בלעדי |

קרע בתמר: ישראמקו ואלון יעתרו לבג"ץ נגד החלטת היצוא

השותפות הקטנות במאגר תמר צפויות לטעון לאפליה פסולה, לאחר שמכסת היצוא של תמר קוצצה כמעט כליל לטובת לווייתן - והסכם מכירת הגז לגזפרום צפוי להתבטל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

תיקון המלצות ועדת צמח, שלפיו תוגדל כמות הגז שתישמר לטובת המשק הישראלי - על חשבון יצוא הגז ממאגר תמר - עשוי להביא בימים הקרובים לבקיעים ראשונים בחזית חברות הגז הפועלות בישראל.

לדברי גורמים בענף האנרגיה, חברות ישראמקו ואלון גז, המחזיקות 28.75% ו-4% (בהתאמה) בזכויות במאגר תמר, נערכות בימים אלה להגשת עתירה לבג"ץ נגד החלטת הממשלה הצפויה. זאת, בטענה לאפליה פסולה לרעה של מאגר תמר ביחס ליתר המאגרים. באשר לשותפותיהן במאגר - דלק ונובל אנרג'י - אלה לא צפויות להצטרף למהלך שכזה, היות שהחלופה לקיזוז במכסת היצוא של תמר, תבוא על חשבון מכסת היצוא במאגר לווייתן שבו הן מחזיקות ב-85% מהזכויות, ועדיין נדרש במימון.

החלטת פורום הרביעייה אתמול הגדילה את כמות הגז לטובת השוק המקומי באמצעות שינוי מנגנון היצוא שאליו יוכפף מאגר תמר. זאת, לאחר שהעדיף את הפגיעה במכסת היצוא של תמר - על פני קיצוץ רוחבי במכסות היצוא של כל המאגרים, תוך שינוי מנגנון שיעורי היצוא שקבעה ועדת צמח.

במשרד האנרגיה צידדו בחודשים האחרונים באיסור על יצוא מתמר - אך הותירו את ההכרעה על כך בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. במשרד טענו כי תמר כבר מימן באמצעות שורת חוזים את פיתוחו, זכה כבר להקלות בחוק ששינסקי - וכי יש לשמור עליו כעל מאגר אסטרטגי שיופנה לצורכי המשק בלבד - לנוכח ההערכה כי מרבית הגז האצור במאגר לווייתן תופנה ליצוא. מצד שני, עשויה היתה החלטה להחריג את המאגר מהייצוא לגרור את המדינה להליך משפטי בטענה לאפליה לרעה. לפיכך, הוחלט ליישם פתרון מתחכם.

בעוד שוועדת צמח התירה לייצא 50% מכלל העתודות במאגר (140 BCM מתוך כ-280 BCM) - הוחלט כעת כי מכסת היצוא של המאגר תיגזר מיתרת הגז שעוד לא נמכרה בחוזים שעליהם חתמו השותפות. היות שהשותפות חתמו עד כה על חוזים למכירת כ-180 BCM מהמאגר - יוכל המאגר, תיאורטית, לייצא 50% מהיתרה (50 BCM). ואולם במנגנון נקבע עוד כי היצוא יותר כל עוד הגז המשוריין לטובת המשק מכלל המאגרים - לפי הנוסחה שקבעה ועדת צמח - לא יפחת מ-540 BCM.

מנגנון היצוא שנקבע בדו"ח ועדת צמח קבע יצוא לפי המפתח הבא: 100% יצוא במאגר קטן (עד 25 BCM), 75% במאגר של 25-100 BCM ועד 50% במאגר לווייתן (או עד 75%, במקרה של עסקות swap עם מכסת המאגרים הקטנים). לפי נוסחה זו, יש כיום בגז המשוריין לצרכים מקומיים כמות של כ-560 BCM. לכן יוכל מאגר תמר לייצא בשלב זה רק 20 BCM (ואת יתרת ה-30 - רק לאחר חשיפת תגליות נוספות).

מגבלה זו מסכלת למעשה את הסכם העקרונות שעליו חתמו שותפות תמר מול גזפרום הרוסית (בתיווך דייהו הקוריאנית והוג הנורווגית) – למכירת 84 BCM גז מהמאגר. בפני שותפות תמר יעמדו כעת שתי אפשרויות: למכור את מכסת הייצוא שהותרה לה לשותפות לווייתן - או לייצא כמות זו למדינות שכנות.

בנקודה זו זכו חברות הגז ל"חצי סוכריה" מידי הממשלה. בהחלטה שתונח ביום ראשון על שולחן הממשלה, לא יקבע כי יצוא גז בעל ערך גיאופוליטי למדינות שכנות – ייגרע בהכרח ממכסת הייצוא שהותרה לחברות הגז. כלומר, בעתיד, יוכלו ראש הממשלה ושר האנרגיה להחליט יחדיו על יצוא שכזה על חשבון המכסה המיועדת לשוק המקומי. מנגד, בנוסח ההחלטה יצויין כי יצוא חריג שכזה יותר למדינות "גובלות" - ולא שכנות – תוך החרגת השוק הטורקי, שכל יצוא לטובתו יכלל במכסות הייצוא.

השוק הירדני זקוק בשנים הקרובות לכ-3 BCM בשנה - אך סובל מבעיית תשתית הולכה שעשויה לאפשר יצוא רק למפעלי ים המלח הירדנים (כ-0.5 BCM לשנה). כמות גז דומה צפויה לצרוך תחנת הכוח המתוכננת של הפלשתינאים בג'נין - מה שעשוי להביא את סך הביקושים הריאלי ממקורות אלה, בטווח הזמן הבינוני, לכ-20 BCM בסך הכל.

בעוד שהממשלה מותירה כאן פתח לסיוע לחברות הגז - היא מתעתדת להותיר פתח שכזה גם לרעתן. בהחלטה שתונח לאישור הממשלה ייכלל סייג שלפיו המדינה תקבע שורת מוצרים מבוססי גז, אשר ייצורם בישראל לצורך יצוא - ייחשב במכסת היצוא. למשל, מפעל מתנול שירכוש גז מהמאגרים המקומיים, אך יפנה את כלל תוצרתו לחו"ל.

בהחלטת הממשלה ייכלל עוד חיוב על שותפות תמר להניח צינור הולכת גז שני לחוף - לאשקלון- עד סוף 2016. זאת, בתמורה לקבלת רישיון האחסון של שותפות ים תטיס (דלק ונובל) במאגר מארי- Bהמתרוקן. הרישיון יוקצב בזמן, ולאחר שיפקע - יועבר המאגר ללא תשלום לידי המדינה. תנאי הרישיון מעוכבים מזה חודשים בעקבות הביקורת הציבורית על הענקתו לשותפות ים תטיס ללא תמורה.

באשר ליצוא, החלטת הממשלה תקבע כי בתוך 90 יום יוצגו לשר האוצר ההמלצות באשר למנגנון מיסוי הגז המיוצא. עוד יקבע, כי על שר האנרגיה להתאים את מנגנון התמלוגים לסוגיית הגז המיוצא וכי יצוא הגז יוחרג מחוק עידוד השקעות הון.

אסדת ההפקה של קידוח תמרצילום: אלבטרוס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר