אזהרה: יצוא הגז יגרום לאובדן של 119 מיליארד דולר למשק

ועדת הכלכלה תדון היום באפשרות לייצא גז ממאגרי תמר ולווייתן, על רקע ההתנגדות הציבורית למסקנות ועדת צמח ■ המכון הישראלי לתכנון כלכלי: הוועדה לא הביאה בחשבון אובדני גז בתהליך ההפקה

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

ועדת הכלכלה תדון היום ביצוא הגז הטבעי מישראל, על רקע הכוונה לקיים דיון בממשלה במסקנות ועדת צמח לאחר העברת התקציב. בדיון יוצגו עמדת משרד האנרגיה, התומך ביצוא של יותר ממחצית מהגז בכדי לתמרץ ולממן גילוי ופיתוח מאגרים, ועמדת ארגונים המתנגדים, בטענה שחישובי המשרד שגויים ושמדיניות יצוא תיטיב עם חברות הגז - אך לא עם המשק.

בוועדה יוצג דו"ח של המכון הישראלי לתכנון כלכלי, שבו נטען שבחישובי ועדת צמח לא נלקחו בחשבון אובדני גז בהפקה, ושההפסד למשק במקרה של ביקוש גבוה מהצפוי עלול להגיע ל–119 מיליארד דולר. יצוא הגז נדרש, על פי התומכים בו, למימון חיפושים ופיתוח תשתיות גז. זאת, משום שחלק גדול מהביקוש בשנים הקרובות יסופק על ידי מאגר תמר, המכיל באומדן חציוני כ–280 מיליארד מ"ק ‏(BCM‏) גז טבעי. המאגר המשמעותי השני הוא לווייתן, שבו כ–530 BCM גז.

לכתבות נוספות ב-TheMarker:

המיליארדר שהפסיד בהתערבות ונאלץ לגלח רגליים

הצבת אסדת ההפקה של מאגר תמרצילום: אלבטרוס

העשירים משלמים מחיר, אבל לא מספיק

ועדה בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול צמח, קבעה שאופק התכנון המיטבי לשימוש בגז הוא 25 שנה, ואמדה את הביקוש עד 2040 בכ–450 BCM. לפי אומדן משאבים של 950 BCM במים הכלכליים של ישראל, המליצה הוועדה להגביל את היצוא עד 500 BCM, תוך מגבלות שונות. ואולם, למסקנות הוועדה היו מתנגדים עוד לפני פרסומן. מנכ"לית משרד האנרגיה, אלונה שפר־קארו, שהיתה חברה בוועדה, פירסמה חוות דעת מיעוט שבה המליצה להמתין כמה שנים עד למתן אישור היצוא, עד לקבלת נתונים טובים יותר על היצע הגז והביקוש המתפתח.

גם המכון הישראלי לתכנון כלכלי מתנגד. מנכ"ל המכון, הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר עו"ד דרור שטרום, יציג בדיון דו"ח חדש בנושא, שלפיו הנזק מטעות בתחשיב הביקוש עלול לעלות למשק עד 119 מיליארד דולר. זאת, בשל עלות יבוא הדלקים הדרושים למשק שיכלו להיות מסופקים ממאגרי הגז המקומיים.

בדו"ח, שעליו חתומה גם חוקרת המכון אריאלה ברגר, נטען שהוועדה לא לקחה בחשבון את אובדן גז במהלך הפקתו והנזלתו לצורכי יצוא. ההפקה מצריכה שימוש עצמי של 9.5% מהגז בממוצע. בהנזלתו, שבה הוא מקורר לכ–160 מעלות מתחת לאפס, נצרכים באופן דומה כ–15% מהגז. אם תחושב רק הכמות המיוצאת בפועל במכסת היצוא, יהיה זה למעשה סבסוד על חשבון השימוש המקומי.

בנוסף, נטען, קטיעת אופק התכנון ב–2040 מתעלמת מהערכה של הוועדה לגידול קבוע בצריכה. בחישוב עד 2050, מתקבלים ביקושים של כ–815 BCM, כמעט כל משאבי הגז הידועים כיום, וזאת תוך קבלת הנחות הוועדה, שהוגדרו במכון כהנחות חסר. על פי הערכות המכון, יידרשו כ–1,200 BCM לצריכה מקומית עד 2050.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה