המכוניות ימשיכו להתייקר: המיסוי הירוק החדש ייכנס לתוקף באוגוסט

הנוסחה החדשה נועדה לתקן את המצב שבו מרבית הדגמים המודרניים נהנים מתמריצים ירוקים, ולעודד את היבואנים להביא מכוניות מזהמות עוד פחות

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

כמה ימים אחרי עליית המע"מ, מפרסמת רשות המסים תאריך יעד חדש ורשמי להחלת המיסוי הירוק החדש, שיביא אף הוא להתייקרות של מכוניות. לפי מסמך שפרסמה הרשות באתר שלה - המיסוי הירוק יחל ב-1 באוגוסט, והחל מתאריך זה יחושבו הטבות המס של מכוניות לפי נוסחה חדשה וקריטריונים קשוחים יותר.

הנוסחה החדשה נועדה לתקן את המצב שבו מרבית הדגמים המודרניים נהנים מתמריצים ירוקים, ולעודד את היבואנים להביא מכוניות מזהמות עוד פחות, אך גם להגדיל את הכנסות המדינה ממכוניות.

בשלב הראשון, מרבית המכוניות עומדות להתייקר. על פי ההערכות, מכוניות המיני יעלו כ-1500 שקל יותר, משפחתיות יתייקרו בכ-3000 שקל ומכוניות עם מנוע דיזל ב-8000 שקל.

צילום: משה שטרן/ג'יני

דווקא מכוניות יוקרה ייפגעו פחות מהמס החדש, שהרי גם כך הן ברמות הזיהום הגבוהות, אולם במקביל לנוסחא החדשה של המיסוי הירוק יוחל, ככל הנראה, מס רכבי היוקרה החדש.

רשות המסים איימה

אישור הנוסחה החדשה בידי שרי התחבורה והגנת הסביבה, בוצע לאחר איום ששיגרה אליהם רשות המסים, לפיה תעלה את המיסוי הישיר על מכוניות אם הנוסחה לא תעודכן.

הרשות פירסמה תוצאות שימוע שנערך ליבואני הרכב, שביקשו לערוך שינויים בנוסחה, כך שתקל על מכוניות מונעות דיזל. בתשובתה כותבת הרשות כי למרות שהנוסחה מעודדת צריכת דלק נמוכה, "מזהמים אחרים, המסבים נזקי בריאות ישירים לציבור, יכולים לגרום לציונים ירוקים גרועים ברכבי דיזל ,ועדיין ,קיימים בעולם כבר היום רכבי דיזל שמגיעים לדרגות זיהום נמוכות גם לפי הנוסחה החדשה".

תוכנית המיסוי הירוק הוחלה לראשונה ב-2009. מס הקנייה על מכוניות הועלה מ-75% ל-83%, והמכוניות שובצו לקבוצות זיהום שנקבעו לפי נוסחה ישראלית. הירוקה מבין המכוניות בשוק זכתה להנחה במס של עד 15 אלף שקל, והמזהמות מביניהן לא קיבלו כל הטבות מיסוי. הרפורמה עודדה רכישה של מכוניות חסכוניות בדלק. ואולם ככל שהרפורמה הצליחה יותר, כך קטנו הכנסות המדינה ממיסוי רכב. לכן, החליטה הרשות לעדכן את הנוסחה. הנוסחה החדשה מציגה קריטריונים נוקשים יותר, עם הטבות מס מצומצמות.

נתונים שפירסמה רשות המסים הראו כי ב-2009 הגיע הציון הירוק של המכוניות בישראל ל-195 נקודות, ואילו בשנה שלאחר מכן ירד הציון ל-184 נקודות - כלומר רמת הזיהום הממוצעת פחתה. בשלהי 2011 הגיע הציון ל-170 נקודות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט