משרד הביטחון ביטל את מכרז הדלק הגדול ימים ספורים לאחר סגירתו

אף אחת מהמתמודדות במכרז לא עמדה בתנאי שהציב המשרד לפרישה ארצית של תחנות דלק שישמשו את כלי הרכב של צה"ל

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

מינהל הרכש במשרד הביטחון ביטל את מכרז אספקת הדלק לצה”ל ויפרסם אותו מחדש בקרוב, בשינויים קלים. הסיבה לביטול, לטענת המשרד, היא שאף חברת דלק לא הגישה הצעה הכוללת את פרישת התחנות שנקבעה כתנאי חובה. את השירות מספקת כיום לצה”ל חברת פז.

החברה שתזכה במכרז החדש תספק לצה”ל שירותי ניפוק דלק בתחנות הדלק שלה, תמורת סכום המוערך ב–40 מיליון שקל בשנה במשך שלוש שנים. את הדלק עצמו, כ–150 מיליון ליטר בשנה, מייבא משרד הביטחון בעלות משוערת של 140 מיליון דולר מארה”ב, באמצעות כספי הסיוע הביטחוני.

על פי הערכות, צריכת הדלק של מכוניות צה”ל המשתמשות בשירותי דלקנים היא 105 מיליון ליטר סולר ו–45 מיליון ליטר בנזין בשנה. לפי עלות מוערכת של 40 מיליון שקל בשנה, פער השיווק הוא כ–27 אגורות לליטר. בחישוב מחיר הבנזין המפוקח לצרכן הפרטי, המדינה מכירה לחברות הדלק בעלות שיווק כפולה - 64 אגורות. עם זאת, באספקת הדלק לצה”ל אין צורך בשירותי פרסום ועלויות הגבייה קטנות יחסית.

למכרז החדש צפויות לגשת ארבע חברות הדלק הגדולות - פז, דלק, סונול ודור אלון - שהוחתמו על הסכמי סודיות. על פי הערכות, סיכוייה של פז לזכות במכרז גבוהים, שכן היא בעלת מספר התחנות הגדול ביותר. עם זאת, ייתכן שלא כל התחנות של החברה הזוכה יספקו שירות לצבא, שכן חלקן מופעל על ידי זכיינים שעשויים לסרב להשתתף במכרז. על פי הערכות, זוהי הסיבה לאי עמידה בתנאי פרישת התחנות שהציב הצבא במכרז. לפיכך, צפוי משרד הביטחון להגמיש את תנאי פרישת התחנות, למשל על ידי הפחתת מספר התחנות הנדרשות באזורים מסוימים.

ב–2010 זכתה פז גם במכרז למכירת דלק למשרדי הממשלה בעלות כוללת של כמיליארד שקל. מדובר באספקת 16.5 מיליון טונות בנזין ו–13 מיליון טונות סולר מדי שנה, הנצרכים על ידי 9,000 מכוניות בקירוב.

ממשרד הביטחון נמסר כי “המכרז שעורך המשרד לאספקת דלק לצה”ל כלל דרישה לפרישת תחנות בכל רחבי הארץ. פרישה זו היתה דרישת חובה במכרז, אך לא תנאי סף. במסגרת בחינת הצעות חברות הדלק התברר כי אף אחת מהחברות לא הציעה את כלל תחנות החובה שנדרשו. כמו כן התברר כי חלק מהחברות שיבצו אותה תחנה באזורים גיאוגרפיים שונים. יודגש כי לפרישת התחנות וליכולתם של חיילי וקציני צה”ל לתדלק בכל אזור חשיבות גדולה ביותר במסגרת המכרז. לפיכך החליט משרד הביטחון לבטל את המכרז, ולצאת באופן מיידי למכרז חדש בזמן הקרוב”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"