משרד התחבורה חושף התוכנית להפעלת הנמלים בשביתה ומודיע: מכרזים לנמלים החדשים - ביולי

שר התחבורה: "החלטתי לסיים מצב בו ועדים מיליטנטים מנצלים את הכוח שבידיהם ומקבלים זכויות יתר על חשבון הציבור כולו"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

אחרי שבוע של הצהרות דרמטיות, הרפורמה בנמלים מתקרבת לקראת מימוש. שר התחבורה, ישראל כץ, הכריז היום כי שני מכרזים להקמה והפעלה של הנמלים החדשים יתפרסמו תוך 40 יום - ב-1 ביולי. המכרזים יתפרסמו במקביל, אך הביצוע ייעשה במדורג. הממשלה תחליט אילו מהנמלים ייפתח ראשון.

לדברי כץ, "החלטתי לסיים מצב בו ועדים מיליטנטיים מנצלים את הכוח שבידיהם ומקבלים זכויות יתר על חשבון הציבור כולו". במשרד התחבורה לא מתכוונים לנהל מו"מ עם העובדים על עצם פרסום המכרזים אלא רק אחריהם. לפי כץ, "ההידברות תהיה על נושאים כמו שדרוג הנמלים הקיימים וזכויות העובדים ולא על עצם פתיחת נמלים חדשים ופרטיים. לא תהיה לוועדים זכות וטו למניעת תחרות".

נמלי הים החדשים יוקמו בשיטת ה-Build, Operate and Transfer, לפיה חברה פרטית תקים את הנמל ותפעיל אותו למשך תקופת שנקבעה מראש, לפני שיעבור לרשות המדינה. עלות הקמת כל נמל היא כמיליארד דולר, לפי משרד התחבורה. שני הנמלים החדשים הם נמל המפרץ, שיוקם מצפון לנמל חיפה, ונמל הדרום, צפונית לנמל אשדוד הקיים. שני הנמלים ישתמשו בהארכות שוברי הגלים הקיימים בנמל. הנמלים מיועדים להיות עם מעגן עמוק, שמתאימים גם לאוניות ענק המפליגות מהמזרח הרחוק, ובכוונת משרד התחבורה להעיק גם את הנמלים החדשים במקביל, כדי ליצור תחרות.

ישראל כץצילום: טלי מאייר

בשנים האחרונות, חנ"י, החברה הממשלתית האמונה על פיתוח הנמלים, תיכננה ואישרה סטטוטורית תוכניות לפיתוח הנמלים החדשים. בנוסף, אגרה חנ"י אבני מחצבות וסלעים מהגליל להקמת מזח הדש, נערכה פיננסית להקמת הנמל הראשון ופירסמה מכרז בינלאומי (PQ), שאליו ניגשו שמונה קבוצות וחברות מהגדולות בארץ ומחו"ל בעלות מומחיות וניסיון בהקמת נמלים ותשתיות.

העובדה כי משרד התחבורה לא מעוניין להידבר עם העובדים לפני פרסום המכרז צפויה להוביל לשיבושי עבודה בנמלים, ואולי אף להשבתה כוללת. אם תחול הסלמה או שביתה ממושכת, תיזום הממשלה חקיקת בזק של חוק בוררות חובה לשירותים חיוניים, שיאסור שביתות בשירותים חיוניים, כולל בנמלים. ראש הממשלה, בינימין נתניהו, תומך בתוכנית כזאת.

במקביל, נערכת חנ"י למקרה של השבתה ארוכה של הנמלים. התוכנית לא כוללת הפעלה של צה"ל או הבאת חברת נמלים זרה שתפעיל את הנמלים, אלא שימוש בנמלים קטנים יותר ומעברי גבול יבשתיים.

כך, למשל, מוצע להשתמש בנמל חדרה, השייך לחברת החשמל, ולהוביל אליו אוניות מטען קטנות מנמלי מזרח הים התיכון (קפריסין, יוון או טורקיה). עוד מוצע לפרוק אוניות מטען גדולות בנמל עקבה ולהעבירן לנמל אילת, שם יפעלו שני מנופים ניידים. משרד התחבורה נערך גם לגייס נתבים פנסיונרים כדי לנווט את הספינות בנמלים. גם נמל מספנות ישראל ישמש לפריקת מטענים בעזרת מנופים חדשים שיובאו אליו ומעבר רבין בערבה ישמש להעברת סחורות מירדן, בדרך היבשה.

לפי הודעה שפירסם כץ בפייסבוק, "אני יודע כי אהיה נתון ללחצים כבדים אך בכוונתי לעמוד בהם כפי שעשיתי ברפורמות קודמות בעבר. לעמדת הציבור הישראלי יש חשיבות מכרעת ביכולת לנצח במאבק החשוב הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד