סע לשלום, הבוס ישלם: כך מעודדים המעסיקים את הנסיעה בליסינג

64% מהחברות בישראל לא מגבילות את הקילומטראז' ברכבי ליסינג של עובדיהן, וגם היתר מכסות עד 2,300 שקל בחודש בעבור דלק ■ 45% מהמעסיקים מממנים נסיעה בכביש 6 גם לצרכים פרטיים ו-94% מאפשרים גם לילדים לנסוע במכונית ■ הסקר נערך בחברת צבירן

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

עליית מחירי הדלק לא עוצרת את הנסועה העודפת במכוניות הליסינג. מסקר שכר שערכה חברת צבירן ב–100 חברות בישראל שלהן עשרות אלפי עובדים, עלה כי 64% מהן לא מגבילות כלל את הנסועה של העובד.

גם ביתר ה-36%, ההגבלות לא מחמירות. 58% מהחברות המגבילות קובעות רף מרבי לקילומטראז' השנתי, אך רף זה נע בין 24 אלף ל–37.5 אלף ק"מ בשנה ‏(29,700 ק"מ בשנה בממוצע‏) - כשממוצע הנסיעות של מכוניות פרטיות בישראל הוא רק 16,700 ק"מ. כלומר, במרבית החברות מגבלת הקילומטרים מתאימה למרחק שבין בית העובד למקום העבודה, בתוספת הטבה לנסיעות פרטיות.

42% מהחברות המגבילות את הנסועה בוחרות להגביל את צריכת הדלק של עובדיהן, לתקרה של 2,300 שקל בחודש בממוצע. במחיר הדלק הנוכחי, מדובר בכ–307 ליטר, שמאפשרים לנסוע יותר מ–3,000 ק"מ בכל חודש.

כתבות נוספות באתר TheMarker

"בונוס" מיוחד: כך גובות החברות מחירי עתק עבור ביטוח החיים שלכם

למה מתעכב כתב האישום נגד רועי ורמוס ובכירי פסגות?

העובדים זוכים לחניה חינם ב-83% מהחברותצילום: רוני שיצר

גיל שלי, מנהל שותף בחברת צבירן ייעוץ וסקרים, טוען כי הנתונים דווקא מעידים על החמרת המגבלות על העובדים ביחס לשנים קודמות, "אז היו פחות חברות שמציבות מכסה או שההגבלות היו נדיבות יותר. בהיעדר הגבלות, רמת החיסכון בדלק לא היתה שיקול בבחירת כלי הרכב, אך כיום היא בהחלט משחקת תפקיד", אומר שלי.

אלא שעידוד הנסיעה בליסינג לא מסתכם בכך. כך למשל, במרבית החברות נהנים העובדים מסבסוד הנסיעה בכביש 6, וב-45% מהחברות הסבסוד מתקיים גם אם הנסיעה היא לצרכים פרטיים. 42% מהחברות מסבסדות גם מעבר במנהרות הכרמל, ו-23% מהן מסבסדות מעבר בנתיב האגרה המהיר לתל אביב.

לפי הסקר של צבירן, כל המעסיקים מאפשרים לבן או בת הזוג של העובד לנהוג במכונית, ורובם המוחלט ‏(98%‏) מאפשר זאת גם לילדיו. 94% מהחברות אף מאפשרות לנהג צעיר לנהוג במכונית הליסינג, ו-82% אפילו משלמות את פרמיות הביטוח המוגדלת שלו. אם רישיונו של העובד נשלל, ב–47% מהחברות המכונית תישאר ברשות משפחתו.

בנוסף, שככל שהעובד בכיר יותר וזכאי למכונית יקרה יותר - כך הוא דווקא מחויב בשווי שימוש נמוך יותר. לפי הסקר, המנכ"לים נוהגים במכונית בשווי 200–300 אלף שקל ‏(42% מהחברות‏), אך ב–47 מהחברות, המנכ"ל זכאי לגילום המס המשולם על המכונית ‏(שווי שימוש‏). ההנהלה הבכירה נוסעת, במרבית החברות ‏(52%‏), במכוניות בשווי 150–200 אלף שקל, וב–24% מהחברות היא זכאית לגילום שווי השימוש. במורד פירמידת הניהול, מנהלי ביניים זכאים ב–62% מהמקרים, למכונית במחיר של 120–150 אלף שקל, וב–73% מהמקרים הם חייבים לשלם את שווי השימוש במלואו.

אנשי מכירות מקבלים מכונית במחיר נמוך מ–120 אלף שקל ‏(67%‏) ונדרשים לשלם את מלוא שווי השימוש ‏(77% מהחברות‏). אנשי שירות וטכנאים, עם זאת, נדרשים ב–84% מהמקרים לשלם את מלוא שווי השימוש.

אם שווי השימוש מכביד מדי, ניתן להמיר אותו בתוספת שכר. מבין החברות שבהן הסדרי הרכב הם תוספת לשכר ‏(כלומר, קבלת רכב מהחברה לא דורשת ויתור על חלק מהשכר‏), ב–54% אפשר לוותר על המכונית הצמודה תמורת תוספת שכר. חברי הנהלה בכירה יקבלו תוספת של 4,420 שקל בממוצע וראשי צוותים - 3,250 שקל בממוצע. אפשר גם להחליף את המכונית החכורה במכונית יקרה יותר, כאשר הפרש עלות החכירה הוא על חשבון העובד, ו–56% מהחברות מאפשרות זאת. לעומת זאת, החלפת המכונית לדגם זול וחסכוני יותר תאפשר לקבל את ההפרש למשכורת רק ב–29% מהחברות.

מרבית החברות מחזירות את הסכומים המשולמים בעבור נסיעה בתחבורה ציבורית, אך 46% מהחברות שהשתתפו בסקר מפעילות הסעות מיוחדות מכמה מוקדי איסוף. זאת, אף ש–83% מהחברות מציעות מקום חניה מוסדר לעובדיהן.

גיל שלי, מנכ"ל משותף בצבירןצילום: יח"צ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?