נמל אשדוד הפסיד 7 מיליון שקל בשנה בגלל עסקיו של אלון חסן

דו"ח הביקורת על עסקיו של יו"ר הוועד בנמל מצביע על התקשרויות במיליוני שקלים שלא כדין ■ מנכ"ל העמותה להקמת מרכז רבין הוצג כיועץ לאחת החברות של חסן - והורה לראשיה לשתוק

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת נמל אשדוד הממשלתית הפסידה בשנה האחרונה לפחות 7 מיליון שקל כתוצאה מהפעילות העסקית של חברות יו"ר ועד העובדים, אלון חסן, בשטח הנמל - כך עולה מדו"ח הביקורת החיצונית שהוזמן כדי לבחון את עסקיו הפרטיים של חסן בנמל.

לאחר חודשים ארוכים של בדיקות, הוגש בשבוע שעבר הדו"ח לדירקטוריון חברת הנמל. עיקרי הדו"ח פורסמו במהלך החודשים האחרונים, ונחשפו תחילה בתחקיר "הארץ" שפורסם לפני כשנתיים. הם מתמקדים בשלוש חברות שפעלו בשטח הנמל במתן שירותים לוגיסטיים ללקוחותיו, ובעלות זיקה לכאורה לחסן עצמו.

כתבות נוספות באתר TheMarker

10 ההמלצות של בן ברננקי לצעירים בראשית דרכם

לפיד: תהליך הבחירה היה מזעזע - לא אכפת לי להתנצל בפני פלוג

אלון חסןצילום: עופר וקנין

הראשונה שבהן היא דנה שירותי נמל - המוחזקת בבעלות יניב בלטר, שותפו לעסקים של חסן. מדו"ח הביקורת עולה כי החברה נהנתה מהקצאה מקלה של תשתיות נמליות על ידי הנמל - ומאישור לפעול בחופשיות מול לקוחות הנמל, גם אם על חשבון עובדיו. למעשה הפריט הנמל הממשלתי רציף ושטחים עבור החברה, שאף כינתה אותם בשם "Dana Port". החברה העניקה ללקוחות הנמל שירותי פיקוח ולוגיסטיקה - תוך שהיא נהנית מתעריפון מוזל במיוחד.

כך, בין ספטמבר 2012 ליוני 2013 לבדם חויבה דנה בדמי שכירות בגין שכירת מחסן בשטח 500 מ"ר בלבד - בעוד שקיבלה מהנמל 2,200 מ"ר, תוך שהנמל מפסיד בשל כך שכירות בסך 730 אלף שקל. כמו כן חויבה דנה בדמי שכירות בגין שכירת שטח פתוח נוסף במחיר נמוך ב–1.6 מיליון שקל מדמי שכירות רגילים. החברה גם לא העסיקה עובדי נמל, כפי שהתחייבה בחוזה שנחתם מולה, באופן שגרע מהכנסות הנמל 2.6 מיליון שקל - וגם לא החכירה כלי עבודה בסכום של 2.1 מיליון שקל, בניגוד לחוזה.

הלקוח הגדול של דנה היתה חברת הקידוחים שמן, שבבעלות איל ההון אברהם נניקשווילי - שאחיו משמש בכיר בנמל אשדוד. לפי הדו"ח שילמה שמן לדנה כ–1.1 מיליון שקל בגין שירותיה. מנכ"ל שמן, יוסי לוי, העיד בפני צוות הביקורת כי הוכוון להיעזר בשירותי חברה פרטית על ידי מנכ"ל נמל אשדוד בעצמו, שוקי סגיס, שטען בפניו כי הנמל אינו מספק שירותים אלה ולא ניתן להתקשר עמו ישירות - אלא דרך אחת החברות הפרטיות. סגיס סיפק לבודקים גרסה הפוכה. לתהיות הבודקים אודות התקשרות הנמל עם דנה, הפנה סגיס את השאלות לרמ"ח תפעול בנמל.

