הקומבינה החדשה של חברת החשמל: מבקשת לפתוח חוזה הגז עם תמר

עוד לא יבשה הדיו על חוזה הענק לרכישת הגז ממאגר תמר - וחברת החשמל כבר מבקשת לפתוח אותו, מבלי שיידעה בכך את הממשלה ■ התוכנית: לוותר לשותפות תמר על התחייבותן להניח צינור שני לחוף, בתמורה להוזלת הגז ■ המחיר: חניקת התחרות במשק החשמל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

תשעה חודשים לאחר אישורו הסופי של חוזה הגז הגדול ומעורר המחלוקת - שנחתם בין חברת החשמל לבין השותפות במאגר תמר - שוב עולה חשש ל"דיל" בעייתי לכאורה שנרקם סביב מימושו. 
ל-TheMarker נודע כי חברת החשמל דנה באחרונה עם שותפות תמר באפשרות לפתוח את החוזה, ולשנות את אחד התנאים המהותיים שנכללו בו - הנחת צינור גז שני ממאגר תמר לחופי ישראל, כתנאי להגדלת חוזה הגז הענקי בין שני הצדדים בכ-40%.

חברת החשמל אישרה בסוף השבוע את מימוש האופציה שבה היא מחזיקה להגדלת רכש הגז, שמשמעותה תסתכם בתשלום של עוד 6 מיליארד דולר מכספי הציבור לשותפות תמר. עם זאת, הנהלת החברה הודיעה במפתיע לדירקטוריון כי היא מעוניינת "לוותר" לשותפות על התחייבותן להנחת הצינור השני לחוף - נוסף לצינור הבודד שמוליך כיום את הגז מתמר לאשדוד.

ראשי קבוצת דלק וראשי חברת החשמל בעת חתימת חוזה הגז, במארס 2012צילום: חברת החשמל

ככל הידוע, הציעה שותפות תמר לחברת החשמל גז במחיר זול יחסית - אם תבוטל חובת הנחת הצינור, שעלות הקמתו עשויה להסתכם בכחצי מיליארד דולר. הסכמה לכך מצד חברת החשמל אמנם תקל על מצוקתה התזרימית ותפחית בהוצאות הדלק שלה. ואולם, ביטול הנחת הצינור הנוסף יפגע ביתירות מערכת החשמל בישראל, ישעין את המשק על צינור בודד, שקיבולתו ממילא מוגבלת - ובכך גם "יחנוק" את היזמות הפרטית בענף החשמל וינציח את מונופול חברת החשמל.

חברת החשמל לא דיווחה באופן רשמי על כוונה זו לרשויות הרגולטוריות - אף שאלה נדרשות לאשר כל תיקון בחוזה הענק. כמו כן, החברה לא דיווחה על כך גם בהודעת אישור האופציה לבורסה. הכוונה הוצגה באופן מפתיע בפני חברי דירקטוריון חברת החשמל, אך אלה נמנעו לפי שעה מלאשרה.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "דירקטוריון החברה החליט לאשר את האופציה עם שותפות תמר, בדגש על קבלת כמות הגז המרבית תוך מינימום זמן לטובת צרכני החשמל".

גז זול? חכו 
ארבע שנים

חברת החשמל חתמה לפני שנה מול שותפות תמר על חוזה לרכישת 42.5 מיליארד מ"ק ‏(BCM‏) גז טבעי ב-15 השנים הבאות. החברה היתה אמורה להודיע לשותפות תמר עד החודש על כוונתה לממש אופציה להגדלת הרכש ל-78 BCM, ולאשר את מימוש האופציה במוסדותיה עד מחר. בעוד כשנה, אמורה החברה להודיע לשותפות תמר אם תבחר לממש אופציה נוספת להגדלה שנייה של רכש הגז ל-99 BCM בסך הכל - בהיקף רכש כולל שעשוי להגיע כדי 23 מיליארד דולר ‏(על פני 17 שנה‏).

בעקבות התערבות רשויות החשמל וההגבלים העסקיים, נדרשה חברת החשמל לפתוח את החוזה המקורי ולשנות את תנאי האופציה שעליהם חתמה מול שותפות תמר. זאת, בעקבות ביקורת קשה שנמתחה על מחיר הגז שאותו הסכימה לשלם לתמר.

בהסכם המקורי נקבע כי מחיר הגז בעסקה, 5.04 דולרים ליחידת אנרגיה ‏(מיליון BTU‏), יוצמד למדד המחירים האמריקאי - לצד מנגנון "פלוס מינוס אחד", שבו מתווסף אחוז אחד להצמדת מחיר הגז ב-8 השנים הראשונות לחוזה, ומופחת אחוז אחד ב-7 השנים שלאחר מכן. לטענת רשות החשמל, חשף מנגנון זה את הציבור בישראל לסיכון, שאותו תמחרה בעלות עודפת של כחצי מיליארד דולר.

כדי שלא לפגוע בהסכם המקורי, שנהפך לעוגן המימון של שותפות תמר, קבעה הרשות כי "התיקון" של המנגנון הבעייתי יתבצע בתמחור הגז שיירכש במסגרת האופציה. כלומר, אם תבחר חברת החשמל לממש את האופציה לעיבוי החוזה, הרי שבמחיר הגז הנוסף שתרכוש יבוטל מנגנון "פלוס מינוס אחד", ושיעור ההצמדה למדד האמריקאי יופחת ל-30% בלבד.

במסגרת החוזה, נקבע כי לאחר אישור מימוש האופציה הראשונה והחל מיום קבלת האישורים המתאימים לכך, יחלו שותפות תמר בהנחת צינור גז שני בעבור הגז שיירכש, שאותו יידרשו להשלים בתוך ארבע שנים.

לטענת חברת החשמל, במגעים שניהלה באחרונה עם שותפות תמר טענו חברות הגז כי לפי החוזה - אם תבחר החברה לחייב אותן בהנחת הצינור השני, הרי שגז האופציה המוזל יוכל להימכר לה רק דרך הצינור החדש, וכל גז נוסף שתצרוך מעבר לחוזה המקורי, עד הנחת הצינור ב-2017 למשל, יתומחר בנפרד במחיר גבוה יותר.

לחילופין, הציעה שותפות תמר לחברה להסתפק בפתרון ביניים מהיר יותר - וזול יותר עבורן. בשנה שעברה הציגה מפעילת קידוח תמר, נובל אנרג'י האמריקאית, תוכנית להגדלת הקיבולת של הצינור הקיים, כ-40 אלף יחידות אנרגיה ‏(מיליון BTU‏) בשעה, ב-25%. זאת, על ידי התקנת מדחסים, שיגבירו את הספק מעבר הגז בצינור ל-50 אלף יחידות, ושימוש במאגר ים־תטיס המדולדל מול חופי אשקלון לצורכי אגירה בשעות השפל בצריכת הגז, כך שכושר ההזרמה בצינור הקיים יגדל ל-60 אלף יחידות.

פתרון זה עשוי להיות ישים בתוך שנתיים בלבד - אלא שלפי הערכות, שותפות תמר אינן מעוניינות לקדם אותו כפתרון ביניים עד להנחת צינור שני לחוף, אלא כפתרון חלופי להנחת צינור.

המצגת התעלמה מהחוזה

אף שהוצאות הדלק של חברת החשמל מכוסות בתעריף החשמל, כך שהחברה אמורה להיות אדישה למעשה לעלויות אלה, המליצו גורמי המקצוע בחברה על האפשרות לוותר על הדרישה לצינור נוסף, ולהסתפק במדחסים.

מהלך שכזה אמנם יקדים את הגעת הגז הנוסף והמוזל לחברה - אם הפרשנות של שותפות תמר לחוזה מוצדקת. מנגד, הוא עלול לבוא על חשבון הנחת צינור גז שני - שקיומו חיוני הן לביטחון האנרגטי במשק, הן לצורכי התעשייה והן לפיתוח תחרות בענף החשמל. זאת, כשראשי חברת החשמל עצמם טרחו לציין מעל כל במה עד כמה קריטית סוגיית יתירות אספקת הגז למשק, וחזרו על הצורך בהנחת צינור שני.

ואולם, מורכבות המהלך שאותו מקדמת חברת החשמל, והשלכותיו הבעייתיות על האינטרס הציבורי, לא הוצגו בהכרח בפני חברי הדירקטוריון. בדיון שקיים הדירקטוריון לפני שבוע וחצי, הוצגה מצגת שירדה לעומק פרטי חלופת המדחסים וסקרה את יתרונותיה. ואולם לדברי מקורבים - המצגת התייחסה באופן שולי בלבד לחלופת הצינור, אף שזו כבר מעוגנת בחוזה החתום בין הצדדים.

מקורות בחברת החשמל טענו כי לפי נוסח חוזה הגז החתום, הותנה מימוש האופציה בהקמת מתקני תשתית נוספים - מבלי שצויין בהכרח כי מדובר בצינור. לפיכך, נטען, זו אינה פתיחת חוזה - ולכן לא נדרש אישור רגולטורי לכך. ואולם, החוזה מציין במפורש הנחת צינור, כשהמלה "מדחסים" כלל לא מוזכרת בו. גם היועצים המשפטיים של החברה ציינו בישיבת הדירקטוריון כי סעיף ההתנייה מכוון להנחת צינור.

כך או כך, בתום הדיון המכריע שנערך ביום חמישי האחרון, נמנע הדירקטוריון לפי שעה מהכרעה בין החלופות. חברי הדירקטוריון החליטו לאשר להנהלת חברת החשמל לממש את האופציה הראשונה הקבועה בחוזה הגז, תוך קידום האישורים הנדרשים להתחלת פרויקט הצינור השני - אך במקביל, אישרו להמשיך בבחינת החלופה המצומצמת יותר כפתרון חלופי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה