במלחמה על הפרטת הנמלים כולם כחלונים זה לזה

ריב השרים על הקרדיט הציבורי והתחרות על "מי כוחני יותר" ישחקו בסוף לידי הוועדים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

תחילה היה זה יאיר לפיד, שבכנס INSS לפני חודש הכריז מלחמה על המונופולים הנמליים. לא חלפו 24 שעות, ומלשכות ראש הממשלה ושר התחבורה דלף דבר פגישה שקיימו בנושא הרפורמה החדשה בנמלים, ו"אור ירוק" שהעניק נתניהו להובלתה בידי כץ. או אז צץ לו שר הכלכלה, נפתלי בנט, שבנה את קמפיין הבחירות שלו סביב מאבק בוועדים העוצמתיים, ומיהר להתייצב לצד אחיו הפוליטי, תוך השתלחות בוועד נמל אשדוד.

בוועד המיליטנטי בלעו את הפיתיון. חרף הוראתו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני לשמור על שתיקה בנושא, תקף יו"ר ועד התפעול, אלון חסן, את בנט במהדורת חדשות 10, בעוד שעיני המובך נחשף לכך באולפן. מכאן, קצרה היתה הדרך לפינג פונג התנצחויות בין חסן לבנט - שהגיע לשיאו בהכרזת רשות ההגבלים, הכפופה לבנט, ביום חמישי בערב. זאת, לאחר שנים שבהן שמרה על שתיקה אופרטיבית בנושא הנמלים, וחרף הפצרות משרד התחבורה להימנע בשלב זה מצעדים לעומתיים נגד הנמלים.

כץ נאלץ לנשוך שפתיים, והגיב לתפיסת המושכות של הרפורמה בידי בנט בדף הפייסבוק שלו, שם ציין כי לאחר שהביט בכלבו האהוב צ'אבי, החליט "להוביל" לרפורמה בנמלים. הוא נענה אתמול בכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות", שם פורסמה תוכנית יום הדין של בנט, להכניס צבא לנמלים - ולא התאפק כשהזכיר לרזי ברקאי בהתרסה כי הוא "הגורם היחיד שמגבש את התוכניות".

מצד אחד, מעודד לראות את הדרג הפוליטי מאמץ את הכחלוניזם גם בענף הנמלים, שידע עבר פוליטי ומסואב. מאידך, הריב על הקרדיט הציבורי והתחרות על "מי כוחני יותר" - סופם לשחק לידי הוועדים. עובדה, די היה בספין של בנט כדי להקים עליו את יו"ר מרצ, זהבה גלאון, בטענה לשימוש פסול בצבא כדי "לשבור את העבודה המאורגנת". בן רגע, הומרה התחרות בהפרטה אכזרית - וחסן נהפך מאיש עסקים ציני ליקיר פועלי ישראל.

אז נכון, בנט לא חייב דבר לוועדי הנמלים הקשורים בעבותות למרכזי המפלגות הגדולות, והוא יכול ליהנות מהבערת השטח שבו נתניהו וכץ נדרשים להסתובב. זאת, בייחוד כשההבערה מסייעת לבן בריתו הפוליטי מהסטת האש מוויתוריו לחרדים. הפרובוקציה שבהכתרת תוכנית החירום בציון שנת 1981 היתה מחוכמת, ואלמלא הנסיבות - גם די משעשעת. ונכון, קורץ לבנט לצפות בכץ נאבק באגו שלו, ומתפתל בין הכרזותיו הלוחמניות לבין רצונו לשמור על ערוץ הידברות שקט עם ההסתדרות והוועדים.

אלא שרפורמות עושים ביחד - ובשכל. אם בנט מעוניין באמת ובתמים בהישג כלכלי־אסטרטגי - מעבר לכותרת העיתון של מחר בבוקר - הוא צריך לכבוש את יצרו. עוד תהיה לו ההזדמנות לגלם את השוטר הרע, והוא אף יוכל לסייע בכך למשא ומתן הענייני שמתעתד כץ לפתוח עם עיני - שממילא לא יוליד דבר, לפני פיצוץ גדול מתבקש.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. זה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה