בטר פלייס בבקשת הפירוק: בקופת החברה 19 מיליון דולר והתחייבויות במאות מיליוני שקלים

בטר פלייס מבקשת להיכנס להליך פירוק כדי למנוע מצב של "אובדן שליטה וכאוס מוחלט, למנוע את הגדלת חובותיה, לשמר ככל האפשר את נכסי החברות ופעילותן וכדי למצות את האפשרות למצוא קונה, מממן או משקיע לפעילות החברה, לטובת נושיה"

הילה רז
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה רז
הילה רז

הפסדיה של חברת בטר פלייס ב-2012 הסתכמו בכ-454 מיליון דולר. לאורך פעילותה מאז 2007 ועד סוף 2012, הפסדיה של החברה הסתכמו בכ-812 מיליון דולר. הכספים בקופת כל חברות הבנות הקבוצה מסתכמים כיום בכ-19 מיליון דולר והתחייבויות החברה עומדות על מאות מיליוני שקלים מבלי שיהיה מי שיזרים את הכספים הדרושים להמשך הפעילות – כך עולה מבקשת הפירוק שהגישה היום (ראשון) קבוצת בטר פלייס לבית המשפט המחוזי בלוד.

החברה מציינת כי היקף הכנסותיה היום אינו משמעותי והסתכם ב-7 מיליון דולר בלבד ב-2012. חובותיה של החברה לנושים חיצוניים מסתכמים בכ-40 מיליון דולר והסכומים הנזילים שבידי קבוצת החברות מסתכמים בכ-9.5 מיליון דולר. החברה מדגישה כי היא מצויה כיום בחדלות פירעון ומבקשת שימונה לה מפרק זמני.

כתבות נוספות ב-TheMarker

לקוחות בטר פלייס, כל מה שאתם צריכים לדעת בעקבות קריסת החברה

הילדה ששיפדה את מקדונלד'ס

מהבקשה עולה כי בבטר פלייס מועסקים כ-320 עובדים ולקוחותיה עושים שימוש ב-940 מכוניות חשמליים. לחברה 38 תחנות להחלפת סוללות וכ-1,804 נקודות טעינה ברחבי הארץ.

החברה אינה מפרטת את חובותיה המדויקים למאות נושיה החיצוניים ומציינת כי חובות החברה כלפיהם הם כ-40 מיליון דולר. בין נושי החברה: קבלנים שעמם התקשרה לתחזוקה של תחנות להחלפת סוללות ועמדות טעינה, קבוצת רנו שסיפקה את המכוניות החשמליות, נותני שירותים לוגיסטיים, עובדים להם חייבת החברה שכר בעבור חודש מאי, רוכשי המכוניות ואנשים ששילמו מקדמה לרכביהם וטרם קיבלו אותם, חברות ליסינג שלהן מכרה מכוניות, ספקי מחשוב, חברת החשמל ורשויות ממשלה.

נכסי החברה מסתכמים בעיקר בסוללות המכוניות שנמכרו, ציוד הטעינה וכ-350 מכוניות חשמליות שנמצאות בשלבים שונים של הכנה למכירה. החברה מבהירה כי מדובר בציוד ייעודי המותאם לצרכי הקבוצה שערכו במכירה לצדדים שלישיים הוא זניח.

החברה מבקשת למנות לה מפרק זמני ומציינת כי היא ממשיכה במאמציה למצוא רוכש או משקיע שירכוש את החברות או את פעילותן בעסק חי. בטר פלייס מבקשת להיכנס להליך של פירוק באמצעות בית המשפט כדי למנוע מצב של "אובדן שליטה וכאוס מוחלט, למנוע את הגדלת חובותיה, לשמר ככל האפשר את נכסי החברות ופעילותן וכדי למצות את האפשרות למצוא קונה, מממן או משקיע לפעילות החברה, לטובת נושיה".

החברה האם של הקבוצה, בטר פלייס אינק, היא חברה פרטית שהתאגדה בדלאוור ארה"ב שבמניותיה מחזיקים החברה לישראל (28.65%), עידן עופר ובני משפחת עופר נוספים שמחזיקים בכ-8.13%, בנק HSBC שמחזיק בכ- 11.23% וחברות מבית ההשקעות של מורגן סטנלי שמחזיקות בכ-11.59%.

החברה מסבירה כי תוכניתה העסקית היתה כרוכה בפיתוח יש מאין של עסק חדש לחלוטין שהצריך השקעה בהקמת תשתיות בהיקף נרחב ובעלות ניכרת שאין לו תחליפים בישראל וכמעט שלא בעולם. "בהתאם לכך, נדרשה הקבוצה להשקיע מספר שנים במחקר ופיתוח וברכישה והתקנה של תשתיות רבות. פעולות אלו הצריכו גיוס הון מאסיבי. המימון שהועמד לה היה מעל 850 מיליון דולר".

החברה ממשיכה ומתארת כי גם כאשר החלה לעבור משלב הפיתוח לשלב המסחרי, קצב החדירה של המוצרים והשירותים שהיא מספקת היה איטי מהמצופה, בין היתר, מאחר שקהל הלקוחות לא הביע נכונות מספקת לאמץ כלי רכב חשמליים ולהעדיפם על פני רכבים המונעים בדלקים.

בבקשת החברה מוסבר, כי בניסיון להתמודד עם מצבה הכספי הקשה, היא יישמה בחודשים האחרונים תוכנית התייעלות מקיפה וכואבת, שכללה קיצוץ של שני שלישים ממצבת העובדים של הקבוצה, הפסקת פעילות של חלקים בקבוצה, ביטול חוזים עם ספקים. החברה החליטה למקד את פעילותה בישראל ודנמרק בלבד, שבהן התשתית והפעילות המסחרית של הקבוצה כבר קיימת אך תוכנית ההתייעלות לא מספיקה ופעילות הקבוצה עדיין גרעונית. "על מנת להגיע לאיזון תפעולי נדרשות השקעות אדירות נוספות בסך מאות מיליוני דולרים גם במהלך השנים הבאות" מוסבר בבקשה.

שופט בית המשפט המחוזי בלוד, אילן שילה, שדן בבקשה הורה כי היא תועבר לתגובת כונס הנכסים הרשמי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו