הממשלה אישרה את יצוא הגז: 18 שרים תמכו; פרץ, ארדן וגרמן התנגדו

(עדכון) ברגע האחרון: יצוא הגז לירדן ולרשות הפלסטינית ייגרע ממכסת היצוא ■ כמו כן, החליטה הממשלה להחמיר את החיוב של שותפות תמר בחיבור המאגר אל החוף ■ ראש הממשלה: "בלי יצוא - לא יהיה גז לשוק המקומי, לא ניכנע לפופוליזם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

(עדכון) הממשלה אישרה בצהריים את ההצעה על ייצוא מהגז. 18 שרים תמכו בהצעה ו-3 התנגדו. לפי ההחלטה, תשמור ישראל כ-60% מעתודות הגז הפוטנציאליות שלה - 540 BCM - לטובת המשק המקומי. ברגע האחרון שונתה הצעת המחליטים, כך שיצוא הגז למדינות גובלות (ירדן והרשות הפלסטינית) לא יבוא על חשבון המכסה השמורה למשק המקומי, אלא ייגרע ממכסת היצוא. בתמורה, תתיר הממשלה למאגר תמר לייצא מייד את יתרת המכסה השמורה לו - 20 BCM - לירדנים. זאת, עוד לפני חיבור לוויתן אל החוף.

כמו כן, החליטה הממשלה להחמיר את החיוב של שותפות תמר בחיבור המאגר אל החוף. בנוסף לדרישה להניח צינור נוסף אל חוף אשקלון עד סוף 2016, הוחלט לכלול בהחלטה את חיוב השותפות גם בהתקנת המדחסים בצינור הקיים לאשדוד - כדי להגדיל את הספקו. זאת, כדי למנוע מצב שבו השותפות תחליט לבחור בין הנחת צינור לבין המדחסים משיקולי עלות.

שלושת השרים שהצביעו נגד הההצעה היו השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, שדרש להגדיל את המכסה השמורה לשוק המקומי ל-600 BCM; וכן שר התקשורת גלעד ארדן ושרת הבריאות יעל גרמן, אשר דרשו לדחות את ההחלטה על הייצוא בשנתיים.

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ (התנועה), קרא בישיבת הממשלה לקבוע מפורשות כי יצוא הגז למדינות גובלות (ירדן והרשות הפלסטינית) - לא יגרע ממכסת הגז השמורה לטובת המשק הישראלי, אלא תבוא על חשבון מכסת היצוא לספקי הגז.

במהלך הדיון, אמר שר האנרגיה סילבן שלום, כי לפי הערכות, זקוקה ירדן לגז בנפח שנתי של 4-3 BCM. ואולם לפי הערכות, מגבלות תשתית הולכה עשויות לאפשר לירדנים לצרוך כמות נמוכה יותר של גז, בעיקר במפעלי המלח הירדניים. כך או כך, קרא השר הפרץ לקבוע בחוק שיריון נטו של 540 BCM גז לטובת השוק המקומי - כשלדרישה זו מצטרף גם שר התקשורת, גלעד ארדן.

הערה נוספת שהעלה פרץ, כיוונה להבהרה שלפיה את מתקני יצוא הגז ניתן יהיה להקים גם בשטח הים - ולא רק לחופי ישראל או במדינה אחרת. עוד ביקש פרץ כי בנוסח החלטת הממשלה ייקבע כי בכל שנה יוגש דו"ח לגבי אופן הטמעת השימוש בגז טבעי במשק.

הפגנה נגד יצוא הגז, היום מול משרד ראש הממשלה

"אני בעד יצוא למדינות גובלות אשר מאפשר לשפר את היחסים עמן, אבל יש לעשות זאת מתוך הכמות שהוגדרה ליצוא, ולא מתוך המכסה שנקבעה למשק המקומי שלטעמנו, לא מספיקה באמת לצרכיו", ציין פרץ, בהתייחס לעמדתו שלפיה יש לשריין 600 BCM גז לטובת המשק. "המכסה אשר מוקצית למשק המקומי לא מאפשרת מעבר יעיל של ענף התחבורה לשימוש בגז, הענף המזהם ביותר כיום", הוסיף.

באשר לוויכוח סביב השאלה היכן יש לאשר את הסדרת היצוא - בממשלה או בכנסת - העיר פרץ כי "הדיון בכנסת אינו רק שאלה של סמכות, אלא גם לגיטימציה ציבורית, שצריכה להילקח בחשבון בהחלטות רבות השפעה מסוג זה".

לאחר ההצבעה, אמר ראש הממשלה: "מדינת ישראל קיבלה מתנה מהטבע - גז ובכמויות עצומות. בזכות ההחלטה שקיבלנו היום ייהנו כל אזרחי ישראל מהמתנה הזאת. נוזיל את יוקר המחיה בתחום החשמל באמצעות הגז שיזרום למשק הישראלי, ונשקיע ברווחת הציבור בזכות הרווחים שייכנסו לקופת המדינה מייצוא הגז. כל עיכוב ביישום ההחלטה מעמיד בסכנה את יכולת המדינה לממש את רווחי משאבי הגז שלנו. אסור שהגז יישאר באדמה מתחת לשכבות הבירוקרטיה והפופוליזם".

שר האנרגיה והמים סילבן שלום, אמר בישיבת הממשלה כי, ההחלטה שהונחה לפני השרים שמה בראש סדר העדיפויות את הצרכן הישראלי ואת המאבק ביוקר המחייה. לדבריו, "עם הזרמת והשימוש בגז טבעי אנו נהיה עדים בקרוב להוזלה במחירי החשמל, המים, הגז ומוצרים נוספים.

הגז הטבעי מספק כבר היום חיסכון של כמיליארד שקל בחודש וכאשר השימוש בגז ייגבר, החסכון יגיע ל-3-2 מיליארד שקל בחודש למשק הישראלי. ההחלטה שעליה המלצנו לממשלה תשמור על עצמאות אנרגטית של ישראל, תדאג לשמירת גז עבור הדורות הבאים ותסייע למשק הישראלי ברוב תחומי החיים".

"בלי יצוא, לא יהיה גז לשוק המקומי"

בפתיחת הישיבה, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "בלי שיהיה יצוא גז, לא יהיה גז לשוק המקומי. קיימנו דיונים רציניים, מעמיקים, תרתי משמע, כי אנחנו הולכים לעומקם של דברים בתוך הים, וקיבלנו החלטה על משק הגז בישראל. ישראל התברכה בברכה גדולה, בגז בים התיכון. הגז הזה יכול לתת מענה לשני צרכים יסודיים שלנו, האחד להניע את המשק המקומי בתצרוכת אנרגיה זולה יותר, את אותו חלק שניתן להניע בגז. הדבר השני הוא למלא את קופת המדינה בעשרות מיליארדי שקלים כתוצאה מיצוא הגז והמיסוי שאנחנו מטילים עליו.

"האיזון הנכון בין שני הדברים האלו הוא לא דבר של מה בכך. דנו בזה והחלטנו. אני חושב שמצאנו את האיזון הנכון. לא נסחפנו בגלי הפופוליזם ששוטפים את המדינה, את העולם, ועשינו את הדבר הנכון למדינת ישראל. הדבר החשוב עכשיו הוא לזוז מהר. אנחנו בוודאי מבינים שמשקיעים יכולים לאבד תקווה. הם יכולים לחשוב שאנחנו ניכנע ללחצי הפופוליזם או לבירוקרטיה אין סופית. אנחנו רוצים לזוז מהר.

נתניהו, לפיד, שלום ופישר, במסיבת העיתונאים בשבוע שעבר

"אני רוצה להגיד לכם דבר אחד יסודי, בלי שיהיה יצוא גז לא יהיה גז בשוק המקומי. אלה הכללים הבסיסיים, ההבנה הבסיסית ביותר איך אנחנו מפיקים גז מהמים. בלי שיהיה יצוא גז לא יהיה שוק מקומי. את הטעות הזאת, הכניעה לפופוליזם, 'בוא נשמור את הגז אצלנו' עשו כמה וכמה מדינות. הן שמרו את הגז אצלן. הוא קבור באדמה או במים, מתחת לשכבות של פופוליזים ובירוקרטיה. את זה אסור לעשות. אנחנו צריכים להוציא את הגז החוצה. השילוב הנכון בין שוק מקומי ויצוא זה מה שאנחנו עושים היום. אני חושב שהיכולת לעמוד מול הגל הפופליסטי, מול אנשים שלא מבינים איך לנהל כלכלות, שיכולים להרוס בקלות כלכלות, היכולת הזאת נמצאת בממשלה הזאת. אנחנו מאוחדים בה ויש לנו כוח רב, נחישות רבה, ושכנוע רב כדי לעשות את המהלך החשוב.

"אני רוצה להגיד מילה נוספת שצריך להגיד כאן, במשך עשרות שנים מדינת ישראל, ממשלת ישראל על אגפיה השונים, הלכה לחפש גז והיא לא צלחה. מי שהצליח היו אלה מהסקטור הפרטי, יזמים שהלכו והסתכנו ומצאו וצריך להגיד את זה היום. בשיטפון הפופוליסטי ששוטף גם את מדינת ישראל צריך להגיד גם את הדבר הזה ולא צריך לנשל אותם, בוודאי שלא צריך לבטל את תרומתם, אבל גם צריך לקחת למדינה את אשר מגיע למדינה, וזה מה שאנחנו עושים. האיזון הנכון זו ההחלטה שאנחנו מקבלים כאן ואני חושב שהיא נכונה. היא מבטיחה את הצרכים של אזרחי מדינת ישראל, גם על ידי מילוי קופות המדינה בכסף רב מיצוא וגם על ידי הזנת המשק המקומי באנרגיה זולה".

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בישיבה הממשלה כי "הממשלה הזו יודעת לפעול ולקבל החלטות. זהו יום גדול למדינת ישראל. ההחלטה שקיבלנו - ראש הממשלה, שר האנרגיה, נגיד בנק ישראל ואנוכי - היא החלטה שקולה ונכונה וכל אזרח ירוויח מפירותיה לכיסו האישי. הגדלנו את היקף הגז לצריכה המקומית ב-20%, אבל במקביל איפשרנו גם יצוא שיביא הנה משקיעים נוספים, יכניס למדינה 60 מיליארד דולר בשני העשורים הקרובים, יוריד את יוקר המחיה ויביא לצמיחה למשק הישראלי".

"אנחנו לא מגש הכסף של טייקוני הגז"

עשרות בני אדם מפגינים בשעה זו מול משרד ראש הממשלה בירושלים לקראת ההחלטה הצפויה לאשר יצוא של 40% מהגז שהתגלה מול חופי ישראל. גם אתמול הפגינו הפעילים נגד ההחלטה שעליה הודיע בשבוע שעבר ראש הממשלה.

הפגנה נגד יצוא הגז, אמשצילום: אורן נחשון

לדברי הפעילים, "אנחנו לא מגש הכסף של טייקוני הגז. לא ייתכן ששלושה שרים אשר מופעלים עליהם לחצים כבדים מתאגידים זרים ומטייקון ישראלי, יקבלו בעצמם החלטה אשר תקבע את גורלה של מדינה שלמה ל-30 השנים הקרובות ויותר ויתעלמו מדרישות שרים, חברי כנסת, חוות דעת משפטיות ודרישות ציבור רחב לקבל את ההחלטה בכנסת".

"נתניהו לפיד ושלום מקיימים מסע הונאה של הציבור הישראלי כדי להראות כאילו הם שינו את מסקנות ועדת צמח, אך בפועל, מתוך 60%, הם מאשרים ייצוא גז למדינות גובלות כגון ירדן והרשות הפלסטינית על חשבון המכסה המקומית".

בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה במסיבת עיתונאים כי החליט להגדיל מכסת הגז לצרכי המשק הישראלי ל-60%. לדבריו, כמות הגז הוגדלה ל-29 שנה ותכניס לקופת המדינה כ-60 מיליארד דולר ב-20 השנים הבאות.

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008