מבחן TheMarker |

המכונית המשפחתית הטובה בישראל

הנהגים הישראלים אוהבים לגוון טעמים ולהתנסות בחידושים - עד שזה מגיע לבחירת המכונית המשפחתית ■ טויוטה קורולה מציעה להם את תא המטען השימושי ביותר, יונדאי i35 מצטיינת בצריכת דלק נמוכה, והנסיעה בסובארו אימפרזה היא הנוחה ביותר

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

לקוחות ענף הרכב כיום מתוחכמים וידענים יותר מהלקוחות של פעם. הם מוכנים לנסות מכוניות עם תיבת הילוכים ידנית, להעדיף מנוע טורבו קטן על פני 1,600 סמ"ק המקובל, ולבחור בסטיישן שימושית במקום בסדאן שגרתית.

ואולם על אף הנטייה של אנשי השיווק לדבר על "הלקוח החדש", הרי שלפחות בקרב הקהל של מכוניות משפחתיות, הלקוחות עדיין שמרנים וזהירים. המכונית המשפחתית שלהם צריכה להיות בתצורת סדאן, אוטומטית ממותג יפני או קוריאני, וכמובן עם מנוע בנפח 1.6 ליטרים.

אם היה ספק לגבי עוצמתם של הלקוחות השמרניים, הרי שההתנפלות על טויוטה קורולה החדשה, ש-3,000 יחידות שלה נמכרו בתוך שבוע, סיפקה הוכחה לכך. נחיתתה בישראל של הקורולה החדשה, הדור ה-11 של המכונית המשפחתית המוכרת, היא גם הסיבה לעריכת המבחן ההשוואתי.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

הקורולה מבטיחה למשפחה הישראלית להיות חסכונית ומרווחת יותר, אבל יש לה מתחרות חזקות - יונדאי i35, מכונית הסדאן הנמכרת בקבוצה, ואחת המוצלחות שבהן; וגם סובארו אימפרזה החדשה, המכונית שאמורה להחזיר את המותג הוותיק לקבוצה החשובה של המשפחתיות. כולן מתמודדת על התואר של המשפחתית הטובה ביותר ללקוח השמרן.

טויוטה מרשימה, אך יונדאי יפה יותר

עיצוב חיצוני ופנימי: כששלוש המכוניות חונות זו לצד זו, אפשר לומר שטויוטה קורולה היא המכונית המרשימה ביותר, אבל יונדאי i35 היא עדיין היפה ביותר. הקורולה מרשימה בזכות הגריל הקדמי עטור הכרום, ורצועה צרה של פנסי לד. אם תחליפו את הסמל, אפשר יהיה להאמין שזו לקסוס. עיצוב יתר המכונית שמרני ומכובד גם הוא, אך לא מרהיב.

לעומת זאת, ה-i35 נאה יותר לטעמנו, עם עיצוב ייחודי שנותר מעניין גם אחרי שנתיים ואלפי מכוניות על הכביש. והסובארו? היא רחוקה מלהיות מכוערת, והעיצוב שלה נעים, אבל לא מרשים או נאה במיוחד. נדמה כאילו המכונית נולדה אנונימית.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מחפשים יציבות: עובדי 
ההיי־טק מעדיפים את החברות הגדולות

ההסתדרות לחצה - וברוורמן מעכב רפורמה לפתיחת היבוא

בתוך תא הנוסעים, אף אחת מהמכוניות לא יכולה לזכות בתואר המצטיינת. לוח המחוונים של סובארו מעוצב כאילו היה שייך לרכב שטח קשוח, עם מתגים גדולים ומסיביים. פיזור המידע לנהג לא מוצלח, הצבע האדום שבו מוארות הספרות בלילה מציק לעין, ואיכות החומרים, ובעיקר ההגה הפלסטי, מאכזבים. הקישוריות למכשירים סלולריים מפתיעה לטובה.

העיצוב הפנימי ביונדאי ממשיך את העיצוב החיצוני, אך התוצאה היא לוח מחוונים מוזר מעט למראה. עם זאת, דווקא קל להתמצא בו ולגלות היכן הכפתורים שאתם מחפשים. מיקום פתחי המיזוג המרכזיים גרוע.

לוח המחוונים של הקורולה נלקח מטויטה אוריס. בניסיון לשוות לו מראה ספורטיבי, לוח מחוונים מעוצב כמעין קיר, כלומר, מאונך לגמרי למול הנוסעים. התוצאה מעט מוזרה, אבל קלה להתמצאות.

סובארו אימפרזה, טויוטה קורולה ויונדאי i35צילום: אורן נחשון

לקורולה יתרון מעניין - מערכת מולטימדיה עם מסך גדול, שמאפשרת סנכרון לכמה דגמי סמארטפונים. אפשר להפעיל ניווט על המסך של המכונית, וזו אופציה נחמדה ושימושית למדי.

לא לאנשים גבוהים

נוחות נסיעה ומרחב: משפחתיות קומפקטיות גילמו בעבר פשרה בכל הקשור למרחב פנימי, אך עם הגידול בממדים ומתיחת בסיס הגלגלים של הדגמים האחרונים, מאפיין זה השתנה לחלוטין.

כל המכוניות שנבחנו הציעו מרווח מצוין מלפנים וגם מאחור. באימפרזה יש פחות מרחב לרגליים במושב האחורי, אך המקום לראש הוא הטוב מכולן; ה-i35 מרווחת למדי, למעט לאנשים גבוהים, שעלולים להתקשות להסתדר עם גובה המכונית; והקורולה מצטיינת עם רצפה שטוחה והמון מקום. עם זאת, בכל המכוניות שלושה מבוגרים ישבו דחוקים זה לזה במושב האחורי, אבל אפשר להסיע שני מבוגרים או שלושה ילדים ללא קושי.

בישיבה מלפנים, לאימפרזה יש ראות מצוינת החוצה, והמושבים הקדמיים הטובים והתומכים ביותר שייכים ליונדאי, כשהקורולה צמודה במקום השני.

תאי המטען במכוניות סדאן מודרניות פשוט לא נוחים לשימוש. בשל הרצון של היצרנים להקנות למכוניות מראה ספורטיבי, עם חלון אחורי משתפל, הפתח של תאי המטען צר וגבוה, והגישה לפריטים בתא המטען אינה נוחה. מבין שלושת התאים הלא מבריקים, זה של הקורולה הוא הטוב יותר, בזכות פתח העמסה קצת יותר גדול ותוספת של וו תלייה, שעשוי להיות שימושי כשחוזרים מקניות.

בנסיעה בין־עירונית האימפרזה מתגלה כמכונית הנוחה ביותר במבחן. למרות רעשי רוח ניכרים, היא שומרת על יציבות ללא תנודות ובעיות מיוחדות. בעיר, לעומת זאת, הקורולה מעניקה את הנוחות הרבה ביותר, אך על פסי האטה ובורות - הקשיחות שלה ניכרת. i35 היא מכונית נוחה מאוד בעיר, אבל נופלת במעט מהקורולה. הבידוד שלה מרעשים היה הטוב במבחן.

נהיגה מתונה חוסכת 30% בדלק

מנוע, תיבת הילוכים וצריכת דלק: בעוד שיצרניות הרכב האירופיים מפתחות מנועים קטנים ותיבות הילוכים רובוטיות כפולות מצמד, היצרניות מהמזרח הרחוק לא מקטינות את נפח המנוע, ומחליפות את תיבות ההילוכים ה האוטומטית (פלנטריות) הבזבזניות בתיבות רציפות.

לטויוטה ולסובארו יש כאלה, ובשני המקרים התוצאה דומה - תחושה שהסל"ד תקוע כשהגיר משנה לאטו את יחסי ההעברה. כך, ההאצות אטיות יותר ומלוות ברעש לא נעים. הדבר סביר כשיש למנוע כוח והספק, אבל ביחידת הנעה חלשה ועצלה כמו של הסובארו, התוצאה היא תסכול. השאון של מנוע הבוקסר בסל"ד גבוה הזכיר לנו
מפוח עלים.

תצורת המנוע בסובארו היא בוקסר, שבו הבוכנות לא מסודרות בטור או ב-V, אלא בשני צמדים הנעים זה כנגד זה, כמו מתאגרפים, ומכאן הכינוי. אבל התועלת שבסידור זה אינה ברורה. היתרונות הם מרכז כובד נמוך, אך הוא רלוונטי למכוניות ספורט כמו סובארו BRZ, ולא בא לידי ביטוי בנהיגה במכונית משפחתית. השילוב של תיבת הילוכים פלנטרית, עם הילוכים קבועים, ומנוע חזק הופך את היונדאי למכונית המנצחת במקצה זה, עם ביצועים טובים והאצות ביניים חלקות. הגיעה שלישית למרות שהיא מצוידת במערכת "דומם והתנע" (המכבה את המנוע בזמן עמידה).

באשר לצריכת הדלק, תיבות ההילוכים הרציפות אמורות לתרום לצריכת נמוכה, אבל בסיכום המבחן טויוטה קורולה הגיעה לתיקו מול יונדאי i35, שלה תיבת הילוכים רגילה. צריכת הדלק של שתיהן 10.4 ק"מ לליטר, ובתנאי המבחן המאומצים, מדובר בתוצאה מצוינת. בנהיגה מתונה יותר התוצאה השתפרה בכ-30%. גם בסעיף צריכת הדלק, הסובארו הגיעה שלישית.

הגה מנותק וחסר תחושה

התנהגות כביש: נדמה שלא קונים מכונית משפחתית לשם הנאה מנהיגה, אבל זה בונוס נחמד אם היא יכולה להציע גם את זה. לרוע המזל, אף אחת מהמכוניות שנבחנו לא מציעה איכויות דינמיות יוצאות דופן. בכביש מפותל, המכוניות יעשו את המיטב כדי לצאת ממנו בשלום, מבלי להתיימר להעניק גם חוויה ספורטיבית בדרך. אבל גם בדרכים מפותלות ניכרים הבדלים בין המכוניות.

האימפרזה, למשל, מאכזבת. זוויות גלגול מורגשות, הגה מנותק וארוך ואפילו יציבות כיוונית לא טובה הופכות את חוויית הנהיגה בה ל"מבאסת", כפי שהגדיר אחד הבוחנים. יונדאי i35 מציעה אף היא הגה מנותק וחסר תחושה, אבל זוויות הגלגול שלה מרוסנות והבלמים מצוינים.

בסעיף הזה, מנצחת הקורולה, בזכות התנהגות כביש צפויה ובטוחה. עם בלמים
ואחיזת כביש טובים, הקורולה יכולה להחזיר את הנהג לכביש המהיר בשלום, גם אם נקלע לכביש מפותל.

שורה תחתונה

אף אחת מהמכוניות שנבחנו לא מדהימה או מרגשת, אבל כולן יעילות, וכמעט כולן טובות. סובארו אימפרזה מציגה שיפור גדול ביחס למכוניות הקודמות של החברה, ויש לה מוניטין של אמינות ואיכות לאורך זמן, אבל הקפיצה קדימה לא מספיקה. ביותר מדי שלבים במבחן האימפרזה איכזבה, והמקום השלישי ניתן לה ללא התלבטות.

יונדאי i35 היא מכונית טובה מאוד, נוחה, מהירה ואפילו חסכונית יחסית, אך מסתפקת במקום השני, מכיוון שיש מכונית טובה ממנה.

טויוטה קורולה מצליחה לקלוע במדויק לטעם של הלקוחות השמרניים, ומציעה מכונית מרווחת, נוחה לרוב וחסכונית. חסרונה העיקרי הוא תיבת ההילוכים הרציפה והמרגיזה, אבל היא מפגינה שיפור ניכר לעומת התיבה הרובוטית שהוצעה בעבר בדגם היוצא.
עם זאת, התואר של הקורולה יעמוד שוב למבחן בקרוב. מאזדה 3 צפויה להגיע לישראל כבר בקיץ הקרוב. עם ממדים גדולים יותר ועיצוב רענן, היא עשויה לסכן את מעמדה של הקורולה כמשפחתית הטובה בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים