לפיד: "שראל לא כתב דו"ח נגד יצוא הגז"; סגנו: "יש טיוטה"

סתירות בין ראשי משרד האוצר באשר לקיומה של חוות הדעת, שלפיה שמירת הגז עדיפה כלכלית על יצואו; סגן השר מיקי לוי: "שראל הכין טיוטה לדיון שנמצאת עדיין בעבודה ואשר לא הוצגה עדיין לשר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חוות הדעת שחיבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר, ד"ר מיכאל שראל, נגד הכדאיות הכלכלית של יצוא הגז הטבעי מישראל – ממשיכה לעורר מבוכה בין מסדרונות משרד האוצר. בתגובה לפוסט זועם שהעלה גולש בדף הפייסבוק של שר האוצר יאיר לפיד, ובו ציטט את חשיפת TheMarker השבוע אודות קיומה של חוות הדעת - השיב לו במפתיע לפיד כי "מיכאל שראל עצמו הסביר היום בוועדת הכספים שאין דו"ח כזה".

ואולם, בתגובה לשאילתה שהציגה הבוקר ח"כ סתיו שפיר (העבודה) לסגן שר האוצר, מיקי לוי (יש עתיד), בחר סגנו של לפיד בתשובה שונה. "שראל הכין טיוטה לדיון שנמצאת עדיין בעבודה ואשר לא הוצגה עדיין לשר", אמר לוי. "חלק מטיוטה זו הודלפה החוצה. זו טיוטה עבודת פנימית, לא מושלמת, לא מספיק רחבה, שהשר לא דן בה עדיין, כי היא לא הובאה על שולחנו. האוצר לא הסתיר אף חוות דעת שגובשה", הוסיף.

השבוע נחשף כי שראל חיבר דו"ח שלפיו שמירת כל עתודות הגז לצורכי המשק המקומי עדיפה מבחינה כלכלית על פני יצוא, ורכישת אנרגיה חלופית בעתיד. זאת, בסתירה להמלצות ועדת צמח הממשלתית - ובסתירה לעמדת האוצר עד כה, אשר דחף אף להגדלת מכסות היצוא. דו"ח שראל, יש לציין, כלל חישוב הסתברותי של עלויות אנרגיה בלבד – ללא התייחסות להיבטי הפיתוח של ענף חיפושי הגז. בגרסה נוספת שהגיש, נמצאה הצדקה כלכלית גם לגבי תרחיש של יצוא גז – אך בשיעור נמוך משמעותית מזה שנדון כיום בממשלה. אתמול פנו שלושה גופים שונים אל האוצר בדרישה לחשיפת המסמך, לפי חוק חופש המידע.

יאיר לפיד

ח"כ שפיר הוסיפה לשאול את לוי האם יש דד ליין לגיבושה ולהצגתה של הטיוטה, והאם זו תיחשף – שהיות שהציבור לדבריה "חושש ממחטף". לדברים הצטרף גם ח"F דב חנין, אשר בירך על עמדתו של שראל ותהה האם הדיון בהמלצות הייצוא יובא לאישור הכנסת - ולא רק הממשלה.

"אין ספק שד"ר שראל הוא בר סמכא ולחוות דעתו משקל ומשמעות שיהיה צריך לקחת בחשבון", השיב לוי, אך טען כי הדיון בנושא עדיין לא התקיים. "על מנת לגבש את עמדת משרד האוצר, ביקש שר האוצר לשמוע את עמדת כל הגורמים הרלבנטיים במשרד. רק לאחר הצגת כלל העמדות לשר, וקיומו של דיון ענייני ופתוח – יגבש השר את עמדתו. עד לרגע זה, טרם הוצגו עמדות סופיות לשר בנושא – כך גם לגבי עמדתו של הכלכלן הראשי".

באשר לדיון שקיים אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא, אמר לוי כי זו לא דנה עדיין בהחלטה על מכסות היצוא: "הישיבה לא דנה בנושאים הספציפיים של כן או לא ייצוא – אלא בעיקר באבטחת המתקנים. לא הגיעו למחצית הדרך בדיון הזה. שר האוצר לא ייתן את תשובתו כל עוד לא קיים באוצר דיון, ועוד אין סיכום בתוך האוצר. כאשר שר האוצר יגבש את עמדתו, הוא ישמח להציג את שיקוליו בפני הציבור והכנסת ולא יסתיר דבר", הוסיף לוי.

כפי שפורסם אתמול ב-TheMarker, למרות העניין הרב במכסות היצוא, אמנם עסקה מרבית הפגישה בסוגיות ביטחוניות, והאישים ייפגשו לדיון נוסף במהלך הימים הקרובים. ואולם, לפי הערכות, ישנה הסכמה עקרונית בין נתניהו, לפיד, שר האנרגיה סילבן שלום, נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר וראש המועצה הכלכלית פרופ' יוג'ין קנדל – כי הממשלה תאשר יצוא של גז טבעי, אך תפחית את מכסת הייצוא שעליה המליצה ועדת צמח – לטובת הגדלת כמות הגז שתשוריין לטובת המשק המקומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה