"הסינים יכולים להקים רכבת לאילת, כמו שהם יכולים לשפץ את בית ראש המוסד"

אפרים הלוי, ראש המוסד לשעבר, הזהיר מפני הסיכון הביטחוני הטמון במעורבות סינית בפרויקט הרכבת לאילת ■ שר התחבורה: "שטחיות וחוסר התמצאות" ■ נציג החברות הסיניות: "בעבר סוכם שהאמריקאים יפעילו את הפרויקט" ■ הממשלה תתבקש לאשר היום את תוואי הרכבת

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ועדת השרים לענייני פנים תדון היום בתוואי המתוכנן של הרכבת לאילת ותתבקש לאשרו, לרבות הפקעת שטחים מידי רשות הטבע והגנים. לקראת הדיון פורסמה בסוף השבוע חוות דעת שהזמינה החברה להגנת הטבע מראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, ושעסקה דווקא בממשלת סין. המדינה הביעה עניין בהקמת הפרויקט ובהפעלתו, לכאורה תוך גיבוי מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כ”ץ.

בחוות הדעת תקף הלוי את כוונתה של ממשלת סין, הזהיר מקשריה הענפים עם איראן ומהעברת שליטה בעורק תחבורה אסטרטגי לידיה, וכן התריע מפני פגיעה במרקם היחסים שבין ישראל לארה”ב. הדברים עוררו את זעמו של השר כ”ץ, שתקף את הלוי בחזרה בדף הפייסבוק שלו: “צחקתי על השטחיות וחוסר ההתמצאות שעמדו בבסיס חוות הדעת”.

כ”ץ, יש לציין, ביקר בסין ודן עם עמיתו בקידום הפרויקט. לדבריו, השליטה בפרויקט תישאר בידי ישראל, אך הוא אישר כי את ההקמה ומימון הביניים יעמידו “ממשלות זרות”, כהגדרתו.

כ”ץ פנה גם לארגוני הסביבה וכתב: “אתם רוצים לטרפד את אישור מסילת הרכבת לאילת אף שהתוכנית אושרה בכל מוסדות התכנון? אתם חוששים שמא איזו לטאה תידרס בדרך, אף שאגנו גם לזה באמצעות מעברים וגשרים? אז תגידו את האמת ואל תשתמשו בכל מיני חוות דעת שלא שוות את הכסף שאולי שולם עבורן”.

חוות דעתו של הלוי גררה התייחסות גם מהצד הסיני. שאול ביטרמן, המייצג מזה שנים את חברות התשתית הסיניות בישראל, העיר בציניות כי “אין מניעה שהסינים יבצעו את הפרויקט, כמו שאין מניעה שישפצו את ביתו של אפרים הלוי”. לדבריו, ישראל, סין וארה”ב סיכמו בעבר באופן עקרוני על שיתוף פעולה בפרויקט, שלפיו הסינים יעסקו בהקמתו והאמריקאים יפעילו אותו במתווה זכייני.

רכבת מובילה פוספטים בנגב

“הממשלה שינתה בסוף את דעתה ולא הלכה למודל זכייני, אבל גם בו לא דובר על הפעלה סינית ואין לי מושג מי המציא זאת”, אמר ביטרמן. “אנו מכבדים את הלוי, ולא חשבנו אחרת מאשר לפנות לאמריקאים ולקבל את ברכתם לפרויקט”.

באשר לאזהרות המדיניות של הלוי, השיב ביטרמן: “נתניהו עשה בחוכמה כשפתח פתח אל ממשלת סין. ללחוץ על האיראנים על ידי ארה”ב ואירופה זה בסדר, אבל אם הוא מגייס את הסינים, זה כבר מהלך אחר. נשיא סין לקח על עצמו באופן אישי לקדם הסדר בדרכי כלכלה ושלום מול האיראנים, ועובדה היא שסין הפחיתה את רכישות הנפט מאיראן מאז הטלת הסנקציות עליה. תוצאות מהלכיו בשבועות האחרונים ניכרו בעת ביקורו האחרון של נשיא איראן באו”ם”.

באשר לחששות מפני תלות אסטרטגית בסינים, אמר ביטרמן: “ישראל היא שתחליט מה יהיה המודל. דווקא על הסינים אפשר לסמוך, כי אם אתה סוגר את הדברים מול מי שצריך - העניין סגור”.

פרץ: החיפזון מסוכן לטבע ולתיירות

בתוך כך הודיע השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, הודיע כי יתנגד לאישור התוואי המוצע. לדבריו, במסגרת התוכנית לא נבחנו כלל השפעות הפיתוח העתידי של נמל אילת - שאותו אמורה הרכבת לשרת, וכי התוואי עלול לגרום לנזק בלתי הפיך בערכי טבע ייחודיים.

“השרים יידרשו להצביע על התוואי מבלי שהוצג להם תסקיר השפעה על הסביבה של כלל הפרויקט”, אמר פרץ. “מסלול האישורים החפוז יכול להפוך למסלול מהיר להרס הטבע והתיירות בנגב בכלל ובאילת בפרט. הדבר המינימלי שנדרש לפני שדוהרים קדימה הוא לבצע תסקיר שייבחן את השפעת הרכבת על העיר אילת ועל המפרץ בכלל”.

מסילת הרכבת המתוכננת תחבר את באר שבע לאילת במסלול שאורכו 262 ק”מ, שמתוכם 173 ק”מ במסילה חדשה שתשמש רכבות נוסעים ומשא. שימוש כפול זה עורר ביקורת מקצועית רחבה, בטענה לפגיעה בהיתכנות הכלכלית של הפרויקט, שעלותו עשויה להסתכם בכ–30 מיליארד שקל.

במשרד התחבורה טוענים כי התוכנית תאפשר הסעת נוסעים מגוש דן לאילת בתוך שעתיים ובמהירות ממוצעת של 250 קמ”ש. ואולם ארגוני הסביבה חוששים מכיוון שהתוואי חולש על אזורים נרחבים במדבר ובערבה. עיקר המחלוקת נסוב באזור הצפוני יחסית של המסילה החדשה, בין מישור ימין לחצבה. בקטע זה אמורה הרכבת לרדת ממרומי החלק ההררי של הנגב עד לערבה.

חברת נתיבי ישראל ‏(מעצ לשעבר‏), האמונה על תכנון הפרויקט, מתכוונת לכרות במקום מנהרה של 8.5 ק”מ. חלופה זו תגרום, לפי ארגוני הסביבה, לפגיעה נרחבת. אלה הציעו חלופה של כריית מנהרות באורך 27 ק”מ, אך בנתיבי ישראל טענו כי זו תייקר את הפרויקט ב–5 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב