שלום: "הממשלה תדון בסוגיית יצוא הגז בחודש הקרוב"

שר האנרגיה סילבן שלום נפגש עם מנכ"ל חברת וודסייד האוסטרלית, שחתמה על הסכם לרכישת 30% ממאגר לוויתן הגדול לשם הקמת פרויקט יצוא גז

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

שר האנרגיה, סילבן שלום, אמר היום כי סוגיית יצוא הגז תעלה על שולחן הממשלה בחודש הקרוב. "בכל מקרה, לא יהיה יצוא אפס של גז," אמר שלום. "אנו נעשה הכול כדי למשוך חברות בינלאומיות לפעול ולהשקיע בישראל ולמצוא תגליות חדשות. צריכים למצוא את האיזון הנכון שבין שמירה על אוצרות הטבע לדורות הבאים לבין משיכת חברות מחו"ל להשקיע בישראל. אנסה לשכנע את חבריי השרים לפעול עפ"י הדרך הזו".

שלום אמר את הדברים בפגישה שערך היום (ה') עם פיטר קולמן, מנכ"ל חברת וודסייד האוסטרלית, שחתמה על הסכם לרכישת 30% ממאגר הגז לוויתן תמורת 1.5 מיליארד דולר לשם הקמת פרויקט ליצוא גז נוזלי ממנו.

קולמן אמר כי וודסייד אינה מתכוונת להציב תנאים מוקדמים, וכי היא מחויבת לבצע את ההשקעה בישראל במלואה. זאת, למרות העובדה כי בפועל נדחתה חתימת העסקה, שהיתה אמורה להתבצע בסוף חודש פברואר, מכיוון שנושא היצוא לא הוכרע עדיין הממשלה.

בנוסף, מעל המחזיקות במאגר תלויה עדיין חרב הממונה על ההגבלים העסקיים, שקבע כבר כי חבירתן של דלק ונובל להשקעה בלויתן מהווה הסדר כובל, ועשוי אף להתחיל בהליך שבסופו יחויבו דלק ונובל למכור את אחזקותיהם במאגר הגדול.

יצוא הגז נדון בוועדה מיוחדת, בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה שאול צמח. הוועדה הגישה את מסקנותיה לראש הממשלה בחודש אוגוסט האחרון, והמליצה לשמור על 450 מיליארד מ"ק (BCM) לצרכי המשק, ולאפשר יצוא של יתר הגז שיתגלה, במגבלות שונות.

החישוב נעשה על פי אומדן כמויות הגז שבידי ישראל, ואומדן צריכת הגז במשק במשך 25 שנים. וועדת צמח קיבלה את טענת החברות, הטוענות כי אין דרך לממן את הקמת תשתיות הגז הנוספות, הדרושות לישראל לשם גיוון מקורות הגז וגיבוי מערך הגז במקרה של תקלה, אלא אם יותר להן לייצא גז.

עם זאת, למסקנות הוועדה התנגדה חברה בה, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה אלונה שפר-קארו, שפירסמה חוות דעת מיעוט וכתבה כי יש להמתין עם אישור היצוא מספר שנים, עד שיתבסס משק הגז בארץ ותתקבל תמונה טובה יותר של עתודות הגז.

מתנגדים נוספים ליצוא טוענים כי אופק התכנון לשימוש בגז, 25 שנה, קצר מדי, וכי יש לתכנן 50 שנים קדימה. כמו כן, נטען, חישובי וועדת צמח את צפי צריכת הגז בתחבורה היו נמוכים מדי, ולפיכך יש להעלות את הכמות שתשמר לצריכה מקומית. אתמול חתמו 61 ח"כים, בהם חברים במפלגות הקואליציה יש עתיד, התנועה והבית היהודי, על מכתב לראש הממשלה, בו דרשו לקיים דיון בנושא בכנסת, ולא לקבל החלטה בנושא רק בממשלה.

השר שלום עצמו התבטא בעבר בעד יצוא הגז, אך רמז כי הוא עשוי לפעול להגדלת הכמות שתשוריין לצרכי ישראל, ולהקטנת הכמות המיוצאת. שלום דיבר בתחילת השבוע על דו"ח וועדת צמח, ואמר כי "יהיה דיון רציני בנושא ואין שום דבר בעולם שלא ניתן לשנות מלבד ספר התנ"ך".

במאגר לויתן, המכיל על פי האומדן החציוני כ- 473 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי, מחזיקות היום קבוצת דלק (45%), נובל אנרג'י (40%) ורציו (15%). בתחילת חודש דצמבר האחרון הודיעו השותפות כי בתום מו"מ בן מספר חודשים, הוחלט למכור 30% מהמאגר לחברה האוסטרלית, בעלת ניסיון רב בהנזלת גז לייצוא ולקוחות במזרח הרחוק.

וודסייד התחייבה להעביר לשותפות 918 מיליון דולר עם חתימת החוזה, עוד כ-200 מיליון דולר עם ההסדרה הרגולטורית של ייצוא הגז, ועוד 350 מיליון דולר עם קבלת ההחלטה הסופית בדבר השקעה במתקן הנזלה. בנוסף, אם תצליח וודסייד למכור גז נוזלי במחיר הגבוה מרף מסויים, שלא נמסר, היא תשלם לשותפות תמלוגים שהוערכו בסכום של עד מיליארד דולר נוספים. למרות תנאי ההסכם שפורסמו, לא נחתמה העסקה בסוף חודש פברואר, ולא הועבר הסכום הראשוני לשותפות במאגר, שהיה כביכול בלתי תלוי בהחלטה אודות הייצוא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב