בטר פלייס מתפרקת: החברה לישראל החליטה להפסיק ההשקעות בחברה

בטר פלייס פנתה הבוקר לבית המשפט בבקשה למנות לה מפרק זמני ■ המנכ"ל דן כהן: "הנהלת החברה תמליץ למפרק הזמני, כי יתן את דעתו לאלתר לפיצוי לקוחות החברה ועובדיה והמשך הפעלת הרשת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בטר פלייס מתפרקת - מיזם המכוניות החשמליות פנה הבוקר לבית המשפט המחוזי-מרכז בבקשה למנות לחברה מפרק זמני לאחר שהחברה לישראל הודיעה כי לא תזרים יותר כספים לחברה. בבקשת הפירוק, כתבה החברה, כי "לאור אי הצלחת סבב הגיוס האחרון של החברה ולנוכח העדר משאבים מספיקים להמשך פעילותה של החברה, היא מבקשת את עזרת בית המשפט על מנת להבטיח לעובדיה, לקוחותיה ולבעלי החוב שלה את מימוש הזכויות שלהם באופן המיטבי נוכח המשאבים שנותרו".

"תחושות הפספוס והאובדן אדירים", אמר הבוקר דן כהן, המנכ"ל השלישי של בטר פלייס בתוך פחות משנה, בשיחת ועידה שכונסה לרגל הודעתה של החברה.

כהן נשאל איזה פתרון הוא מציע, ללקוחות החברה שחלקם רכשו כלי רכב שהבעלות בסוללה של החברה ועל כן עלולים להיות במצב שבו המפרק הזמני ישתלט על הסוללה ויותיר אותם עם רכוש חסר ערך.

כתבות נוספות ב-TheMarker

הקרב על אי.די.בי: עם מי יילכו הבנקים - עם דנקנר או עם הנושים?

ערב הקמת הממשלה: האוצר העניק תוספות שכר לאנשי קבע ותיקים

מכוניות של בטר פלייסצילום: עופר וקנין

שאלה אחרת נגעה לגורלם של לקוחות שרכשו מלבד מכוניות גם חבילות קילומטראז' כהן אמר שהלקוחות יהיו חלק מנושי החברה, יחד עם 350 עובדי החברה בישראל, ושהמפרק הזמני יצטרך לקבל החלטות בנוגע לזכויותיהם. כהן סירב להתייחס לשאלת המחויבות המשפטית של בטרפלייס לרנו לרכוש 115 אלף כלי רכב חשמליים עד 2016 מקו ייצור שהוקם במיוחד בשביל החברה.

לדבריו, גם לחברה יש טענות כלפי רנו וציין במיוחד את העובדה שטווח הנסיעה הממוצע של הסוללות שסופקו לבטרפלייס על ידי רנו היה 120 ק"מ בלבד בעוד שרנו התחייבה לטווח של 160 ק"מ ואף הכריזה עם הספקתן שטווח הנסיעה שמספקות הסוללות הוא 185 ק"מ.

"זו היתה הבעיה מספר אחת של הלקוחות. ציפינו שטכנולוגית ייצור הסוללות תשתפר ותאריך את טווח הנסיעה - אולם הדבר לא קרה בקצב שציפינו".

כהן ציין שהחברה מכרה עד כה 900 כלי רכב מחצית מהם לפרטיים ו-200 כלי רכב בדנמרק והעריך שהחברה נדרשה למימון נוסף של 500 מיליון דולר כדי לשרוד עד שתתאזן בעוד 4 עד 5 שנים. כהן הביע את אמונו בחזון ובטכנולוגיה של החברה, וציין שהפיילוט בישראל הצליח טכנולוגית מעל למשוער אולם נכשל מסחרית בן היתר משום שחברות הליסינג לא סיפקו רוח גבית לחברה בשל העובדה שהציעה דגם אחד בלבד.

דירקטוריון בטר פלייס מסר הבוקר כי "זהו יום עצוב מאוד בו מאמצינו לממש חזון אוניברסאלי אשר שאף לנתק את התלות באנרגיה המזהמת לא צלח. את החזון הוביל שי אגסי בדרך ארוכה ורצופת אתגרים יחד עם משקיעים ושותפים אשר הפכו את חזונו למעשה של ממש. לצערנו, הדרך למימושו של החזון הייתה קשה ומורכבת ונתקלה במכשולים רבים. לא לכולם יכולנו, את חלקם הטכני עברנו בהצלחה ובחלקים אחרים לא עלה בידינו למרות המאמץ והמשאבים הכבירים שהושקעו.

"אך חשובה מכל היא העובדה, כי הכוונה היתה טובה וראויה. התכלית העסקית והרעיונית ניסתה להביא לשינוי חיובי בעולם בו אנו חיים, אשר בו, כולנו יודעים, כי אין ביטוח ליזמות. נדרשים העזה, אומץ, נחישות ומשאבים על מנת לטפח יזמות ולהפכה לתעשייה בת קיימא. החזון עדיין נכון וחשוב ואנחנו מלאי תקווה, כי בסופו של דבר ימומש לטובת עולם טוב יותר, אך בטר פלייס כאמור לא תוכל לקחת חלק במימושו.

דן כהן, מנכ"ל בטר פלייס, אמר כי "זהו יום קשה עבור כולנו, הלכנו דרך ארוכה מתוך מטרה להגשים חזון עולמי. מתחילת דרכה היתה בטר פלייס פורצת דרך בתחום התשתית לרכב חשמלי והשלימה בהצלחה את פיתוח הטכנולוגיה והתשתית. מדינת ישראל היא המדינה הראשונה בה מכונית חשמלית יכולה לנסוע ללא הגבלה. לצערנו, אחרי שנה בשלב המסחרי, נוכחנו כי למרות שביעות הרצון הרבה של הלקוחות מהמוצר, הוא לא התקבל בצורה מספקת בציבור הרחב ולא זכה לרוח גבית מספקת מיצרני הרכב.

"על רקע נסיבות אלה נכשל ניסיון הגיוס האחרון, בחודשים האחרונים עשתה הנהלת החברה כל אשר לאל ידה על מנת להמשיך ולהפעיל את החברה. היום, מתוך אחריות ומחוייבות לעובדי החברה ללקוחותיה ולנושים, לא נותר בידי החברה אלא לפנות באופן יזום לבית המשפט בבקשה למנות מפרק זמני. הנהלת החברה תמליץ למפרק הזמני, כי יתן את דעתו לאלתר לפיצוי לקוחות החברה ועובדיה והמשך הפעלת הרשת".

בטר פלייס גם פנתה הבוקר גם ללקוחותיה. בהודעה שפירסמה בעמוד הפייסבוק שלה, מסרה החברה: "בטר פלייס הוקמה לפני חמש שנים במטרה לגמול את העולם מנפט ולאפשר מעבר המוני לנהיגה חשמלית ארוכת טווח. במהלך השנים הוכיחה החברה הן את החזון ואת את הפתרון שלה שלב אחר שלב. מישראל יצאה בשורה עולמית של תחבורה ירוקה ואתם הייתם שותפים לה. עד היום נסעו בישראל מעל 11 מיליון ק"מ חשמליים ועבורנו זוהי הוכחה, כי המעבר למכוניות החשמליות נכון ויקרה.

"לצערנו, במרוצת החודשים האחרונים, נוכחנו כי קצב ואופן החדירה לשוק אינו כפי שהחברה ציפתה ואינו מאפשר את המשך קיומה והפעלתה. במהלך חצי השנה האחרונה, עשתה הנהלת החברה שינוי מקיף בחברה, מיקדה את האסטרגיה את יעדיה ושווקיה ובמקביל המשיכה בחיפוש אחר השקעת המשך. חרף ההתייעלות המשמעותית שנעשתה באופן הפעלת החברה וניהולה, נוכחנו, כי עלות הפעלת החברה לאורך זמן אל מול תחזית ההכנסות ממכירת הרכבים והפעלת המנויים, אינם מאפשרים לחברה המשך פעילות עצמאי מבלי שיוזרם אליה הון נוסף.

"מתוך אחריות ומחוייבות לעובדי החברה ללקוחותיה ולנושים הנוספים, לא נותר בידי החברה אלא לפנות באופן יזום לבית המשפט בבקשה לפירוק החברה ובמסגרתה בקשה למנות מפרק זמני אשר ימצא את הדרך האופטימאלית למזער את הנזקים.
זהו יום עצוב מאוד לכולנו, החברה הביאה איתה חזון שסחף רבים בארץ ובעולם, למען הגשמתו עובדי החברה עשו ימים כלילות, משקיעים שמו את ממונם ולקוחות נתנו את אמונם.

"אני רוצה להודות לכם לקוחות החברה על האמון שנתתם בנו, על ההליכה איתנו גם בימים לא קלים, ועל האומץ להיות ראשונים ולקחת חלק בשינוי עולמי. הייתם שותפים מלאים שלנו לתהליך, אנו מוקירים ומעריכים את הדרך שעשיתם איתנו. עד למינוי המפרק הזמני החברה תעשה ככל יכולתה להמשיך ולהפעיל את התחנות, עם מינוי המפרק הזמני שימונה מטעם בית המשפט יחליט המפרק הזמני על המשך הפעלת הרשת. החברה תמליץ למפרק הזמני להמשיך ולהפעיל את הרשת תחנות באופן זמני על מנת לאפשר זמן התארגנות סביר ללקוחות. באשר לעמדות הטעינה ניתן להמשיך ולטעון באמצעותן, אולם גם לשאלה זו יתן המפרק הזמני את דעתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים