המס על מכוניות יוקרה יעלה: כמה תצטרכו לשלם?

בכל הנוגע לענף הרכב, זהו מיסוי פרוגרסיבי, שנועד להוכיח כי הגזירות מכוונות לבעלי היכולת, אך הן יפגעו רק בשכבה קטנה של רוכשי מכוניות

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

חודש אחרי עדכון המיסוי הירוק, תעלה המדינה גם את המסים על מכוניות יוקרה, שמחירן עולה על 300 אלף שקל. זאת, בעקבות חתימתו היום של שר האוצר, יאיר לפיד, על צו המטיל מס על מוצרי יוקרה, כולל מקררים גדולים, יאכטות, מטוסים ופרוות ועל צו המגדיל את מס הקנייה הקיים על טרקטורונים ומסכי טלוויזיה ענקים.

בכל הנוגע לענף הרכב, זהו מיסוי פרוגרסיבי, שנועד להוכיח כי הגזירות מכוונות לבעלי היכולת, אך הן יפגעו רק בשכבה קטנה של רוכשי מכוניות. מדי שנה נמכרות רק 1,500-2,000 מכוניות במחיר כזה - פחות מ-1% משוק הרכב המקומי.

שיטת החישוב של המס החדש מורכבת: היא כוללת חישוב של ההפרש בין המחיר לצרכן כיום לעומת קו ה-300 אלף שקל, והכפלתו ב-20%. בשורה התחתונה, המס שיוטל על מכוניות שמחירן כיום 300 אלף שקל ויותר, יעלה באופן מדורג ככל שהמכונית יקרה יותר.

כך, מכונית שמחירה 470 אלף שקל תמוסה מעתה בשיעור של 90% במקום 83% עד כה; מכוניות שמחירן 700 אלף שקל ימוסו ב-94% ומכוניות שמחירן גבוה ממיליון שקל יגיעו ל-100% מיסוי.

מכונית כזו, צפויה להתייקר ב-100 אלף שקל לפחות. המיסוי עומד לעלות גם על כלי רכב אחרים, כבר ביום ראשון הקרוב (ה-18 לאוגוסט). המיסוי על טרקטורונים ורכבי שטח קטנים (באגי) יעלה מ-30% ל-50%, יאכטות ימוסו לראשונה, בשיעור של 15% ואופנועי ים ימוסו בשיעור 20%. גם מטוסים פרטיים יזכו למס חדש, בשיעור של 15%.

מתווה המיסוי החדש על אופנועים טרם נכנס לתוקף, והוא ייכלל ברפורמה מקיפה בענף שמתכננת רשות המיסים. בניגוד לפרסומים שונים, רכבי שטח (ג'יפים) לא יקבלו מיסוי חדש ושונה.

עם זאת, ברשות המסים טוענים כי מספר המכוניות שמחירן גבוה מ-300 אלף שקל מוערך בכ-8,000 מכוניות בשנה, כולל כלי רכב שמגיעים לישראל ביבוא אישי. לפי אומדן זה, מדובר בכ-4% משוק הרכב הישראלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"