ועדי הנמלים לממשלה: רוצים תחרות? השקיעו אצלנו 8 מיליארד שקל

בפתיחת המשא ומתן מול הממשלה, נזהרו ראשי העובדים שלא להביע התנגדות להחלטה להכניס תחרות לענף, אך דרשו בעבור הסכמתם תג מחיר לא ריאלי ■ ההסתדרות חזרה בה - ודרשה הכפפת עובדי הנמל הפרטי לוועד אחד ■ המגעים בין הצדדים יתחדשו היום

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ראשי ועדי העובדים בנמלי חיפה ואשדוד מתנים את הסכמתם להקמת נמלים פרטיים שיתחרו בהם בהשקעת עתק של המדינה בתשתיות הנמלים הקיימים, ובהקמת רציפים חדשים גם עבורם.

בפתיחת המשא ומתן מול נציגי המדינה בשבוע שעבר דרשו יו"ר ועד נמל חיפה, מאיר תורג'מן, ויו"ר ועד נמל אשדוד, אבינועם שושן, בין היתר, כי המדינה תקים במימונה את רציף כרמל ב' בחיפה ואת נמל היובל ב' באשדוד - ותעביר אותם לידי חברות הנמל הממשלתיות. זאת, לאחר שהצליחו לפני כעשור לכופף את ידי הממשלה, ולקבל לידיהם את רציפי כרמל א' ונמל היובל שתוכננו להיבנות בעבור מפעיל פרטי מתחרה, ונמסרו בסוף לידי חברות הנמל.

במקביל, דרשו ראשי הוועדים כי המדינה תעמיק את שוקע מרבית הרציפים הקיימים בנמלי חיפה ואשדוד, תאריך את שוברי הגלים, ואף תקנה עבור החברות מנופי שער וגשר חדשים. לפי הערכות, עשויות דרישות ראשי הוועדים להסתכם בהשקעה ציבורית של 3–4 מיליארד שקל לכל נמל, נוסף על השקעה נדרשת של 4–5 מיליארד שקל בהקמת שני הנמלים החדשים המתחרים. עלות הקמת רציף כרמל ב' למשל, תסתכם ב–1.5 מיליארד שקל, ונמל היובל ב' יעלה כ–750 מיליון שקל. זאת, כשהקמתם לכשעצמה עשויה למעשה לייתר את הקמת הנמלים המתחרים - או לדחות משמעותית את הצורך בבנייתם.

כתבות נוספות באתר TheMarker

סביר שמשהו יקרה עם גולן טלקום

התל אביבים גילו איפה הכסף: השכרת דירות לתיירים זינקה ב-400% בשנה

בנוסף, דרש נציג ההסתדרות במפגש, יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, כי עובדי הנמל הפרטי החדש יוחתמו על הסכם קיבוצי זהה לזה של עובדי חברות הנמלים הממשלתיות - וכי יאוגדו למעשה תחת ועד עובדים אחד. דרישה זו הפתיעה את הנוכחים לנוכח הסכמה של ההסתדרות בעבר לתיאגוד נפרד של העובדים בנמלים המתחרים.

תנאים בלתי אפשריים

בממשלה מתנגדים באופן נחרץ לכל זהות בין שתי חברות הנמל החדשות שאמורות להתחרות זו בזו. כמו כן, חזר שושן על עמדת נמל אשדוד שלפיה יש לנהל משא ומתן על הפרטת חברת הנמל הממשלתית, לפי מתווה הרפורמה המקורית ב–2005, לאחר שזה נזנח בידי הממשלה המכהנת בטענה למתן עדיפות לתחרות פנים־נמלית, על פני הפרטה מסוכנת לכאורה של מונופול אזורי.

ראשי הוועדים של הנמלים, מאיר תורג'מן מנמל חיפה (מימין) ואבינועם שושן מנמל אשדוד

לנוכח דרישות מקדמיות אלה של הוועדים בפתיחת המשא ומתן, העריכו מקורבים לו כי אלה נועדו להעמיד בפני המדינה תנאים בלתי אפשריים למימוש - מבלי להצטייר כמתנגדים לעצם החלטת הממשלה לפתוח את הענף הנמלי לתחרות. כלומר, להימנע מלהקנות למחאתם צביון "פוליטי" כהגדרתו בחוק, ולפעול להימשכות הדיונים באמצעות העלאת התניות בלתי ישימות.

כזכור, בשבוע שעבר עתרה המדינה לבג"ץ נגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה להורות לה להקפיא את פרסום המכרזים הבינלאומיים להקמת הנמלים הפרטיים החדשים. זאת, בטענה כי מדובר בהתערבות פסולה בסמכותה לפי חוק, וכי ועדי העובדים אינם יכולים להטיל וטו על החלטת ממשלה, אלא לדון מולה בתנאי יישומה.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, התייחס בחודשים האחרונים לשאלת התמורה שיקבלו עובדי הנמלים עבור "הסכמתם" להחלטת הממשלה. כ"ץ הצהיר כי העובדים לא יזכו לתוספות שכר ולמענקים נוספים לאלה שקיבלו במסגרת רפורמת 2005, וכי יסכים לדון מולם רק בהשוואת תנאי התשתית הפיסית בנמלים הקיימים לאלה המתחרים. ואולם גם כוונה כזו עשויה לסתור רפורמות עבר, שכן המדינה נוהגת להבטיח "הגנות ינוקא" למתחרים הראשונים במונופולים הממשלתיים, כדי שיתגברו על הקשיים שאלה יערימו על כניסתם לשוק.

נציגי המדינה במפגש, מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי; הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי אמסלם; סגן הממונה על התקציבים, שאול מרידור; ומנכ"ל חברת נמלי ישראל, שלמה בריימן, לא הגיבו לדרישות הוועדים וההסתדרות, והסתפקו בהצגה קצרה של המהלך המתוכנן בנמלים. פגישה שנייה בין הצדדים, בצל הבג"ץ שהגישה הפרקליטות בסוף השבוע תתקיים היום. הצדדים אמורים לשוב אל בית הדין הארצי לעבודה בסוף החודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"