סערה באוצר: דו"ח פנימי קבע שלא צריך לייצא את הגז - והוסתר

ראש אגף כלכלה והכנסות המדינה, ד"ר מיכאל שראל, הגיש חוות דעת שלפיה שמירת כל עתודות הגז לצורכי המשק עדיפה מבחינה כלכלית על פני יצוא ורכישת דלק חלופי בעתיד ■ משרד האוצר: "איננו מתבטאים בנושא"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

סערה במשרד האוצר בעקבות דו"ח פנימי שסותר את עמדת המשרד עד כה בסוגיית יצוא הגז הטבעי שהתגלה לחופי ישראל. ראש אגף כלכלה והכנסות המדינה, ד"ר מיכאל שראל, הגיש באחרונה לראשי האוצר חוות דעת שלפיה איסור מוחלט על יצוא גז ושמירת העתודות לצורכי המשק בעשורים הבאים עשויים להיות כדאיים מבחינה כלכלית יותר מחלופת היצוא.

שראל בדק, בין היתר, את עלויות האנרגיה של ישראל בעשורים הבאים, בהנחה שמסקנות ועדת יצוא הגז ‏(ועדת צמח‏) יאומצו. כלומר, המדינה תתיר יצוא של כ-50% מעתודות הגז, תשמור גז לצרכיה ל-25 שנה, ותידרש לרכוש בעתיד דלק חלופי לגז, או לייבא גז, תוך ניצול אפשרי של הכנסות קרן תקבולי המס שתגבה ממכירות הגז.

שראל השווה את נתוני העלות בתרחיש זה לכמה תרחישים של יצוא גז מופחת, עד לאיסור מוחלט על יצוא. זאת, בשקלול התועלות שבשמירה על מקור אנרגיה מוזל לצורכי המשק בעתיד. לאחר חישוב הסתברותי ולאחר שבחן את עלויות האנרגיה בלבד, הדו"ח הגיע למסקנה כי היעדר יצוא יחסוך למשק הוצאות עודפות על אנרגיה לעומת יצוא משמעותי של הגז, בסיכום טווח השנים שנבדק.

מיכאל שראל

כלומר, שמירת הגז לשימוש מקומי תהיה עדיפה מבחינה כלכלית על פני יצואו תוך צבירת רווחי המיסוי מוקדם יותר. כך נמצא גם לגבי תרחיש של יצוא גז בשיעור נמוך משמעותית מזה שנדון כיום בממשלה, אך כזה שיכולתו להצדיק מימון תשתית יצוא או פרויקט פיתוח בכלל, מוטלת בספק.

לפי הערכות, בדו"ח הניח שראל כי יחול ייקור מהותי של הדלק לסוגיו בעוד עשורים. מלבד תחזית מסוכנת זו למחירי אנרגיה עתידיים, הניח שראל כנראה גם את קיומן של עתודות גז זמינות לצורכי המשק. זאת, כשלא ברור כיצד פתר את הסיכון של אי פיתוח מאגר לווייתן, או של המאגרים הקטנים שהתגלו לחופי ישראל, בהיעדר יצוא או ביצירת ביקושים נוספים מידיים לגז בשוק המקומי.

כך או כך, הדו"ח עומד בסתירה לעמדת המשרד עד כה, שלא רק תמכה ביצוא הגז, אלא אף בהגדלת מכסות היצוא שאושרו בדו"ח צמח הסופי. בפרוטוקולים שנחשפו בשבוע שעבר ותיעדו את דיוני הוועדה, צוטטו ראשי אגף התקציבים תומכים בהפחתת כמות הגז שתשוריין לטובת המשק ל-25 השנים הבאות מ-450 מיליארד מ"ק ‏(BCM‏) ל-400 BCM.

שראל ומשרד האוצר סירבו להתייחס לדברים. מהאוצר נמסר: "איננו מתבטאים בעניין בשלב זה".

לפיד התחייב לתמוך ביצוא, לא בכמויות

שראל, לשעבר הכלכלן הראשי של קבוצת הראל ושל האוצר, מחזיק בדוקטורט לכלכלה מאוניברסיטת הרווארד. הוא מונה לתפקידו בדיוק לפני שנה על ידי שר האוצר דאז, יובל שטייניץ, והועמד בראש אגף חדש שמיזג את מינהל הכנסות המדינה עם אגף כלכלה ומחקר. תפקידו של שראל הוגדר כמפתח ומנהל שירותי מידע ומחקר מאקרו כלכלי, וכמוביל מדיניות המיסוי והחקיקה. שראל אחראי גם על הכנת החומר המקצועי הדרוש לאגפי המשרד השונים.

משרד האוצר הוא האחרון מבין משרדי הממשלה הרלוונטיים למסור את עמדתו בסוגיית יצוא הגז. אתמול דיווח TheMarker כי שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, הודיע לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כוונתו לתמוך בהגדלה של 20% בשיריון הגז לצרכים מקומיים ‏(540 BCM‏), ביחס להמלצת ועדת צמח, על חשבון מכסת היצוא - שתפחת ל-360 BCM. קדם לו השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, שהצהיר על תמיכה בשיריון 600 BCM לצרכים מקומיים.

בממשלה מייחסים את ההשתהות של משרד האוצר לשר העומד בראשו, יאיר לפיד. באוצר התקיימו בשבועות האחרונים דיונים ספורים בסוגיה, בהשתתפות ראשי כלל האגפים, שאותם ריכזה מנכ"לית המשרד, יעל אנדורן. ואולם מרגע שזו פרשה לחופשת לידה, לא חודש העיסוק בכך ועמדתו של לפיד נותרת בגדר תעלומה.

ביום חמישי הודיעה לשכת ראש הממשלה כי נתניהו ושלום "עובדים בשיתוף פעולה מלא במטרה להביא לממשלה בקרוב את ההמלצות בנוגע לשימוש בגז הטבעי", וכי השניים יציגו בקרוב את עמדתם בפני הממשלה. בהודעה לא הופיעה התייחסות למתווה שיציג לפיד. בהסכם הקואליציוני בין הליכוד ביתנו ליש עתיד, הסכים לפיד כי מפלגתו תתמוך ביצוא הגז, אך זו לא התחייבה לכמויות שעליהן המליצה ועדת צמח.

לפיד התבטא בעבר נגד מסקנות ועדת צמח וטען כי הן "שגויות, ועתודות הגז צריכות להיות מופנות לטובת אזרחי ישראל, לא ליצוא יקר שמשרת רק כמה טייקונים". גם חברתו לסיעה, שרת הבריאות יעל גרמן, אמרה בפאנל בחירות בתחילת השנה: "אנו מתנגדים ליצוא הגז ורואים קשר ישיר בין השארת הגז הטבעי בישראל להורדת מחירים ויוקר המחיה". לפיד הכחיש בעבר כי מסקנות ועדת צמח נכללו בהסכם הקואליציוני. בעקבות שאלה בדף הפייסבוק שלו, ענה: "ההסכם נמצא ליד המיטה שלי. המלים 'ועדת צמח' לא מופיעות בו".

ואולם בנספח להסכם הוקדש סעיף שלם לנושא הגז, הכולל התייחסות ישירה לעקרונות ועדת צמח. הנספח כולל הסכמה להקמתו של "כוח משימה" לקידום הפיתוח של מאגר לווייתן, הסדרת חיפושי הגז, וכן להסדרת יצוא הגז, "בהתחשב בעקרונות" ועדת צמח, אך ללא התחייבות לקבלת המסקנות הנקודתיות שעליהן המליצה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה