נמל אשדוד אסר על עובדי החברות הפרטיות של אלון חסן להיכנס לנמל

הנהלת הנמל איתרה לפחות שתי חברות לוגיסטיקה נוספות שסיפקו שירותים ללקוחותיו, וששותפו לעסקים של יו"ר ועד העובדים החזיק 50% ממניותיהן ■ רישיונות הכניסה לנמל של עובדיהן נשללו ■ גורמים בנמל: "שיבדקו את חסן, אבל מה אשמים העובדים המסכנים?"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הנהלת נמל אשדוד איתרה לפחות שתי חברות פרטיות נוספות שנשאו לכאורה בזיקה ליו”ר ועד העובדים של הנמל, אלון חסן, והתקשרו עם לקוחות הנמל למתן שירותים לוגיסטיים. מדובר בחברת ארעד מרין וחברת אקספרס מרין. בשתי החברות היתה שותפה עד לאחרונה חברת דנה הנדסה, שבבעלות יניב בלטר - שותפו לעסקים של חסן. ככל הידוע, החזיקה דנה ב–50% ממניות החברות, ובתמורה השאילה להן את עובדיה תמורת תשלום יומי.

ארעד מרין, שבבעלות דוד מלכה, עוסקת בתחומים חופפים לאלה של דנה הנדסה, ובין היתר מספקת לאוניות שירותי ניקיון, לשינג ‏(קשירה‏) וכיסוי. בחברה מועסקים עשרה עובדים, ובנוסף להם הועסקו דרכה עובדי דנה הנדסה. חברת אקספרס מרין, שבבעלות יוחאי נסים, עוסקת בעיקר באספקת ציוד טכני לאוניות ומעסיקה ארבעה עובדים. עם לקוחותיה נמנים בין היתר חברות הספנות קמור וקוראל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הסוללה נגמרת? מדענים הצליחו להטעין סמארטפון עם כוח נורת חשמל

לפיד יכול להיות רגוע: מספר המהגרים מישראל - מהנמוכים ב-

אלון חסןצילום: שירן גרנות

מחברת נמל אשדוד נמסר אתמול כי החברות הן רק שתיים מבין אלה שעניינן נבדק היום על ידי משרד הביקורת החיצוני שנשכר.

דנה הנדסה הציעה ללקוחות הנמל שירותים נמליים בתשלום, לכאורה, על חשבון עבודתם של עובדי הנמל ובנוסף לה. בין היתר מדובר בחברת נשר מפעלי מלט וחברת קידוחי הנפט שמן. לפי דו”ח הביקורת שהזמין דירקטוריון הנמל, נהנתה דנה הנדסה מתנאים מועדפים בנמל, וכן שכרה מבנה בנמל שהוקצה לה בפטור ממכרז.

כעת מתברר כי דנה הפעילה זרועות עסקיות בנמל, באמצעות חברות בנות אשר חמקו - משום מה - מהבדיקות שנערכו עד כה על עסקי חסן בנמל. דפוס התקשרות זה של דנה שימש בסיס להתבטאות גורם בנמל אשדוד בשבוע שעבר, שלפיה “עסקיו הפרטיים של חסן התפתחו מ–2008 למעין תמנון אשר שלח זרועות למגוון תחומי פעילות תחת עיני ההנהלה ובכיריה”. גורמים בנמל נימקו אתמול את החבירה של חברות פרטיות לדנה הנדסה בכך ש”היתה מקצועית, מהירה ונהנתה מדלתות פתוחות בנמל”.

בתקופת החגים הורתה הנהלת הנמל על הפסקת ההתקשרויות העתידיות של דנה עם חברות צד ג’, והוחלט כי מעתה תבוצע כל התקשרות חדשה בין החברות ישירות מול הנמל. חברות הלוגיסטיקה שנשענו על דנה קיבלו הוראה להפסיק את ההתקשרות עמה, ובתחילת השבוע החל פינוי הציוד מהמחסן שממנו פעלה בנמל. ממרבית עובדי דנה נלקחו רישיונות הכניסה לנמל, ועל חברות ארעד מרין ואקספרס מרין נאסר להעסיקם.

“עושים לחברות את המוות - והעובדים המסכנים הם אלה שמשלמים את המחיר”, אמר אתמול גורם בנמל. “שיבדקו את חסן ובלטר, אבל מה אשמים העובדים המסכנים? מי יעסיק אותם? הסיבה היחידה שמונעים מהם לעבוד היא שהם עבדו בדנה”.

דו”ח הביקורת הסופי שהזמין דירקטוריון הנמל אודות עסקיו של חסן בתחומו יוגש רק בשבועות הקרובים. בחודשים האחרונים הפסיק נמל אשדוד את ההתקשרות עם חברת ההובלות של חסן, בן עידן הובלות, שלפי ממצאי הביניים של דו”ח הביקורת ביצעה כ–2,100 כניסות ויציאות של משאיות מהנמל מאז 2011 וסיפקה שירותים ל–140 יבואנים ול–22 יצואנים מלקוחות הנמל. חסן טען כי אינו מעורב בניהול החברה, אך מתעדכן באופן שוטף בנעשה בה.

במקביל, הפסיק הנמל את ההתקשרות עם חברת מוצרי הניקוי א.י.הופס, שבבעלות חסן. בדו”ח הביקורת נמצא כי בשנתיים האחרונות רכש הנמל מהחברה מוצרי ניקוי מיוחדים לרציפים בכ–500 אלף שקל. זאת, לאחר שבמכרז לאספקת חומרי הניקוי שניהל הנמל התמודדו אמנם ארבעה משווקים שונים, אך כולם שיווקו את מוצרי א.י. הופס.

בהודעת הסתדרות העובדים משלשום, שנימקה את החזרתו של חסן לתפקידו בוועד העובדים, נטען כי הוא הפסיק את פעילותו העסקית הפרטית בנמל ואינו מצוי, נכון לעכשיו, בניגוד עניינים עם תפקידו בוועד. בחברת ארעד, אגב, מחזיק כיום מלכה במלוא המניות, לאחר שמניות דנה הנדסה עברו באחרונה לידיו.

יניב בלטר ודוד מלכה סירבו להגיב לדברים. לא ניתן היה להשיג את תגובת אקספרס מרין.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?