לטענת הבודקים, חסן ובלטר סירבו לשתף עמם פעולה. בדו"ח מתוארת פגישה שנערכה בין מנכ"ל דנה לבינם במשרדו של מנכ"ל העמותה להקמת מרכז רבין, יוסי לחמני. לחמני, כך נטען, הציג עצמו כ"יועץ" לחברת דנה, והנחה את ראשיה לשתוק במהלך הבדיקה. לחמני, אל"מ במיל., מוכר כפעיל פוליטי וכמקורב לשר התחבורה לשעבר, שאול מופז, שאף מינה אותו לדירקטור ממטעמו במעצ.

דו"ח הביקורת עוסק עוד בהתקשרות הנמל עם חברת ההובלות של חסן, בן עידן הובלות, שלפי ממצאי הביניים של דו"ח הביקורת ביצעה כ–2,100 כניסות ויציאות של משאיות מהנמל מאז 2011, תוך שהיא מספקת שירותים ל–140 יבואנים ול–22 יצואנים מלקוחות הנמל. בדו"ח לא נמצאה העדפה של משאיות החברה בנמל.

יניב בלטרצילום: אילן אסיאג

במקביל, נבדקה התקשרות הנמל עם חברת מוצרי הניקוי א.י הופס, המוחזקת על ידי חברת קליר שבבעלות קרובת משפחתו של חסן. בדו"ח הביקורת נמצא כי הנמל רכש מהחברה בשנים האחרונות מוצרי ניקוי מיוחדים בסך כמיליון שקל - בהליכי מכרז תמוהים, לכאורה.

"הדו"ח בא לקלל - ויצא מברך"

דו"ח הביקורת ציין כי אזכור היקפי ההתקשרויות נעשה על בסיס אומדנים, ולא התייחס לשאלה אם יוכל הנמל לגבות את הפסדיו מהחברות המבוקרות. בינתיים הפסיק נמל אשדוד את התקשרויותיו עם שלוש החברות המוזכרות - תוך שלילת רישיונות הכניסה של 92 עובדי דנה לנמל.

דו"ח הביקורת הוצג אתמול למשרדי הממשלה. לשכת שר התחבורה, ישראל כץ, מסרה בתגובה כי "השר רואה את הדברים בחומרה רבה, והנחה את הנהלת נמל אשדוד למצות את הדין עם כל המעורבים, והורה להמשיך ולקדם בכל העוצמה את הרפורמה בנמלים".

בהקשר זה, יש לציין את החלטת יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שלא להמתין לממצאי דו"ח הביקורת, ולהחזיר את חסן לתפקידו בוועד עובדי הנמל.

מרכז רביןצילום: דניאל צ'צ'יק

בא כוחו של חסן, עו"ד רונאל פישר, מסר בתגובה כי "מתוכן פנייתכם, מגמת הבדיקה היתה לקלל - ויצאה מברכת. הוכח על בסיס הדו"ח, שהוצג על ידכם, שהטענות שלפיהן היתה כביכול העדפה של משאית כלשהי הקשורה למר חסן - לא היו ולא נבראו. כך גם שום ממצא שקושר את חסן לחברת דנה.

"הדו"ח מאשש ומאשר את מה שטענו למן היום הראשון, ומלמד יותר מכל על כשלים חמורים בהנהלת הנמל. בדיעבד, הדו"ח היה צריך להיות עניינו הגדול ביותר של חסן, שהיה צריך לרצות בו. מבקר הנמל קיבל מאיתנו כל מידע שזכאי היה לקבל, ואנחנו משוכנעים שהוא שבע רצון".

לחמני מסר בתגובה כי "בעלי חברת דנה ביקשו שאפשר בינם לבין יו"ר דירקטוריון הנמל, וניאותי לעזור להם. בשלב מסוים, ביקשו לקיים במשרדי פגישה דחופה ונעתרתי לכך. ואולם מרגע שצוות הבודקים החל לחרף ולגדף אותי - ביקשתי מהם לעזוב".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב