רשות המסים שוקלת להעלות מס הקנייה לרכב

נציגי הרשות הבהירו למשרדי התחבורה והגנת הסביבה שנבחנות חלופות לעדכון המיסוי הירוק, שיובילו להתייקרות המכוניות ■ באוצר אומרים שההפסד למדינה מהעיכוב מגיע ל-2 מיליארד שקל

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

ברשות המסים, כך נראה, איבדו את הסבלנות בעקבות העיכוב בעדכון נוסחת המיסוי הירוק. בימים האחרונים העבירו אנשי הרשות מסרים למשרדי התחבורה והגנת הסביבה שלפיהם אם מתווה המיסוי לא יאושר - ייבחנו חלופות לשינוי המיסוי בענף.

בין היתר שוקלים ברשות להעלות את שיעור המס על מכוניות, שמגיע כיום ל–83% , לשנות חקיקה כך שהרשות תוכל להחליט לבדה על המיסוי הירוק, או פשוט להקטין משמעותית את הטבות המיסוי הירוק. בכל מקרה, מדובר בעליית מסים על ענף הרכב, שתייקר את מחירי המכוניות.

עדכון המיסוי מתעכב כבר יותר משנה. בתחילה, הסיבה היתה ניסיון להיטיב את הנוסחה, ואחר כך היה זה סירוב השר להגנת הסביבה דאז, גלעד ארדן, לאשר שינוי לפני הבחירות. אחר כך הוחלט להמתין לגיבוש התקציב. אלא שכעת מתברר ששר התחבורה, ישראל כץ, והשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, שוב משהים את חתימתם.

עדכון נוסחת המיסוי הירוק אמור לייקר דגמים רבים, ולהכניס כסף לקופת המדינה. הוא גם צפוי לתת תמריץ משמעותי ליבוא מכוניות מזהמות פחות. באוצר אומרים שהעיכוב באישור המיסוי הביא להפסד של 2 מיליארד שקל למדינה.

משה אשר

תוכנית המיסוי הירוק הוחלה לראשונה ב–2009. מס הקנייה על מכוניות הועלה מ–75% ל–83%, והמכוניות שובצו לקבוצות זיהום שנקבעו לפי נוסחה ישראלית.הירוקה מבין המכוניות בשוק זכתה להנחה במס של עד 15 אלף שקל, והמזהמות מביניהן לא קיבלו כל הטבות מיסוי. הרפורמה עודדה רכישה של מכוניות חסכוניות בדלק. ואולם ככל שהרפורמה הצליחה יותר, כך קטנו הכנסות המדינה ממיסוי רכב. לכן, החליטה הרשות לעדכן את הנוסחה. הנוסחה החדשה מציגה קריטריונים נוקשים יותר, עם הטבות מס מצומצמות..

נתונים שפירסמה רשות המסים הראו כי ב–2009 הגיע הציון הירוק של המכוניות בישראל ל–195 נקודות, ואילו בשנה שלאחר מכן ירד הציון ל–184 נקודות - כלומר רמת הזיהום הממוצעת פחתה. בשלהי 2011 הגיע הציון ל–170 נקודות.

עם זאת, נראה שהנוסחה אכן נשחקה, ואפילו מכוניות מנהלים ורכבי שטח נכנסים כיום לקבוצות הזיהום הנמוכות. במצב הנוכחי, באמת אין תמריץ ליבואנים להביא ארצה מכוניות ירוקות ומתקדמות יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון