המתאימה.

עד 30 אלף שקל

עד 30 אלף שקל

בסכומים נמוכים מאוד תמצאו מכוניות ותיקות, וכנראה גם עתירות קילומטרים. קניית מכונית במחיר כזה מגלמת בתוכה סיכון מסוים: ייתכן שהמכונית תהיה אמינה ומוכנה לעוד קילומטרים רבים, אך אתם עלולים גם ליפול על מכונית "לימון" - שהוצאות התחזוקה שלה יקזזו בנקל את המחיר הנמוך שבו נקנתה.

ההצעה היא לנסות לגייס עוד מעט כסף, ולרכוש מכונית ב–40 אלף שקל ומעלה, שאולי גם תוכל לשרת אתכם שנים ארוכות. אם בכל זאת אתם מתעקשים על מחיר נמוך יותר, הנה שתי המלצות.

יונדאי גטס הקוריאנית אינה נחשבת ליצירת מופת בתחום הרכב - בעיקר בשל צריכת דלק שמתאימה למכונית גדולה בהרבה - אבל אם אתם מוצאים מכונית כזו עם תיבת הילוכים ידנית, אתם פותרים את הבעיה של צריכת הדלק. אפשר גם למצוא גטס אוטומטית משנות הייצור המאוחרות יותר ‏(2006 ומעלה‏), שאותן ניתן לזהות בעזרת גריל אליפטי מלפנים. צריכת הדלק של הדגמים החדשים יותר של גטס טובה יותר, ובסך הכל, המכוניות האלה הן אמינות ומחירן נמוך.

מכונית אמינה נוספת היא טויוטה יאריס מהדור הראשון ‏(שיוצר עד 2006‏). מכוניות כאלה, ממודל 2005, אפשר להשיג בארץ במחיר של 30 אלף שקל לפי המחירון - בפועל, המחיר נמוך יותר. בנוסף לאמינות שלה, היאריס היא גם מכונית שנעים מאוד לנהוג בה.

עד 50 אלף שקל

עד 50 אלף שקל

תוספת של 20 אלף שקל במחיר מביאה אתכם למבחר גדול בהרבה של מכוניות מומלצות. אפשר לקנות מכוניות מיני משנות הייצור האחרונות, כמו סוזוקי ספלאש או שברולט ספארק מהשנים 2011 ואף 2012, וגם מכוניות סופר־מיני אוטומטית, כמו יונדאי i20 ודייהטסו סיריון מ–2010 ומטה.

הבחירה במכוניות המתאימה בקטגוריה הזו תלויה בטעם שלכם ובהעדפה שלכם לגיר ידני או אוטומטי. באגף הידני, הספלאש היא מכונית מרווחת ואמינה, אך קשה למצוא אותה עם תיבה ידנית ובמחיר נמוך. מכונית אחרת של סוזוקי, אלטו, נפוצה בהרבה, ומציעה גם היא אמינות טובה - אך זוהי מכונית בסיסית יותר, עם מנוע הנוטה לרטוט בעצירות קצרות.

שברולט ספארק היא הזדמנות קנייה ומכונית טובה בהרבה מכפי שמיוחס לה. יש לה מנוע חזק, מרווח מצוין ומחיר נמוך ממה שמגיע לה. דייהטסו סיריון היא מכונית בסיסית, אמינה ואוטומטית. רבות מהמכוניות היו בבעלות פרטית, ויש סיכוי טוב שהן שמורות ומטופלות. יונדאי i20 היא מכונית גדולה יותר, וגם מרווחת ומעודנת יותר, ויהיה נוח לנסוע אתה גם על כבישים משובשים. עם זאת, כדאי לבחון היטב מי היו בעליה הקודמים ואם מצבה המכני טוב.

עד 70 אלף שקל

עד 70 אלף שקל

עם תקציב של 70 אלף שקל כבר אפשר לקנות משפחתית משומשת, אבל לא בטוח שאתם באמת זקוקים למכונית כזו. במחיר הזה יש מבחר נאה של מכוניות חדשות, החל מסוזוקי אלטו, המיושנת מעט, ב–52 אלף שקל, ועד סופר־מיני ידניות, כמו פיז'ו 208, ב–70 אלף שקל. אם הצלחתם לגייס סכום כזה, אנחנו ממליצים על קיה פיקנטו בקטגוריית המיני ‏(מחירה 63 אלף שקל‏), ועל סוזוקי סוויפט ופורד פיאסטה בקבוצת הסופר־מיני.

הפיקנטו מצטיינת באבזור ובתחושה נעימה בתא הנוסעים, וגם בעיצוב שנותר צעיר ונאה, אף שהיא נפוצה מאוד בדרכים. שתי מכוניות הסופר־מיני עולות כמעט 80 אלף שקל כחדשות, אך אפשר גם למצוא משומשות "טריות" יחסית. שתיהן מרווחות יחסית למכוניות מיני אחרות, ונעים יותר לנסוע בהן על כבישים בינעירוניים.

איפה קונים

יש שתי אפשרויות לרכישת מכוניות: מבעלים פרטיים, שלרוב שמרו על המכונית שלהם מעט טוב יותר מציי רכב, או מחברות שעוסקות בסחר רכב. רבים מהקונים מתחילים לחפש במגרשי המכירה, אך לא שזה המקום הטוב ביותר לחפש בו. בכל הנוגע למכוניות משומשות ותיקות, סביר להניח שתמצאו מכוניות טובות יותר דווקא אצל בעלים פרטיים.
עם זאת, גם מגרשי המכירות אינם מקשה אחת. הטובים שבהם שייכים ליבואני הרכב עצמם, ומוכרים מכוניות משומשות שהוחלפו בעסקות טרייד־אין עם מכוניות חדשות. במלים אחרות, רוב המכוניות שם הן מבעלות פרטית.

בעדיפות השנייה נמצאות חברות הליסינג, שם יש מבחר אדיר של מכוניות חדשות יחסית, שלא עברו חיים קלים, אבל המחיר בהתאם. מגרשי מכירה פרטיים ראויים ליחס חשדני יותר: לא כל המכוניות שם בעייתיות, אבל יש לבדוק היטב כל מכונית שהם מציעים. היתרון של מגרשי המכירה אינו במימון וגם לא במחירים, אלא באפשרות שהם מציעים לרכוש את המכונית הישנה שלכם, שעשויה להיות ישנה ומשומשת מאוד בזכות עצמה.
אחרי שבחרתם במכונית מתאימה, אל תוותרו על שתי בדיקות - האחת במכון בדיקה, והשנייה במוסך שעליו אתם סומכים. אמנם עלות הבדיקה אינה נמוכה, אבל ככל שהמכונית ישנה יותר, כך הבדיקה חשובה יותר.

אפשר גם לשכור מכונית

אם השימוש שלכם ברכב אינו יומיומי ואתם זקוקים למכונית רק מדי פעם כדי להוביל כמה חפצים כבדים מהדירה לבית ההורים או להיפך, או לנסוע טיול או לחתונה שנערכת במקום מרוחק - הרבה יותר זול ומשתלם לכם לשכור מכונית, אפילו פעם בחודש, מאשר לרכוש אחת.

מבצעים שעורכות חברות השכרה על מכוניות קטנות, במחירים של 90–100 שקל ליום, הופכות את ההשכרה לנגישה ביותר. קל אוטו, למשל, מציעה במבצעים שונים מכונית שכורה ב–75 שקל ליום; סאן קאר משכירה מכונית ב–89 שקל ליום; ובאדג'ט מציעה מכונית ב–99 שקל ליום. באזור תל אביב, יש גם השכרת רכב לפי שעה, שעושה חברת קארטוגו ‏(Car2Go‏).

מבצעי ההשכרה משתנים בתדירות גבוהה, וכוללים הרבה אותיות קטנות, כמו הגבלת קילומטרים וכיסוי ביטוחי. אם אתם יודעים באילו תאריכים תזדקקו למכונית, התקשרו לכמה חברות השכרה ובדקו מהי העסקה המשתלמת ביותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות