הזנחה |

דו"ח: ההשקעה בתחבורה ציבורית בישראל היא רק 14% מהממוצע העולמי

לפי הדו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת ההשקעה בתחבורה ציבורית במטרופולינים צריכה לסגור פער גדול, מפני שעד 2000 לא היתה כל השקעה מסודרת בתחבורה ציבורית במטרופולינים, וגם הרכבות הבין-עירוניות הוזנחו

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

יום אחרי פרסום דו"ח אדוה על הזנחת התחבורה הציבורית בישראל, מפרסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת דו"ח משלו, חמור עוד יותר. לפי הדו"ח, שהוזמן בידי ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ההשקעה בתחבורה ציבורית בישראל נמוכה ב-86% מהממוצע העולמי - 1,400 יורו לתושב, לעומת 10,000 יורו לתושב ב-23 מטרופולינים שבחן מרכז המחקר.

וזו לא הבעיה היחידה. לפי הדו"ח, שחיבר ד"ר יניב רונן, ההשקעה בתחבורה ציבורית במטרופולינים צריכה לסגור פער גדול, מפני שעד 2000 לא היתה כל השקעה מסודרת בתחבורה ציבורית במטרופולינים, וגם הרכבות הבין-עירוניות הוזנחו. הדבר מעודד שימוש במכונית פרטית, שבישראל הוא נרחב יותר בהשוואה למדינות שונות באירופה. אולי יפתיע לגלות כי מספר מקומות החנייה לתושב במטרופולין תל אביב הוא הגדול מבין המטרופולינים שנבדקו. לפי נתונים שמובאים במחקר, הק"מ של שירות תחבורה ציבורית לתושב בשנה הוא 100 ק"מ בממוצע עולמי, אך 49 ק"מ בלבד במטרופולין תל אביב.

קווי הציבורית בישראל גם נוסעים לאט יותר - 16 קמ"ש בממוצע בתל אביב, לעומת 25 קמ"ש ממוצעים בעולם; והם נהנים מפחות נתיבים בלעדיים - 14 מטר ל-1,000 תושבים בתל אביב, לעומת 150 מטר ל-1,000 תושבים בעולם. ואם ההשקעה בתחבורה ציבורית נמוכה ב-86% מזו העולמית, בכבישים דווקא משקיעים יותר - 234 דולר לתושב במטרופולין תל אביב, 26% יותר מהממוצע העולמי. מספר מקומות החנייה במרכז העסקי של ת"א הוא 467 לכל 1,000 מועסקים, לעומת 198 מקומות חנייה בממוצע עולמי.

צילום: דניאל בר און

לא פלא, אם כך, שהשימוש בתחבורה ציבורית בגוש דן נמוך בהרבה מהעולם - 133 עליות לאמצעי תחבורה ציבורית לתושב בשנה, לעומת 250 בממוצע עולמי. לפי מסמך פנימי שנחשף בדו"ח, והוכן למשרדי התחבורה והאוצר "רשת התחבורה הציבורית בישראל חסרה גיוון באמצעי הנסיעה, חסרה היררכיה ברורה, אינה נוסעת כמעט בזכות דרך בלעדית ורמת השילוּביוּת בין האמצעים נמוכה".

כדי לסגור את הפער מהעולם, ישראל צריכה להשקיע 265 מיליון שקל בתשתיות תחבורה ציבורית במטרופולינים בלבד, כלומר כ-10.6 מיליארד שקל בשנה ב-25 השנים הקרובות. כך, לפי תחשיב שנערך למשרדי האוצר והתחבורה. אף שתקציב התחבורה גדל מאוד בעשור האחרון, סך ההשקעות בתחבורה אינן מגיעות לסכום הזה, שצריך להיות מיועד להסעת המונים במטרופולינים בלבד, ולמעשה, ההשקעה בתחבורה ציבורית הגיעה, בשיאה ב-2012, ל-4.9 מיליארד שקל, פחות מחצי היעד הרצוי. תקציב 2013-2014 מפחית את ההשקעה בתשתיות תחבורה בכלל, ובתחבורה ציבורית עירונית בפרט.

גם התוכניות לפיתוח תחבורה ציבורית בגוש דן כיום לא יפסיקו כדי להביא את התחבורה הציבורית באזור לרמה העולמית. רשת הסעת המונים בגוש דן, הכוללת קווי רכבת קלה ואוטובוסים מהירים (BRT), תפעל במלואה ב-2030, אך לא תעמוד ביעדים עולמיים וההשקעה בה נמוכה ביחסים של השקעה לתושב.

במשרדי התחבורה והאוצר שוקדים בימים אלה על הכנת תוכנית אסטרטגית לפיתוח תחבורה ציבורית, שתמומש עד 2030, ותביא את רמת השירות בישראל לרמה דומה לזו שבאירופה כיום. החידושים בתוכנית הם להפוך את התחבורה הציבורית להעדפה לאומית, וליצור מחויבות לפיתוחה לפי תוכנית ארוכת טווח, עם מקורות תקציביים קבועים למשך 25 שנה. במקביל, תינקט מדיניות לריסון השימוש במכונית פרטית, יחד עם שיפור השירות של התחבורה הציבורית.

לפי נתוני האוצר, השקעות בתחבורה ציבורית יכולות להביא תוספת של 40-25 מיליארד שקל לתמ"ג, בזכות הפחתת זמני נסיעה, תאונות דרכים וזיהום האוויר. כל אחוז שמיתוסף לנסיעות בתחבורה ציבורית במטרופולינים שווה 650 מיליון שקל למשק.

עמידה ביעדים האסטרטגיים, קובע הדו"ח, מחייבת תוספת השקעות לתחבורה הציבורית - אם בתוספת תקציבים ואם בהסטה של תקציבים מכבישים לתחבורה ציבורית. עוד נכתב במסקנות כי השקעה בתשתיות אינה מספיקה, ויש גם לארגן את התיאום וההיררכיה בין אמצעי התחבורה הציבורית כך שהתושבים יוכלו להשתמש ברכבות אזוריות, ברכבות קלות, באוטובוסים ובכלי תחבורה אחרים, ולעבור בקלות מאחד למשנהו. עוד מוצע "ניהול אחוד של אמצעי התחבורה הציבורית הפועלים במרחב משותף". כלומר, הקמת רשות מטרופולינים לתחבורה ציבורית, שעומדת על הפרק כבר זמן רב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן