שראל: חשיפת הדו"ח נגד יצוא הגז תפגע ב"פתיחות הדיונים"

הכלכלן הראשי במשרד האוצר מודה שכתב חוות דעת נגד היצוא, אך טוען כי מדובר ב"טיוטה לדיון", שאין צורך לפרסמה ■ המרכז האקדמי למשפט ולעסקים: "גם אם זו טיוטה - אין פטור מפרסום"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"יחד עם גורמים נוספים במשרד האוצר אכן עבדתי בתקופה האחרונה על נושא יצוא הגז, הכנתי טיוטות לדיון וניירות עבודה פנימיים והצגתי את הנושא במסגרת דיונים פנימיים שנערכו במשרד האוצר" - כך מודה הכלכלן הראשי של האוצר, ד"ר מיכאל שראל, חודש לאחר ש-TheMarker חשף את קיומה של חוות דעת פרי עטו שלפיה שמירת הגז עדיפה כלכלית על יצואו ורכישת דלק חלופי בעתיד.

שראל הנפיק חוות דעת שנייה שבה סייג את קביעתו הראשונה. זאת, לאחר שכלל חישוב הסתברותי של עלויות אנרגיה חזויות, וללא התייחסות להיבטי הפיתוח של ענף חיפושי הגז. שראל קבע כי קיימת הצדקה כלכלית גם לגבי תרחיש של יצוא גז - אך בשיעור נמוך משמעותית מזה שאושר לבסוף בממשלה. זאת, בסתירה להמלצות ועדת צמח הממשלתית ולעמדת האוצר, שדחף להגדלת מכסות היצוא.

בתגובה לחשיפה מיהרו שלושה גופים שונים לפנות אל האוצר בדרישה לחשוף את המסמך, בהסתמך על חוק חופש המידע. הגופים טענו כי למסמך חשיבות ציבורית גבוהה וכי פרסומו דחוף נוכח הדיונים הסופיים על אישור הייצוא.

הכלכלן הראשי של האוצר, מיכאל שראלצילום: יונתן בלום

בתשובת שראל לפניית המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן הוא רמז לשינוי בעמדתו, כשהעיר: "חשוב להדגיש שבעקבות דיונים פנימיים והערות מאגפים אחרים, לעתים קרובות הטיוטות והניירות משתנים באופן מהותי, וגם ההמלצות המרכזיות הכלולות בהם עשויות להשתנות".

באשר לפרסום חוות דעתו, כתב שראל: "לדעתי לא רצוי להפיץ טיוטות לדיון וניירות עבודה מחוץ למשרד האוצר. פרסום שכזה יהיה בהכרח הצגה חלקית ולא משקפת של מגוון הדעות והעובדות התורמות לגיבוש המדיניות הכלכלית במשרד. יתרה מכך, פרסום כזה יפגע בעתיד באופן קשה בכנות, בפתיחות, ובשלמות של הבעת הדעות מצד אגפי המשרד בדיונים הפנימיים הנערכים לקראת גיבוש המדיניות הכלכלית בכלל, ובנושאים בעלי רגישות ציבורית גבוהה בפרט".

במרכז האקדמי למשפט ולעסקים דחו את טיעוניו של שראל. "הניסיון לטעון לחיסיון הוא בלתי ראוי, במיוחד נוכח האפשרות שקיימים גורמים שאינם שלטוניים שזכו לראות את תוכנו של הדו"ח", נמסר מהמרכז. הדברים נכתבו בהתייחס להתבטאות של בכיר בחברת דלק ישראל בפייסבוק, שלפיה קרא את חוות הדעת של שראל ו"התברר שהוא טעה בהערכות שלו". בדלק טענו כי הבכיר התכוון שקרא את עיקרי חוות הדעת ב–TheMarker.

במכתב תגובה ששיגרו לאוצר עורכי הדין אפי מיכאלי, ערן צין ועופר סיטבון נטען: "בסיווג חוות דעתו של ד"ר שראל כמסמך טיוטה המשמשת לדיון פנימי, אין די כדי ליתן פטור מפרסום המידע". לטענתם, שאלת יצוא הגז היא מהסוגיות הבולטות העומדות על סדר היום הציבורי, ומדובר במסמך שתוכנו כבר פורסם ברבים וקיבל ביטוי בשורה של מופעים פומביים. "לאור הדברים האמורים, לא ניתן אלא לתהות מדוע ממשיך משרד האוצר ומתעקש שלא לחשוף את המידע בפני הציבור. אנו שבים ודורשים לפרסם באופן מיידי את חוות הדעת שבנדון", נכתב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?