מתרחבים: חמישה קווי רכבת קלה נוספים יוקמו בירושלים

עיריית ירושלים ומשרד התחבורה גיבשו תוכנית להקמת לא פחות מחמישה קווים חדשים בבירה ■ החדשות הטובות: זמני ההגעה יתקצרו באופן משמעותי ■ החדשות הרעות: הקווים יתחילו לפעול רק בעוד כעשור

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

הרכבת הקלה בירושלים מסייעת מדי יום לנוסעים רבים להגיע למקומות העבודה ולמוקדי הבילוי של עיר הבירה. רכבת זו מאפשרת לנוסעים להגיע אל יעדם מבלי "להיתקע" בעומסי התנועה של מרכז העיר. לאחרונה החלו במשרד התחבורה ובעיריית ירושלים לתכנן הקמת קווים נוספים של הרכבת.

ועדת היגוי משותפת למשרדי התחבורה והאוצר ולעיריית ירושלים הכינה תוכנית לחמישה קווי רכבת קלה שאמורים להתחיל לפעול בעוד כעשור. בראשות הוועדה עמד יהודה אלבז המשמש סמנכ"ל יבשה במשרד התחבורה.

הפרויקט השאפתי כולל שלושה שלבים. השלב הראשון כולל הארכה של הקו הקיים, הקו האדום, ובנייתו תסתיים בשנת 2020. הקו הקיים יימשך בצפון העיר משכונות פסגת זאב לנווה יעקב, ובדרומו מהר הרצל לצומת טהון. הקו גם יוארך מצומת טהון לצומת אורה ותיבנה שלוחה נוספת שתהפוך לתחילתו של "קו הקמפוסים", משדרות הרצל לקמפוס גבעת רם.

רכבת קלה

הקו יגיע בשנת 2019 לנקודה הדרומית ביותר שלו, בית החולים הדסה עין כרם. קו הקמפוסים יושלם שנה אחר כך, כאשר שלוחה של הקו תחובר לקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה, דרך בית החולים הדסה הר הצופים. הארכת הקו, שעלותה 2.5 מיליארד שקל, תביא את מספר הנוסעים היומי בו ל-250 אלף, לעומת 140 אלף כיום.

קו נוסף שייבנה הוא הקו הירוק. הקו יתחיל מקמפוס הר הצופים ויעבור דרך הגבעה הצרפתית, שדרות אשכול, התחנה המרכזית וגבעת רם. הוא יסיים את מסלולו בשכונת גילה. קו נוסף, שייקרא הקו הכחול, יימשך בין רמות בצפון לגילה בדרום, עם שלוחה עד למלחה. בניית שני הקווים תסתיים, לכל המוקדם, ב-2025 ותדרוש השקעה של 12 מיליארד שקל.

השלב השלישי של הפרויקט נמצא רק בבדיקה ראשונית והוא ישלים את מערך הסעת ההמונים בירושלים. הוא כולל הקמת של שלושה קווים נוספים: הקו החום, שיפעל במזרח העיר, קו רוחב משכונת עין כרם לתלפיות דרך מלחה (הקו הסגול) וקו מהכותל המערבי לגבעת רם דרך מרכז העיר. הקמת שלושת הקווים הנוספים תעלה כ-8.5 מיליארד שקל.
הקמת הקווים החדשים תבוצע על ידי המדינה ועל ידי זכיינים פרטיים, אולם עיריית ירושלים תנהל את הפרויקט בפועל.

בתוך כך, צוות תוכנית אב לתחבורה, החברה האחראית על פיתוח תחבורה בירושלים, ערך סקר שנתי שבו התגלה כי במרכז העיר ביקרו 430 אלף איש בחודש אוגוסט האחרון. מדובר בעלייה של 46% לעומת המצב לפני שנתיים, ערב הפעלת הרכבת הקלה. העלייה המרשימה הזו מיוחסת לפינוי מרכז העיר ממכוניות והקלת הגישה אליו עם הרכבת הקלה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו