רשות ההגבלים תבדוק אם קבוצת מאיר מגבילה תחרות באוטובוסים

הרשות בוחנת אם החברה יכולה לשלוט על מחירי המכירה, ההחכרה והבנייה של אוטובוסים - ולהעניק יתרון לקווים שבבעלותה

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

קבוצת מאיר, יבואנית וולוו, נמצאת בשבועות האחרונים במוקד של בדיקת הממונה על ההגבלים העסקיים, שבה נבחן אם החברה מפעילה הגבל עסקי אנכי בענף האוטובוסים, שמקשה על חברות אחרות להתחרות בה.

מאיר, שבעלות משפחות שחר וקז, היא אחת הקבוצות הגדולות בתחום - היא מייבאת מכוניות וולוו, הונדה ויגואר ומשאיות וולוו ורנו ומשווקת אופנועי הונדה. בתחום האוטובוסים המצב מורכב - החברה מייבאת שלדות של וולוו, ושולטת ‏(74%‏) בחברת מרכבים, יצרנית מרכבי האוטובוסים הגדולה בישראל. לחברה גם אחזקה משמעותית ‏(35%‏) בחברת קווים, חברת התחבורה הציבורית השלישית בגודלה בישראל.

הבדיקה החלה בעקבות פנייה של חברות היסעים מתחרות, שטענו שאינן יכולות להזמין בשנה הקרובה אוטובוסים ממרכבים, בשל הזמנות של קווים. הדבר מצטרף לטענות של סופרבוס, בעתירה שנדחתה ונמצאת בשלבי ערעור לבג"ץ, שלפיהן קווים חוכרת אוטובוסים ממאיר במחיר נמוך ממתחרותיה.

מרבית האוטובוסים בישראל מצוידים במרכב מתוצרת מקומית. יצרניות האוטובוסים שולחות שלדות הכוללות את המנוע, המתלים, ומערכת ההיגוי, והמרכב כולל את החלונות, המושבים, מערכות המיזוג והבידור והחלקים החיצוניים.כיום, שני המפעלים הישראליים להרכבת אוטובוסים עמוסים בהזמנות. מרכבים מספק הזמנות של קווים, שזכתה באחרונה בשני מכרזים, והארגז בונה את המטרונית - מערכת הסעת ההמונים בחיפה.

במכרזי התחבורה הציבורית החדשים, משרד התחבורה דורש כי החברות יחכרו אוטובוסים בליסינג תפעולי. כך, המדינה יכולה להעביר אותם בקלות למפעיל אחר במקרה הצורך. הרשות בוחנת אם מאיר יכולה לשלוט על מחירי המכירה, ההחכרה והבנייה של אוטובוסים, ובכך להעניק יתרון לקווים. אם יוחלט שמאיר מפעילה הגבל עסקי, אפשר להתערב במחירים שהיא מציעה ‏ואף להורות לה למכור את אחזקותיה בכמה חברות.

מקבוצת מאיר נמסר כי “החברות בקבוצה מקפידות למלא אחר הוראות כל דין, ובכלל זה לשתף פעולה באורח מלא עם כל בקשת נתונים שמופנית כדין מכל רשות מוסמכת. חלק מהחברות מקיים קשרי מסחר סינרגיים גם עם חברות אחרות מהקבוצה; ואולם, קשרי מסחר אלה מבוצעים בתנאים מסחריים שווים לכלל הלקוחות”.

ברשות ההגבלים אישרו את הפרטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית