הצעת חוק: עיריות יקבעו אם להפעיל בתחומן תחבורה ציבורית בשבת

לפי ההצעה של יש עתיד, קווי אוטובוס ינועו בצירי תנועה ראשיים ולא יעברו בשכונות בעלות צביון דתי ■ הבעיה: אם יש עתיד תהפוך את הצעת החוק לממשלתית, היא תסתכן בעימותים בתוך הקואליציה עם מפלגות הליכוד והבית הלאומי

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

סיעת יש עתיד הכינה טיוטה להצעת חוק, שלפיה יהיה בסמכות הרשות המקומית לקבוע אם תופעל תחבורה ציבורית בתחומיה גם בשבת וחג. לא מדובר בתחבורה ציבורית בהיקף מלא, אלא בהפעלה מצומצמת של קווי אוטובוסים שינועו בצירים ראשיים ולא יעברו בשכונות בעלות צביון דתי.

לפי ההצעה, הקווים יקשרו בין אזורי מגורים לאזורי בילוי, כמו חופי הים או נמל תל אביב. שר האוצר, יאיר לפיד, ציין באחרונה בפייסבוק כי “אני חושב שצריך תחבורה ציבורית בשבת. אני אמרתי את זה בקמפיין שלי ואני אומר את זה שוב - לא באזורים דתיים אלא בשכונות ובערים חילוניות, מפני שזה לא עניין של דת ומדינה אלא עניין סוציאלי פשוט. אין סיבה שסבא שיש לו כסף יוכל לקחת מונית לבקר את הנכדים שלו, וסבא שאין לו כסף לא יוכל, כי אין לו אוטובוס שייקח אותו לבקר את הנכדים שלו”.

עם זאת, לפיד הבהיר שייתכן כי הגשמת המטרה הזו תיקח זמן, ויש עתיד לא תוכל להגשים את יעדיה מיד. “נילחם למען המטרה הזו, יהיו מלחמות שננצח ויהיו מלחמות שלא, אבל נצטרך לחכות עד שננצח”, כתב לפיד.

אוטובוסים בירושלים

מאחורי ההצהרות הגדולות, נדרשת יש עתיד להכריע אם לנסות להפוך את הצעת החוק לממשלתית, ואז להסתכן בעימותים בתוך הקואליציה עם הליכוד והבית הלאומי ‏(ח”כ איילת שקד, מהבית היהודי, כבר אמרה כי מפלגתה תתנגד להצעה‏) - או להגיש אותה כהצעה פרטית, בחירה העשויה להפוך את ההצעה לסמלית ולא אפקטיבית. אם הסיעות החרדיות יצביעו מהאופוזיציה נגד ההצעה ויצטרפו לסיעות המתנגדות בקואליציה, הסיכויים שהצעה תעבור נמוכים מאוד.

הרצליה מחכה לבג"ץ

המאבק על תחבורה ציבורית בשבת לא יתרחש רק בכנסת. באוקטובר צפוי להכריע בג”ץ בעתירה של עיריית הרצליה, הדורשת להפעיל קו יחיד של תחבורה ציבורית בשבת בין מרכז העיר לפארק הרצליה ולחוף הים. העתירה הוגשה בתקופה שבה ראש העיר היתה יעל גרמן, כיום שרת הבריאות, ונטען בה כי מטרתה של הפעלת קו התחבורה הציבורית בשבת היא להנגיש אוכלוסיות מוחלשות לאתרי הטבע והבילוי המרכזיים של הרצליה ולהפחית את הנזקים הסביבתיים.

לפי העירייה, רצון התושבים ‏(לפי סקר שנערך, 77% תומכים‏), תמהיל האוכלוסייה החילוני ברובו, ומסלול הקו היחיד שלא יעבור בתוך השכונות אלא בסמוך להן, יביאו לכך שלא תהיה פגיעה ברגשות התושבים ובמנוחתם.

לפני כשנה גם מועצת העיר ת”א החליטה, בעקבות הצעה של תמר זנדברג ‏(כיום ח”כ מטעם מרצ‏), להפעיל תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת, אך מוסדות העירייה לא קידמו את ההחלטה. ההצעות בתל אביב, הרצליה וערים נוספות עוררו התנגדות עזה של מפלגות חרדיות וגם של שר התחבורה, ישראל כץ, שהביע התנגדות ליוזמה.

לפי תקנות הרישוי לקווי אוטובוס, מותר להפעיל תחבורה ציבורית בשבת אם היא משרתת נוסעים לבתי חולים, ליישובי ספר, ליישובים לא יהודיים או מסיבה כללית. אבל היוזמות המקומיות נתקלות בבעיה אחרת: הרישיון להפעלה תחבורה ציבורית נתון בידי משרד התחבורה, ולרשויות מקומיות אין כל אוטונומיה בנושא. יוזמה להקמת רשות תחבורה ציבורית מטרופולינית בגוש דן, שתנהל את קווי האוטובוס ובעתיד גם רכבת קלה, סוכלה. רשות כזו מיועדת לקום אחרי הקמתה של רשות ארצית לתחבורה ציבורית, המיועדת להתחיל לפעול השנה.

מועמדים רבים לרשויות מקומיות מציעים רעיונות שונים לשיפור רשת התחבורה הציבורית, ובתוך כך, הפעלת תחבורה ציבורית גם בשבת, אבל אין להם כל סמכות לעשות זאת. ח”כ ניצן הורוביץ, המתמודד על ראשות עיריית תל אביב, מציע להקים רשת אוטובוסים מהירים ‏(BRT‏), במקום פרויקט הרכבת הקלה המתקדם לאיטו, אך הוא מודע למגבלותיו ומבטיח במצעו רק כי “העירייה תקדם בכל כוחה ובתיאום עם הממשלה”.

רון חולדאי, ראש העיר המכהן, התמודד מול משרד התחבורה בכמה מקרים, וכאשר ראה כי אינו מצליח לשפר את רשת התחבורה הציבורית, יזם הקמה של מערך אופניים להשכרה, תל־אופן, שנמצא בתחום אחריות העירייה.

על הביקוש הצפוי לתחבורה ציבורית בשבת יכול להצביע פרויקט קווי הלילה, שמפעיל משרד התחבורה. הפעלת תחבורה ציבורית בשעות הלילה הקטנות, בעיקר בלילה שבין חמישי לשישי ובמוצ”ש, החלה ב–2007 עם חמישה קווים, ונועדה למנוע מצעירים לנהוג שתויים או להזדקק למוניות יקרות. מספר הקווים הפועלים בשירות זה עולה בהדרגה, ובקיץ האחרון הגיע ל–62 בכל רחבי הארץ. מספר הנוסעים מוערך ב–800 אלף. עם זאת, דווקא בערב שישי, שבו מוקדי הבילוי עמוסים ביותר, הקווים אינם מופעלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה