החברה להגנת הטבע לביהמ"ש: לפרסם דו"חות על כדאיות הרכבת לאילת

"פרויקט הרכבת לאילת הוא פרויקט תשתית אדיר, שיפגע באופן בלתי הפיך בסביבה ובנוף בנגב ובערבה, וגם בערכיו הייחודיים של מפרץ אילת"

איתי טרילניק
איתי טרילניק

החברה להגנת הטבע עתרה לבית הדין לעניינים מנהליים בירושלים נגד משרד התחבורה, המסרב לטענתה לפרסם מידע אודות הפרוייקט המתוכנן להקמת קו רכבת מהירה מבאר שבע לאילת, ופרוייקט "נמל התעלה" המתוכנן לקום בצפון לאילת ולהתחבר באמצעות תעלה למפרץ. החברה פנתה למשרד וביקשה לקבל מידע אודות תכנון הפרוייקטים, מכוח חוק חופש המידע, אך המשרד סירב לפרסם חומר ונאחז בסעיף הקובע כי גוף ממשלתי אינו מחוייב לפרסם מידע הכרוך בדיונים פנימיים, וכי מדובר ב"מידע רגיש".

בחברה להגנת הטבע טוענים כי הפרוייקט עלול לפגוע קשות באזורי טבע מוגנים בנגב. נמל התעלה, המתוכנן לקום מצפון לאזור המלונות באילת ולהתחבר למפרץ אילת, עלול לפגוע גם כן באזורים ייחודיים. החברה ביקשה בדיקות וניתוחים שונים שנעשו לגבי שני הפרוייקטים, פרוטוקולים והחלטות בנושא. ואולם, המשרד סירב למסור את החומרים בטענה כי אינו מחוייב לפרסם אותם על פי סעיפים המאפשרים שלא להענות לבקשה כאשר מדובר ב"מדיניות בשלבי עיצוב" ו"מידע רגיש"

אילתצילום: מורי חן

בחברה להגנת הטבע טוענים כי "מדובר במגה-פרויקט אדיר מימדים, המוערך נכון להיום בעשרות מיליארדי שקלים. למרות שטרם נקבע מקור תקציבי לפרויקט, למרות שספקות כבדים מוטלים על סיכויי המימון שלו בתקופה של גירעון וקיצוצים ממשלתיים, למרות שמתכונת החיבור לנמל אילת – מרכיב קריטי שכלל אינו נלקח בחשבון בתכנון הנוכחי – טרם נקבעה, ממשיכים גורמי התכנון במלוא המרץ ובמימון נדיב של משרד התחבורה, לקדם את הפרויקט.

"מבחינת ההיבטים הסביבתיים, פרויקט הרכבת לאילת הוא פרויקט תשתית אדיר, שיפגע באופן בלתי הפיך בסביבה ובנוף בנגב ובערבה, וגם בערכיו הייחודיים של מפרץ אילת. עד היום לא נבדקו מה יהיו המשמעויות הסביבתיות של שני מגה - פרויקטים אלו על מפרץ אילת וערכיו הסביבתיים, שייחודיותו בארץ ובעולם מקנה לאילת את הילת משיכתה ועיקר כוחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן