עובדי חברת החשמל מאיימים: לא נחבר מתחרה לרשת החשמל

3 חודשים לאחר שהוזהרו בידי רשות ההגבלים, העובדים מאיימים הפעם לעכב את חיבור תחנת הכוח הפרטית דוראד ■ חברת החשמל הפסידה 250 מיליון שקל ברבעון הראשון בעקבות ירידה של 6.2% בביקושים לחשמל במשק

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שלושה חודשים בלבד לאחר שסירבו לחבר תחנת כוח מתחרה והוזהרו בידי בית הדין לעבודה ורשות ההגבלים העסקיים, שבים עובדי חברת החשמל לפגוע בתחרות בענף החשמל.

בשבועות האחרונים מאיימים העובדים לנקוט עיצומים שיעכבו את חיבור תחנת הכוח דוראד לרשת החשמל. התחנה, בהספק של כ–840 מגה־ואט, מוקמת מדרום לאשקלון בהשקעה של כ–4.2 מיליארד שקל, ואמורה לפעול החל בסוף השנה. ואולם, בעקבות המחסור הצפוי בחשמל הקיץ מנהלת דוראד מו"מ מול המדינה על הקדמת הפעלתה באופן חלקי, תמורת פיצוי כספי הנדון בימים אלה בין הצדדים. חברת החשמל פנתה לבית הדין לעבודה בבקשה שיורה לעובדים להימנע מפגיעה בחיבור התחנה. מדוראד סירבו להגיב לדברים. ועד חברת החשמל סירב להגיב עניינית לדברים.

מקרה דוראד מגיע שלושה חודשים לאחר זה של תחנת הכוח OPC המתחרה, שבבעלות החברה לישראל ‏(80%‏) ותאגיד ויאוליה הצרפתי ‏(20%‏). חיבורה של התחנה לרשת החשמל נמנע במשך שלושה שבועות בהוראת ועד העובדים של חברת החשמל. זאת, לאחר שפתח בעיצומים נגד מה שכינה "רפורמה זוחלת" - כלומר מעבר לייצור חשמל מתחרה לחברת החשמל על ידי יזמים פרטיים, מבלי שנחתם מול העובדים הסכם רפורמה. הוועד הודיע אז כי לא יחבר עוד תחנות כוח פרטיות אל רשת החשמל, ואף לא יאפשר רישום מתקנים סולאריים קטנים על גגות. החברה פנתה לבית הדין לעבודה באיחור - וזה הורה לעובדים לחזור לעבודה.

המקרה גרר אזהרה חסרת תקדים מכיוונו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה. במכתב ששיגר אל ראשי חברת החשמל ציין גילה כי אי־חיבור יצרני חשמל פרטי לרשת הולכת החשמל הוא בגדר ניצול לרעה של כוחה המונופוליסטי של החברה - בין שמדובר בהחלטה של החברה ובין שזו תוצאה של עיצומים שנוקט ועד העובדים. אזהרה זו מצד הממונה עשויה לחשוף את חברת החשמל לתביעות פיצויים עתידיות מצד הנפגעים מאי־חיבורם לרשת, משום שקביעתו עשויה לשמש כראיה בתביעת פיצויים, אם תוגש. מרשות ההגבלים נמסר אז בתגובה כי היא "עוקבת אחר התנהלות חברת חשמל, שהיא מונופול, על כל האורגנים שלה, בנושא חיבור יצרני חשמל פרטיים. במידה שהרשות תראה גרירת רגליים היא תטפל בנושא, ולא תהיה סובלנית לסיכול תחרות בשוק החשמל".

הגז המיובא הוזיל הוצאות הדלק ב–30%

חברת החשמל פתחה את 2013 ברגל שמאל, חרף המעבר לרכש גז מיובא והחורף הסוער שחלף. החברה סיימה את הרבעון הראשון בהפסד נקי של 249 מיליון שקל עקב צניחה של 6.2% בביקוש לחשמל ‏(לעומת גידול של 9.9% ברבעון המקביל ב–2012‏), שהפחיתה 5% מהכנסותיה.

החורף הסוער הביא את החברה להחטיא גם את מרבית יעדי הביצוע והשירות שלה. החברה דיווחה לפני שבועיים גם על איחור צפוי של שלושה חודשים בהפעלת התוספת הקיטורית בתחנת אשכול שבאשדוד. החברה חשופה לקנס של 21 מיליון שקל בגין איחור זה.

לאחר שנה וחצי של מחסור מחריף בגז טבעי, החלה החברה ב–26 בינואר להזרים גז מיובא דרך המצוף החדש בחדרה. המעבר לגז וירידה במחיר הפחם הביאו לצניחה של 31% בעלות ייצור החשמל.

המעבר לגז הפחית את רכש הסולר ב–1.2 מיליארד שקל ‏(53.4%‏), והקטין את השימוש במזוט ב–590 מיליון שקל ‏(72.2%‏). הוזלת הפחם תרמה קיטון של 376 מיליון שקל בהוצאות. במקביל גדל רכש הגז הטבעי ב–48.7%, אך עיקר העלייה ברכש נבע מזינוק של כ–80% במחירו הממוצע ‏(בשל עלותו הגבוהה יחסית של הגז הנוזלי המיובא‏).
בעקבות ההפחתה בהוצאות הדלק זינק הרווח הגולמי מ–240 מיליון שקל ב–2012 ל–785 מיליון שקל, אך קוזז בעלייה של 204 מיליון שקל בהוצאות המימון. את הרבעון סיימה החברה בהפסד נקי של 249 מיליון שקל, לעומת הפסד של 1.83 מיליארד שקל ברבעון המקביל ‏(שגילם הפרשה של 1.5 מיליארד שקל בגין הצמדת הגמלאות למדד‏).

תזרים המזומנים השוטף של החברה שב להיות חיובי ‏(650 מיליון שקל‏), לעומת תזרים שלילי של כמיליארד שקל ברבעון המקביל. התזרים להשקעות נותר שלילי ‏(1.2 מיליארד שקל‏). התחייבויות החברה הסתכמו בסוף הרבעון ב–71.6 מיליארד שקל, והחוב הפיננסי הגיע ל–41.9 מיליארד שקל. על החברה לגייס ולמחזר חוב ב–8.3 מיליארד שקל עד סוף 2013, והמדינה תערוב לגיוס 2.4 מיליארד שקל מתוכם.

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון־טל, אמר לאחר אישור הדו"חות: "עם כניסת הגז מתמר, מצבה התזרימי של החברה יתייצב". המנכ"ל אלי גליקמן הוסיף: "החברה נערכת לקיץ 2013, שלפי התחזיות יהיה מאתגר בדומה לקיץ 2012".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"