מנכ"ל חברת נמל אשדוד הפורש: "אלון חסן לא קבע ולא ניהל"

ערב הרפורמה בנמלי הים, ובעוד שמבקר המדינה בודק את תפקודה של הנהלת נמל אשדוד - המנכ"ל שוקי סגיס פורש מתפקידו לאחר שמונה שנים, קורא להפריט את כל הנמלים וטוען: "נשחקתי. אני רגוע, היתה לי כהונה מצוינת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"לפרישתי שום קשר לאלון חסן, להפרטה ולרפורמה. אחרי שמונה שנים וחצי, הגעתי לקצה גבול היכולת. אתה נשחק, ומגיע לדרגה שאתה כבר לא יכול יותר. אני מרגיש שעברתי מספיק בחיים. גם לי מותר להחליט שאני רוצה ללכת". במלים אלה תיאר אתמול ל-TheMarker מנכ"ל חברת נמל אשדוד, שוקי סגיס, את נסיבות החלטתו לפרוש.

על רקע האירועים החמורים שמלווים את נמל אשדוד בחודשים האחרונים, הודיע אתמול סגיס על כוונתו לעזוב. סגיס היה המנהל הראשון של חברת נמל אשדוד, עם כינונה במסגרת הרפורמה בנמלים ב–2005, והיה המנכ"ל הוותיק במגזר הציבורי. הוא יישאר בתפקיד עד נובמבר, ואת תפקידו ימלא, אם יידרש, סמנכ"ל הלוגיסטיקה יוסי בסן.

כתבות נוספות באתר TheMarker

דעה // מנהלים חמדנים, מפקחים חלשים, משקיעים עלובים - 9 דברים שלמד גבאי בחצי שנה

הכירו את הסטארט-אפ שמבטיח ייעוץ פיננסי להמונים

שוקי סגיס

פרישת סגיס באה על רקע ביקורת חסרת תקדים באשר לנעשה בנמל, לגבי אי סדרים לכאורה בניהולו והאשמות שהוטחו בו בדבר קשר הדוק ופסול לכאורה שקיים עם הוועדים בנמל, ועם זה שקיים הנמל עם העומד בראשם, אלון חסן. גם מינוי סגיס ב–2005 זכה לביקורת מצד מבקר המדינה, לאחר שנמצא כי לא עמד בתנאי הסף לתפקיד.

כמו כן, נמל אשדוד נתון בימים אלה תחת ביקורות חיצוניות באשר להתקשרויותיו עם עסקיו הפרטיים של חסן - ותחת בדיקת מבקר המדינה את הנעשה בחברה. הבדיקות נערכות, בין היתר, בעקבות סדרת תחקירים שפורסמה בשנה האחרונה ב"הארץ" וב–TheMarker, והצביעה על כשלים לכאורה בניהול ועל זיקה הדוקה מדי בין האינטרס של ראשי ועד העובדים לבין שיקול הדעת של הנהלת הנמל הממשלתי.

"שיבדקו מה שרוצים. לא חושב שיש משהו. אני רגוע בכל מה שקשור אלי", הכחיש אתמול סגיס בתוקף כי פרישתו קשורה בהתרחשויות האחרונות. "אנחנו לא התקשרנו עם החברות של חסן - כי אין שום חברה שלו. יש פה כל מיני מצבים מורכבים שנבדקו בעבר, אבל לא היה פתרון לגביהם". כשנשאל סגיס מה הביא להפסקת ההתקשרויות כעת, הוא השיב כי "בדו"ח הביקורת הנוכחי הביא פתרונות. לא היה שום דבר שלא היה ידוע לפני. אין שום קשר בינינו ולא היה קשר. יש הרבה נושאים שאפשר לקדם בשיתוף פעולה עם הוועד - וזה מהלך נכון. חסן לא קבע ולא ניהל את הנמל - גם אם יש כאלה שחושבים שכן".

"לקח נמל מפסיד והפך אותו למרוויח"

אחד המבקרים החריפים של סגיס היה לא אחר מיו"ר דירקטוריון הנמל, גדעון סיטרמן. בראיון לפני חצי שנה, תקף סיטרמן בחריפות את "הקשר הגורדי", כלשונו, בין סגיס לחסן. הדברים נאמרו בעקבות התנגדות סגיס להעברת מזכירתו האישית מתפקידה, מתוקף קירבתה לוועד העובדים. "פעם אחת צריך לשים בפני חסן ובפני המנכ"ל מראה ולהגיד להם 'עד כאן. הנמל הזה לא שלכם - הוא של המדינה'.

נמל אשדוד

הקשר הגורדי הזה בין מנכ"ל חברת ממשלתית לבין יו"ר הוועד פוגע בכלכלה הישראלית... הם משתפים פעולה כדי שלא לקבל את מרות הדירקטוריון ולא עושים חשבון לכלכלה הישראלית, להכנסות הנמל, לתדמית הנמל ולשמם הטוב של עובדיו", אמר אז סיטרמן.

כשנשאל מדוע לא דן בהדחתו של סגיס, השיב סיטרמן: "יצאה הנחיה של היועץ המשפטי לממשלה שלפיה אין לדון בשינויים פרסונליים בתקופת בחירות. אני מקווה שהוא יבצע את הנחיות הדירקטוריון עד 1 במארס, ואחר כך הוא יימדד לפי היכולת הניהולית שלו". סגיס הכחיש אז את ההאשמות בתוקף וכינה אותם "שקר וכזב".

במקביל, נחשף מכתב בן שישה עמודים שהגיש סגיס לדירקטוריון, ובו פירט שורת טענות קשות נגד סיטרמן ולשכתו בדבר התנהלות לא תקינה, הגובלת בחשדות לפלילים - לרבות ניסיונות למינוים פוליטיים והתערבות במכרזים.

משנשאל סגיס אתמול לגבי יחסיו עם סיטרמן, השיב כי "לפרישה אין גם קשר לסיטרמן. גם אם היו בינינו מחלוקות בעבר, היום למדנו לכבד האחד את השני, ואני חושב שגם הוא מעריך את מה שנעשה בנמל. מה שהיה אתו היה ועבר, ואתה רואה מה הוא כתב בהודעת הדירקטוריון".

ואמנם, התייחסות סיטרמן לפרישה בהודעת הנמל לעיתונות היתה פייסנית להפליא: "תחת מנהיגותו וניהולו של שוקי, השיגה החברה הישגים אדירים... מעטים, אם בכלל, היו מתמידים שנים כה ארוכות בתפקיד התובעני שבו שירת סגיס. במהלך עבודתנו המשותפת ידענו מחלוקות ואי הסכמות. על מקצועיותו, מסירותו ואהבתו של שוקי לתפקיד ולחברה אין ולא תהיה בינינו מחלוקת".

גורם בענף התחבורה אמר אתמול כי "לסגיס היה תפקיד קשה מאוד. הוא הגיע לנמל עם תחילת הרפורמה בנמלים, כשנמל אשדוד נהפך לחברה נפרדת. הוא לקח נמל מפסיד והפך אותו למרוויח. הוא חולל מהפכה של ממש. צריך להבין שמנהל נמל הוא חלש מאוד. הוא עשה את המיטב בזמן שמשרד האוצר עוקף ומגמד אותו כל בזמן. הוא למד להתנהל מול העובדים ובמגבלות התפקיד. סגיס העלה את הנמל בכמה דרגות".

אלון חסןצילום: איליה מלניקוב

ד"ר יורם זבה, נשיא לשכת הספנות, אמר אתמול כי "שוקי סגיס הוא מנהל בחסד עליון. הוא מתמצא היטב בפרטים וקשוב ללקוחות. הוא היה יושב אתנו לעתים קרובות, ואם יש למישהו טענות שהיו לו יחסים טובים עם הוועד. גם לי היו יחסים טובים עם הוועדים, ואני רואה בכך דבר טוב. הוא בנה מערכת יחסים טובה - בעיקר עם הלקוחות. אני עצוב ומצר על כך שהוא עוזב".

"כל הנמלים צריכים להיות פרטיים"

פרישת סגיס באה גם ערב פתיחת המשא ומתן ליישום הרפורמה המחודשת בנמלי הים, בזמן שבין סגיס למשרדי הממשלה התגלעה באחרונה מחלוקת באשר למתווה הרפורמה הרצוי. סגיס, כמו גם ועד העובדים בנמל, מצדד קודם במתווה ההפרטה - ולא בכוונת הממשלה לקדם ראשית את התחרות הפנים־נמלית, והקמת נמל פרטי מתחרה בצדו.

"נמל אשדוד היה הראשון להיות ערוך ומוכן ליישום השלבים הבאים ברפורמה בנמלי הים", אמר אתמול סגיס בפני הדירקטוריון. "היינו הראשונים עם תשקיף מדף להנפקה והיינו חלוצים גם בעידוד מודלים חלופיים, עד כדי גיבוש הסכמות רחבות למכירת גרעין השליטה בחברה בהסכמה ובתאום עם העובדים. אני משוכנע שניתן להביא להפרטת הנמלים בהסכמה, ללא פגיעה במשק ומבלי להיגרר למחוזות ולמחזות קשים ומיותרים".
על הפרטה סוכם כבר ב-2005. למה לא יצאה עד כה לפועל?

"תשאלו את המדינה. אני חושב שצריכים לעשות גם הפרטה וגם ליצור תחרות פנים־נמלית. אי אפשר ששתי חברות ממשלתיות יתחרו זו בזו, ואי אפשר שחברה ממשלתית תתחרה בחברה פרטית - כי היא לעולם תהיה מוגבלת. כל הנמלים צריכים להיות פרטיים".

האם לא נכון קודם ליצור תחרות, ואז להפריט - כדי לא ליצור מונופול פרטי?

"אין כיום מונופול, ועובדה שיש תחרות בין הנמלים".

כיצד לדעתך יסתיים ההליך?

"אני מניח שיהיה נמל פרטי, שיגיעו בסוף להסכמות, ומציע לכולם להגיע להסכמות בלי שביתות. אני יותר רפורמיסט מכל אחד".

אתה שלם עם הכהונה שלך?

"היתה לי כהונה בתפקיד קשה ותובעני, אבל אני חושב שהיא היתה מצוינת ורצופת הישגים, ואני עוזב בלב שלם. הובלתי הקמה של חברה מאפס ורפורמה בתעריפים, הבאת קווי ספנות ישירים שלא היו בישראל ושיניתי נתחי שוק. העברנו למדינה 390 מיליון שקל כדיווידנד".

צריך לקצוב כהונת מנכ"לים במגזר הציבורי, או שיש יתרון לכהונה ממושכת של שמונה שנים?

"יש יתרון לרצף, כי אתה צובר ידע שיכול לעזור לחברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר