מה יעלה בגורל יצוא הגז? פרס ותשובה קיבלו את פני נשיא קפריסין

דלק מחזיקה במאגרי גז מוכחים בישראל וקפריסין, ומבקשת לייצא גז לחו"ל ■ קפריסין, שנקלעה למשבר כלכלי חמור בחודשים האחרונים, מבקשת להקים מתקן יצוא גז משטחה

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

נשיא המדינה, שמעון פרס, אירח היום את נשיא קפריסין החדש, ניקוס אנאסטאסיאדס, שהגיע לבקר בישראל. לארוחת הצהריים, שארגן משרד החוץ לכבוד הנשיא הקפריסאי במלון המלך דוד בירושלים, הוזמן גם בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה.

דלק מחזיקה במאגרי גז מוכחים בישראל וקפריסין, ומבקשת לייצא גז לחו"ל. על רקע המחלוקת הציבורית בנושא, תערוך הממשלה דיון בנושא בשבועות הקרובים. קפריסין, שנקלעה למשבר כלכלי חמור בחודשים האחרונים, מבקשת להקים מתקן יצוא גז משטחה.

ניקוס אנסטסיאדיס ושמעון פרסצילום: מארק ניימן לע"מ

בין יתר האורחים מישראל וקפריסין היו גם שר התיירות ועד לאחרונה שר האנרגיה, עוזי לנדאו, יו"ר מקורות אלכס ויז'ניצר, והמשנה למנכ"ל חברת החשמל יאשה חאין.

לפני ארוחת הצהריים, נועדו פרס והנשיא הקפריסאי לפגישה מדינית. במהלך הפגישה המדינית דנו פרס ואנאסטיאדיס בנושאי המלחמה בטרור ובתכנית להכשרת רופאים קפריסאים בבית החולים תל השומר, ואולם במרכזה עמד נושא האנרגיה.

אנאסטאסיאדס ציין כי קפריסין מעוניינת להקים מתקן לייצוא גז בשטחה, בו תוכל גם ישראל להשתמש. בנוסף דנו השניים בתכנית להנחת כבל חשמל תת-ימי בין ישראל לאי, בהספק 2000 מגה וואט, באמצעותו יוכלו לגבות משקי החשמל זה את זה במקרה הצורך.

"לקפריסין ולישראל ברכה משותפת והיא משאבי האנרגיה. קפריסין זקוקה לישראל. אנו רואים בכם לא רק שכנים קרובים אלא אחים ושותפים - ישראל יכולה לסמוך על קפריסין. יש לי אמון מלא בכלכלה של מדינת ישראל ובאנשיה. קפריסין פותחת את דלתותיה להשקעות ישראליות" אמר הנשיא הקפריסאי, וציין את השקעתו של תשובה בקידוח הגז בקפריסין.

פרס אמר כי "ישראל רואה חשיבות רבה בשיתוף פעולה בתחומי האנרגיה ובתחומים כלכליים נוספים עם קפריסין. קיים רצון אמיתי בישראל להשקיע בה מהידע הרב והטכנולוגיה הישראלית. אני משוכנע כי תחת הנהגתך כנשיא קפריסין ותחת ניסיונך יתרחבו ויעמיקו היחסים האסטרטגים והכלכליים בין שתי המדינות".

בקידוח "אפרודיטה" בקפריסין, שמפעילה שותפתה של דלק, נובל אנרג'י, התגלו כ-200 מיליארד מ"ק גז טבעי. בישראל מחזיקות דלק ונובל גם במאגר תמר, המזרים גז לישראל מסוף חודש מארס, ובמאגר לווייתן הגדול.

משני המאגרים מבקשות דלק ונובל לייצא גז לחו"ל, אך למרות תמיכת משרדי האוצר והאנרגיה נתקלו בביקורת מצד משרדי ממשלה אחרים וכן ארגוני חברה וסביבה למהלך. קפריסין מתכננת הקמת מתקן ייצוא לגז שלה, ומבקשת להבטיח כמות גדולה ככל הניתן של גז לשם הצדקת הקמתו, בעלות מיליארדי דולרים. במהלך ארוחת הצהריים, אמר תשובה כי "אנו נהנים מיחסי אמון עמוקים עם קפריסין וזוכים לדלתות פתוחות בכל הקשור לסוגיית האנרגיה והגז ואני מברך על כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"