"חוסר היעילות בנמלים מייקר את המחיה בכ-800 מ' ש' בשנה"

בערעור שהגישה לבג"ץ, המדינה הציגה לראשונה תחשיב על הפסדי המשק כתוצאה מתפקוד החסר בנמלים: "אוניות ממתינות כתשע שעות עד לקבלת שירות - בעוד שבעולם לא מקובל כלל זמן המתנה" ■ ועדי העובדים: "מדובר בספין"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"השפעת חוסר היעילות של הנמלים על יוקר המחיה במשק מוערכת ב-820-720 מיליון שקל בשנה" - כך טוענת המדינה בערעור שהגישה בשבוע שעבר הפרקליטות לבג"ץ, נגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה להתערב ברפורמה המתוכננת בנמלים. לטענת המדינה, הסכום המצוין אינו כולל את השפעת הפגיעה בסחר החוץ - שאותה לא הצליחה לכמת.

מדובר בניסיון ראשון לכמת את הנזק שנגרם למשק כתוצאה מתפקוד החסר, לכאורה, בנמלי חיפה ואשדוד. זאת, לאחר שרשות ההגבלים העסקיים מצאה לפני כארבע שנים כי הנזק המצרפי המהוון ‏(NPV‏) שסופג המשק כתוצאה מתפקוד הנמלים נאמד ב-5 מיליארד שקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker

החברה שתניע עם מים ואלומיניום את הדור הבא של המכוניות החשמליות

טסלה מכה את מבחני הריסוק: גג המכונית שבר את אחת המכונות

"חוסר יעילות זה מוביל לפגיעה במשק הישראלי באמצעות מחירי הובלה ימית גבוהים המתגלגלים לצרכן הסופי, ובאמצעות פגיעה בהיקף סחר החוץ הישראלי", נכתב בכתב הערעור. זאת, כשלטענת המדינה הסיבה העיקרית לכך נעוצה בהיעדר תחרות פנים־נמלית בישראל.

"תחרות תוך־נמלית לא קיימת כיום, שכן בכל מרחב נמל פועלת חברת נמל אחת בלבד. משמעות הדבר היא שמרבית הלקוחות הם לקוחות שבויים של חברת נמל אחת", נימקה המדינה.

"אמנם קיימת תחרות מסוימת בתחום שינוע המכולות, אך בתחומי מטען אחרים התחרות נמוכה משמעותית...בעיקר נוגע הדבר למטען הכללי שנפרק כמעט כולו בנמל אשדוד", נכתב.

לטענת המדינה, התחרותיות המוגבלת בענף הנמלים היא אחת הסיבות "ליעילות הנמוכה שמאפיינת את עבודת הנמלים בישראל, המתבטאת בפריון נמוך לעובד, ניצול לא יעיל של תשתיות, רמת שירות בינונית ועוד".

במדינה טוענים, למשל, כי בנמלי ישראל ממתינות אוניות מכולה כתשע שעות בממוצע עד לקבלת שירות נמלי, בעוד שבעולם לא מקובל כלל זמן המתנה. עוד נטען, כי בנמלים נפרקות בממוצע כ-25 מכולות לשעת צוות, לעומת תפוקת צוותים של 40-30 מכולות בשעה בנמלים המובילים בעולם. טיעונים אלה עומדים בבסיס החלטת הממשלה לצאת במהלך להקמת שני נמלים פרטיים מתחרים לאלה שאשדוד ובחיפה.

אתמול קיימו נציגי המדינה, ההסתדרות וועדי העובדים בנמלים את פגישתם השנייה בנושא יישום המהלך שאליו יצאה המדינה - עם פרסומם של המכרזים הבינלאומיים להקמת הנמלים הפרטיים החדשים.

בתוך כך, אישרו אתמול הוועדים את הפרסום ב-TheMarker אודות שכירת שירותיהם של פרופ’ אביה ספיבק וד”ר מאיר אמיר כיועצים מקצועיים מטעמם לטובת ליוויים במאבק המקצועי והציבורי נגד מהלכי הממשלה.

"אנחנו יודעים את האמת - והיא שזורים חול בעיני הציבור", אמר אתמול יו"ר ועד נמל אשדוד, אבינועם שושן. "לכן פנינו לשני כלכלנים מהבכירים בישראל, שיבדקו אם יש צורך בכלל בהקמת נמלים נוספים במדינה".

יו"ר ועד נמל חיפה, מאיר תורג’מן, הוסיף כי "הפכו את עובדי הנמלים לאויבי העם, אין לי ספק שהציבור יגלה מהר מאוד שלעובדי הנמלים אין כל השפעה על יוקר המחיה, ושזה רק ספין תקשורתי של שר התחבורה ישראל כ”ץ ואחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"