דיוויד גילה: "לא ננוח ולא נשקוט עד שיווצר מתחרה לדלק ונובל"

המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט: להקים רשות אנרגיה, שתמזג את רשות החשמל ורשות הגז ■ סילבן שלום הודיע כי משרד האנרגיה יחדש את מבצעי סבסוד מוצרי החשמל, החל בדודי שמש ■ השר להגנת הסביבה: אם היו מקשיבים לי לפני 20 שנה, לא היינו רואים היום תספורות

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

"השקעת נובל ודלק במקביל במאגר לווייתן היתה צריכה לקבל אישור מראש מרשות ההגבלים והוא לא ניתן. לא ננוח עד שייווצר מתחרה לדלק ונובל שיהיה בעל כמויות גז משמעותיות" כך אמר היום הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, בוועידת האנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה.

לשיטת גילה, כשמול המדינה עומד גורם יחיד, מעמדה נחלש. "99% מעתודות הגז של ישראל מוחזקות בידי דלק ונובל. לכן, אנו רוצים לעודד גורמים חדשים לחפש, כדי שיקום מתחרה משמעותי. אין עקרונות טכניים בהקשר הזה: בכל מקרה ומקרה, אם היוזמה מקדמת תחרות נאשר אותה ואם היא פוגעת, נתנגד לה".

סילבן שלום

עוד אמר גילה כי "תחרות מורידה מחירים. ראינו זאת כשהיתה תחרות בין הגז המצרי למאגר ים תטיס הישראלי. המחירים ירדו בלי שום צורך בפיקוח. מחירי הגז חשובים מאוד למשק ולצרכן. המחיר מהווה 35% ממחיר החשמל, ואחוז משמעותי ממוצרים תעשייתיים".

בנוגע ליצוא הגז, אמר גילה כי הוא דרוש על מנת להצדיק את קיומם של מספר מאגרי גז במקביל. עם זאת, הוא אמר כי "המחיר לא צריך להיות תלוי במחירו הבינלאומי של הגז. לכן, צריך להגביל את כמות היצוא. אם מאגר יוכל לייצא כמות בלתי מוגבלת של גז, המחיר בישראל יהיה שווה למחיר הבינאומי וזה עלול להיות מחיר לא תחרותי".

סגן היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, אמרי כי "אין תחום בו הפער בין הרגולציה למעשה גדול יותר מאשר בתחום האנרגיה. משרדי הממשלה לא יוכלו לפקח על זה בכל העולם. יש הבנה, שצריך לבנות רגולטורים חזקים ומקצועיים לנושא האנרגיה. מישהו צריך להסתכל על זה בראייה כוללת. צריך לקדם רשות אנרגיה שתשלב בין רשות החשמל ורשות הגז, שתפקח על כל הנושא".

ליכט הוסיף כי: "היום יש רשימת רגולטורים, שמושכים בכיוונים מנוגדים, ואין מי שיחייב אותם לשבת סביב שולחן אחד ולדון בנושאים. ועדת צמח היתה ניסיון יפה לעשות את זה, אבל עדיין אין החלטה שתקבע את ההחלטה שלה. אנחנו נמצאים במצב של תת רגולציה".

"אין דבר בעולם שאי אפשר לעשות"

סילבן שלום, השר לאנרגיה ומים, אמר הבוקר כי יתקיים דיון מחודש במסקנות ועדת צמח שהמליצה על יצוא חלק מהגז שיימצא בישראל. "לפני שבוע הוחלט על הקמת קרן לרוווחי הגז", אמר שלום.

"אני חשבתי שצריך לקיים את הדיון יחד עם דיון על מסקנות ועדת צמח. חשבתי שצריך לנהל דיון אחד על שימושים ומקורות. ואמרתי למנכ"ל המשרד, שאול צמח, שיהיה דיון רציני בנושא ואין שום דבר בעולם שלא ניתן לשנות מלבד ספר התנ"ך". שלום הוסיף כי "צריך לעודד משקיעים לקדוח, אך צריך לוודא שתהיה עצמאות אנרגטית, שמירה של המשאבים ופיתוח גם למען הדורות הבאים".

שלום הוסיף כי משרד האנרגיה החל במבצע סבסוד החלפת דודי חשמל בדודי שמש, וכי יחלו שוב מבצעים להחלפת מזגנים ומקררים לאוכלוסיות חלשות.

כמו כן, הוסיף כי נשקלת הטלת פיקוח על על מחיר הסולר לתחבורה (ברמה של דיווח על רווחיות), וכי נבחנת האפשרות להרחיב את סמכויות המשרד לפיקוח על צוברי גז ביתיים, כדי לטפל בקשיים במעבר בין ספקי גז של צרכנים פרטיים.

"אני מתכוון לשים בכהונה הזאת את הצרכן הישראלי במרכז. השיקול צריך להיות מה טוב למדינה, אבל גם מה שטוב לצרכנים. המטרה היא למנוע בזבוז ולדרוש התייעלות מכל הגופים במשק האנרגיה, כי המצב הנוכחי לא יוכל להמשיך".

לאחר מכן, עלה השר החדש להגנת הסביבה, עמיר פרץ, ודיבר גם הוא על הגז. "צריך לומר באופן הכי כנה: זה טוב שאנחנו יכולים להתווכח על הגז, אבל צריך לברך את המשקיעים והיזמים שנתנו לנו את ההזדמנות להתווכח. אנחנו לא נגד יזמות והשקעה. אבל משיש לנו את עתודות הגז, זה דיון שצריך לקיים אותו. אני מציע להקשיב. אמרתי בעבר דברים, שהייתה נגדם התנגדות חריפה ביותר, ובסוף הם התקבלו. אילו היו מקשיבים לי לפני 20 שנה, תופעת התספורות לא הייתה קיימת. כולם היו היום במצב אחר."

"קודם כל צריך לקבוע מה ישראל צריכה. אילו ענפים ואילו מגזרים נכנסים למדידה של צריכת הגז. ועדת צמח התבססה על מינימום של 900 BCM. היום אנחנו מדברים על כמויות קטנות יותר. בואו נקבע כמה ישראל צריכה, ואם יש יותר, אדרבא, שייצאו. שייצאו מצידי יותר מ- 500 BCM, אבל בואו נשמור קודם כל 550 BCM למדינת ישראל. כשר להגנת הסביבה, שיודע שאחד הגורמים המזהמים ביותר הוא ענף התחבורה, לא יכול להיות שותף למצב שמדלגים על הענף הזה".

פרץ התייחס לפסיקה נגד מפעל איתנית בנהריה, שחוייב לשלם 150 מיליון שקל לטיפול במפגעי האסבסט שיוצר בו במשך השנים. "לא קל לקבל פסיקת בית משפט לתשלום 150 מיליון שקל לפינוי פסולת אסבסט. ההחלטה מאוד עקרונית, היא אומרת שניתן לחייב מזהם שגרם נזק, גם אם פעל לפי הכללים שהיו בתקופתו. מדינת ישראל עוברת מהפיכה תודעתית. אנחנו נמצאים בשלב מתקדם מזה של הגנה על פרחי הבר. היום הוא יום כדור הארץ, ובאופן מעניין מתקיימת ועידת האנרגיה. אני לא מתכוון להיות אוייב של היזמות, אבל היזמים יצטרכו להיות ידידותיים לסביבה".

במהלך הכנס התפרצו פעילים מארגון מגמה ירוקה, המוחים נגד יצוא הגז מישראל, וקראו שלא לאשר זאת. גם נציגי תושבי אזורי עמק חפר ואזור אליקים, בהם מתוכננים לקום מתקני קליטה לגז הטבעי, הביעו מעל הבמה חשש מהקמת המתקנים בסמוך לאזור מגוריהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי