נתניהו והשרים סיכמו על יצוא הגז; תוגדל הכמות לשוק המקומי

ראש הממשלה נפגש היום עם שרי האוצר והאנרגיה ועם נגיד בנק ישראל לדיון על מסקנות ועדת צמח. בין המשתתפים הושגה הסכמה על יצוא הגז - אך על הפחתת מכסות היצוא שעליהן המליצה ועדת צמח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ממשלת ישראל צפויה לאשר יצוא של גז טבעי, אך להפחית את מכסת היצוא שעליה המליצה ועדת צמח - לטובת הגדלת כמות הגז שתשוריין לטובת המשק המקומי. ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם שר האוצר יאיר לפיד, שר האנרגיה סילבן שלום, נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר וראש המועצה הכלכלית פרופ' יוג'ין קנדל - לדיון בהמלצות הוועדה הבינמשרדית ליצוא הגז (ועדת צמח). בפגישה השתתפו עוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ומנכ"ל משרד האנרגיה, שאול צמח. למרות העניין הרב במכסות היצוא, עסקה מרבית הפגישה בסוגיות ביטחוניות. האישים ייפגשו לדיון נוסף במהלך הימים הקרובים.

במהלך הפגישה סוכם עקרונית על הצורך ביצוא הגז הטבעי שהתגלה במשך ארבע השנים האחרונות לחופי ישראל - אך גם על שינוי החלוקה בין העתודות שיישמרו לבין מכסות היצוא. לפי הערכות, נע סכום העתודות לשריון שעליו דנו השרים בטווח 540-520 מיליארד מ"ק (BCM). זאת, לעומת עתודות בסך 450 BCM שעליהן המליצה ועדת צמח.

כפי שנחשף השבוע ב-TheMarker, הודיע שלום לנתניהו כי הוא תומך בהגדלת כמות השיריון בכ-20% ל-540-530 BCM - באמצעות שלושה מתווים, שבאחד מהם יבחרו, ויגישו לאישור הממשלה. כלומר, לפיד "יישר קו" עם עמדתם העקרונית של נתניהו ולפיד - וחזר בו מהתנגדותו ליצוא הגז מלפני הבחירות.

שלושת המתווים שנדונו נבדלים זה מזה בשתי סוגיות עיקריות: איסור או היתר לייצא גז ממאגר תמר, וחלוקה שונה של אחוזי היצוא מיתר המאגרים. כך, במקרה של איסור על יצוא מתמר - יישאר פחות או יותר על כנו מנגנון היצוא שנקבע בדו"ח ועדת צמח: 100% יצוא במאגר קטן (עד 25 BCM), יצוא של 75% במאגר של 100-25 BCM, ועד 50% במאגר לווייתן (או עד 75%, במקרה של עסקות swap עם מכסת המאגרים הקטנים). במקרה שיותר יצוא מתמר - אך בה בעת תידרש כאמור הפחתת מכסת היצוא, אזי ששיעור היצוא המרבי מיתר המאגרים יידרש לרדת בהתאם. הדרגים המקצועיים במשרד האנרגיה מחזיקים בדעה שלפיה אין להתיר יצוא גז ממאגר תמר.

נתניהו וסילבן שלום, היום בישיבת הממשלהצילום: מרים אליסטר / פלאש 90

עמדת נתניהו והשרים מכוונת לכמות הגז המינימאלית הדרושה כדי להצדיק כלכלית פרויקט יצוא יבשתי נרחב - כ-360 BCM. מכסת מינימום זו, שלפי הפרוטוקולים של ועדת צמח וצגה גם בפני חברי הוועדה, מתבססת על הנחה תיאורטית שלפיה יוקמו שני מתקנים יבשתיים גדולים ("טריינים") להנזלת כ-7 BCM גז כל אחד בשנה, שעלותם כיום נאמדת ב-12-10 מיליארד דולר.

כדי לממן פרויקטים כאלה, יידרש חוזה יצוא ל-20 שנה, כלומר של 280 BCM לפחות. בדיוני ועדת צמח טענו חברות הגז כי פרויקט שכזה נדרש בהותרת רזרבה תפעולית של 10% - וכי עליו יש להוסיף דלף (אובדן גז) משוער של 15% נוספים, מה שיביא את כמות הגז שיש לשריין ליצוא ל-350 BCM.

עם זאת, לנוכח הקשיים הטכניים שבהקמת מתקני ענק מעין אלה, ולאור עלותם הגבוהה, אין כל ודאות שהשותפות במאגר לוויתן יזדקקו להם. הן עשויות לבחור באופציה של יצוא בצינור או במתקני הנזלה צפים, שכמויות הגז השנתיות שאותן יש למכור כדי לממן את הקמתם עשויות להיות פחותות משמעותית.

בעיתוי ספק מקרי, מדווחת הערב העיתונות הקפריסאית על פגישה שקיימו ביום שני ראשי נובל אנרג'י וקבוצת דלק, מבעלי מאגרי תמר ולוויתן, עם נשיא קפריסין בניקוסיה. זאת, באשר לאפשרות כי יקימו מתקן להנזלת גז טבעי ולייצואו מדרום האי.

"משחק שבו הגז נגזל מאזרחי ישראל למען רווחי התאגידים"

בתגובה לפרסומים, אייל עופר, דובר "ישראל יקרה לנו", אמר כי לא ניתן לקבל החלטה על יצוא ממאגר שאינו מפותח ומפיק גז באופן פעיל. עופר הסביר כי "פרוטוקולי וועדת צמח מוכיחים: הוועדה נתנה לחברות הגז יותר משביקשו וכעת נתניהו מצמצם (כביכול) את מסקנות צמח. הכל במסגרת משחק שבו הגז נגזל מאזרחי ישראל למען רווחי התאגידים הזרים והמקומיים".

עוד אמר כי "כל החלטה המבוססת על מאגרים וירטואלים הינה פגיעה בביטחון האנרגטי של מדינת ישראל ותכליתה היא הקצאת כמות מינימום הדרושה כדי להצדיק מכירת שליש מלוויתן לתאגיד זר המעוניין בהנזלת רוב הגז של שדה לוויתן. אנו קוראים לממשלה למלא את חובתה ולדאוג תחילה לפיתוחו המיידי של שדה לוויתן למען אזרחי ישראל.

"ללא פיתוח לוויתן, תלויה כיום ישראל בשדה אחד (תמר) ובצינור אחד - וכל תקלה עלולה לפגוע באספקת האנרגיה למשק הישראלי. תאגידי הגז כבר הוכיחו כי הם בלתי ראויים להיות מופקדים על משאב זה שהמדינה נתנה בידיהם: חלפו שלוש שנים תמימות מאז התגלה שדה לוויתן, אבל הם גררו רגליהם בהגשת תוכנית הפיתוח. הם עשו זאת במטרה ללחוץ על המדינה לאשר להן קודם כל את יצוא הגז, שהוא משאב הטבע שלנו, אזרחי המדינה. מסע לחצים זה ממשיך כעת כאשר אישור היצוא דרוש כדי שבעלי הזכיון יוכלו לממש 'אקזיט' מהיר ע"י מכירת שליש השדה לתאגיד זר המעוניין בהנזלת הגז".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' כינתה את החלטתו של נתניהו לאפשר יצוא גז "פזיזה ובלתי אחראית". "כך לא מקבלים החלטות המשפיעות דרמטית על עתידה האסטרטגי, הכלכלי והסביבתי של המדינה. ועדת צמח, שבחנה את סוגיית הגז, עשתה עבודה רשלנית. סיפרו לראש הממשלה כי יצוא הגז יכניס לאוצר המדינה מאות מיליארדי שקלים. בפועל, תקבל ישראל פירורים מכסף זה, שיזרום בעיקר לכיסיהם של יצחק תשובה וחברות בחו"ל. כוונתו של נתניהו לאפשר לבעלי הזיכיון במאגר לווייתן, החברות דלק ונובל אנרג'י, את זכויות הפיתוח שקיבלו מהמדינה לחברה אוסטרלית, שתייצא את הגז למזרח הרחוק, משרתת את טייקוני הגז ואת אזרחי דרום קוריאה וסין שייהנו מאנרגיה זולה וזמינה, אבל לא את הישראלים, שימשיכו לשלם ביוקר על חשמל ומים".

"נתניהו צריך להעמיד בראש את האינטרס ארוך הטווח של ישראל, ולא את בעיות המזומנים של יצחק תשובה. העמדה החד משמעית, המוגזמת ומרחיקת הלכת של ראש הממשלה, שאחרי קבלתה לא תהיה ממנה דרך חזרה - תואמת אחד לאחד לדרישותיהם של טייקוני הגז, ויש חשש אמיתי שהלחצים האדירים של חברות הגז ושלוחיהן עשו את שלהם. ננקוט בכל הכלים העומדים לרשותנו, פרלמנטרית, משפטית וציבורית - כדי למנוע החלטה הרת אסון זו לחוסנה האסטרטגי של ישראל״.

יו"ר איגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראל, אורי אלדובי, מסר כי "ההחלטה היא מכה אנושה לתעשיית חיפושי הגז הישראלית. הורדת כמות הגז ליצוא אחרי החלטה שהתקבלה לאחר שנת עבודה של ועדה בינמשרדית מקצועית מהווה בכייה לדורות. חוסר העקביות של ממשלת ישראל יוביל לכך שחברות בינלאומיות ומשקיעים זרים ידירו רגליהם מתעשיות הנפט והגז הישראלית ויעדיפו לפתח תעשיה זו במדינות שכנות ובכך תעשייה האנרגיה לא תתפתח ולא יתווספו מקומות עבודה במשק הישראלי".

לדברי אלדובי, "גם ברמה הלאומית זוהי החלטה אומללה. מדובר בהחלטה קשה שתפגע בכיסו של הצרכן הישראלי. הורדת כמות הגז ליצוא משמעותה ויתור של עשרות מיליארדי שקלים שיוכלו להיכנס לקופת המדינה ולהשפיע לטובה על כלל הציבור בישראל בתחומי החינוך התשתיות הרווחה ועוד. בשנים של גירעונות כה כבדים לא ייתכן שממשלת ישראל מקלה ראש בעשרות מיליארדי שקלים שיכולים להיכנס לקופת המדינה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט