בנט: חיילים יפעילו את הנמלים המושבתים; חסן: לא יודע אם לצחוק או לבכות

משרד הכלכלה מגבש את "תכנית 1981" - לציון השנה שבה החליף רונלד רייגן את פקחי הטיסה השובתים בארה"ב בחיילים ■ התוכנית כוללת שכירת חברות בינלאומיות ותגבור הפעילות בנמלי אילת ומספנות ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד הכלכלה נערך לתרחיש של השבתת נמלי הים בחיפה ובאשדוד בעקבות הכוונה להקים נמל פרטי שיתחרה בהם. בדיונים מקדימים שערך באחרונה שר הכלכלה (ויו"ר ועד הריכוזיות), נפתלי בנט, עלתה בין היתר האפשרות להפעיל את הנמלים המושבתים באמצעות שכירה זמנית של שירותי חברות טרמינלים בינלאומיות – שיסתייעו בעובדי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) של צה"ל. זאת, במקביל לפתיחת ערוצי פריקה והטענה מתוגברים בנמלי מספנות ישראל ואילת המופרטים.

התכנית המתגבשת זכתה לכינוי "1981" – לציון השנה שבה התמודד נשיא ארה"ב רונלד רייגן עם שביתת פקחי הטיסה ברחבי ארה"ב, באמצעות פיטורי 11 אלף פקחים והכנסת אנשי צבא במקומם. בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" כי הממשלה נערכת לאפשרות לשלוח חיילים להפעלת הנמלים במקרה של שביתה.

בתגובה לפרסום התכנית הראשונית, שעדיין לא הובאה לעיון דרגים מקצועיים, מתחו גורמים בממשלה ביקורת על התנהלות בנט, אשר עשויה לדבריהם לחבל בפתיחת המשא ומתן המתוכנן מול ההסתדרות: "זו טקטיקה של פוליטיקאי לא מנוסה", אמר אחד הגורמים. "בסוגיה כזו רגישה לא מייצרים סתם מהומות רק בשביל כותרות בעיתון".

לכתבות נוספות באתר TheMarker

מה מכונית במיליון שקל יודעת לעשות?

מרוויחים יותר מ-22 אלף שקל בחודש? לפיד יפגע בכם

בנט: "הנמלים אשמים ביוקר המחיה"

בנט, התעמת בסוף השבוע עם יו"ר ועד התפעול בנמל אשדוד, אלון חסן, והביע תמיכה בלתי מסויגת בהכרזה על הנמלים כקבוצת ריכוז - הכרזה שפירסם בסוף השבוע פרופ' דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים - תוך שהוא מכנה את הצעד "אמיץ וחשוב".
"ייקח כמה שנים עד שכולנו נרגיש במשמעות, אך היא בוא תבוא: שירות משופר, תפעול מהיר יותר, עלויות נמוכות יותר - וכל זה יוביל להורדת מחירים בכלכלה, והקלה על יצואני ישראל", כתב בנט.

דברים אלה עוררו את חמתו של חסן, שהגיב להם בחריפות: "בנט אתה בלוף! אין לך מושג מה אתה מקשקש, אתה שר פופוליסט שמשמיע לציבור שטויות. במקום לבלבל את המוח תלמד מה זה נמלים, תלמד קודם דרך ארץ. עוד לא התיישבת על הכיסא ואתה מכריז הכרזות".

השתלחותו של חסן באה לאחר מתקפה נוספת שניהל נגד בנט בשבוע שעבר בערוץ 10. חסן תקף בבוטות את בנט על קריאתו לפרק את ועדי הנמלים. זאת, בעוד שעיני יושב מובך באולפן החדשות של הערוץ בניסיון להסביר את התועלות מהסכם הפשרה שאליו הגיע עם שר האוצר, יאיר לפיד.

ביום שישי פירסם בנט בפייסבוק את תגובתו לדבריו של חסן בסוף השבוע, שבהם תלה את האשם בעוני בישראל בוועד הנמל הדרומי: "חצי מהציבור שמשתכר פחות מ–6,600 שקל בחודש משלם מחירים יקרים מאוד כיום במוצרים בשל אי־יעילות של הנמלים", כתב בנט.

"שביתות איטלקיות, עשרות אוניות שמחכות מול הנמל מבלי שמכניסים אותן. עלות כל יום המתנה היא מיליון שקל. ומי משלם את המחיר? 'אנשי ה–6,600'."המוצרים בישראל יקרים, אז ה–6,600 שקל קונים פחות ‏(...‏) כאשר התחרות בנמלים תמומש, כל יבואן ויצואן יוכל לבחור היכן להעביר את הסחורה שלו, לפי מהירות השירות ואיכותו, ולפי המחיר. מחירי מוצרים יירדו ועם ישראל ירוויח. אסור לנו להירתע מאיומים כוחניים של הוועדים החזקים. הם חזקים, אבל לא צודקים. לאנשי ה–6,600 אין לובי בכנסת. הם אינם יכולים לשבות כי אין להם זמן להרים את הראש".

תמיכתו של בנט במאבק בוועדי נמלי הים חשובה בעיקר למקרה שבו תושבת פעילות הנמלים לאות מחאה. בעבר, היו אלה התעשיינים ולשכות המסחר אשר הפעילו על הממשלה לחצים כבדים לפתור במהרה סכסוכים שפרצו מול עובדי הנמלים - מחשש לפגיעה בפעילותם העסקית. לחץ זה שימש לרוב מנוף לנסיגת שרי הממשלה מעימות חזיתי מול הוועדים, ולהסרת תביעות הדרג הפקידותי מהנמלים.

בנט התייחס גם לתקציב המדינה וכתב כי "התקציב הנוכחי הוא קשה והכרחי כדי לסגור את הגירעון, כדי שעם ישראל לא יגיע לפשיטת רגל. אבל, זה לא מספיק. עכשיו הממשלה חייבת להכניס את היד לכיס ולבצע את שינויי העומק האמיתיים: שבירת המונופולים והריכוזיות, רפורמת אמת במגזר הציבורי ופתיחת תחרות הוגנת גם נגד רצונם של הוועדים החזקים במשק. אחרת, אנחנו חוטאים לחצי מהעם, אנשי ה–6,600 שקל".

חסן: "בנט רוצה להתחנף לבעלי ההון"

יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד חסן לא נשאר חייב, והגיב גם בפוסט בפייסבוק:

"ביום שישי בבוקר פרסמת סטטוס על עובדי הנמלים. קראתי את הסטטוס שלך ולא ידעתי אם לצחוק או לבכות.

אני מבין שכדי למצוא חן בעיני קפיטליסטים כמוך החלטת שצריך למצוא קורבן. ואני מבין שהחלטת לקחת אותנו בתור שק חבטות. אנחנו לא שק חבטות. לא שלך ולא של המדינה.

אני חושב שאתה מודאג. באמת מודאג. אני חושב שמה שמדאיג אותך זה שהעבודה המאורגנת במדינת ישראל מתחזקת יותר מכל מקום אחר בעולם. אתה פוחד שאותו עובד, שאתה כל כך ממהר לדאוג לו ושמרוויח 6,600 שקל, יחליט לקום מחר בבוקר ולהתארגן, כדי להשיג לעצמו ולחברים שלו תנאים טובים יותר במקום העבודה.

אז מה עושים, אתה שואל את עצמך, איך נמנע מהעובדים להמשיך להתארגן?! ואז אתה נזכר. הרי כל הקפיטליסטים שאתה מעריץ לימדו אותך דבר או שניים – שצריך לשבור את העבודה המאורגנת. אם ככה, פתרון הקסם שלך הוא - נציג לציבור את העבודה המאורגנת כדבר מושחת ולא יעיל!

אבל אם כבר כתבת על דאגתך הרבה לעובדים שמרוויחים 6,600 שקל ועל יוקר המוצרים, גם לי יש משהו להגיד לך.

התעריפים של הנמלים היום הם מהנמוכים ביותר בעולם ואת זה גם אתה יודע. חוץ מזה, שמה שאתה לא מספר זה שאת תעריף המקסימום של שרותי הנמל, אותו תעריף שאתה מאשים כגורם מספר אחד למחירים הגבוהים (ממחברת ועד דירה) המדינה קובעת. לא אנחנו. המדינה רוצה תעריפים נמוכים יותר? יכולה להוריד את מה שהיא קבעה. אבל המדינה לא מורידה כי המדינה מקבלת דיווידנדים. אז למה לה?

אם ככה, מה באמת מסתתר מאחרי התוכנית שלך? - להתחנף לבעלי ההון, החברים המיליונרים שלך ולתת לאחד מהם אפשרות להרוויח עוד. ושום תוכנית כזאת לא תוזיל באמת את המחירים. מבטיח לך שהכל ישאר אותו הדבר כי החברים המיליונרים שלך רוצים להרוויח עוד קצת. בעצם עוד קצת הרבה.

אז אולי מספיק עם מדיניות האשמה והפניית האצבעות?! הסיבה למחיר המוצרים לא קשור לעובדי הנמלים. עלה בדעתך שאולי זה יערות הגשם שנעלמים ומעלים את מחיר הנייר? ואולי זה מחירי הקפה שקפצו בעולם? ואולי זה המדיניות של המדינה בנוגע לדיור שמעלה את מחירי הדיור? ואולי זה הרצון של היבואנים והיצואנים להרוויח עוד?

ועוד משהו שאני רוצה להגיד לך. עובדי הנמלים הם העובדים הכי סולידריים שיש. כשהיו הלנות שכר בלתי נתפסות ברשויות המקומיות, כשעובדי הרשויות המקומיות לא קיבלו שכר שנה (!) היו אלה עובדיהנמלים שיצאו לשביתה כדי שהם יקבלו שכר וכדי שהמדינה תיקח אחריות. כשההסתדרות יצאה למלחמה על עובדי הקבלן – היו אלה עובדי הנמלים שיצאו לשביתה והיו מוכנים לשבות כמה שצריך (ולהפסיד ימי שכר!) כדי שהמדינה תיקח אחריות. ומה המדינה עשתה? לא הייתה מוכנה לקחת אחריות על השכר של עובדי הרשויות ולגבי עובדי הקבלן, אתה בטח זוכר שהמדינה לא הייתה מוכנה שיקלטו אותם. ואנחנו מדברים על אותם עובדים שמרוויחים 6,600 שקל בחודש במקרה הטוב או שכר מינימום או פחות מזה, במקרה הרע.

אז מה בעצם המטרה האמיתית שלך?

אני חושב שהמטרה האמיתית שלך היא שלא יהיו ועדים שיוכלו להתגייס בשביל לעזור לעובדים שהמדינה לא רוצה לקחת עליהם אחריות או בכלל. אתה רוצה לעזור לעובדים החלשים? אל תמשוך להם מתחת לרגליים את ההגנה היחידה שקיימת להם – סולידריות בין עובדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד