לנדאו לשותפות בתמר: הפסיקו הפעילות ליצוא הגז מהמאגר

במכתב שפורסם בתום יום המסחר מציין שר האנרגיה כי הידיעות על המגעים ליצוא גז מן המאגר אינן מתיישבות עם המסמכים שהוגשו למשרדו ■ "אני מוצא לנכון לשוב ולהבהיר כי חזקת תמר מיועדת לספק את צורכי המשק הישראלי"

איתי טרילניק
איתי טרילניק

שר האנרגיה עוזי לנדאו פנה היום לשותפות במאגר הגז תמר בדרישה כי יפסיקו לקדם את יצוא הגז מהמאגר. השותפות, נובל אנרג'י (36%), קבוצת דלק (31%), ישראמקו (29%) ודור אלון (4%), פירסמו באחרונה כי חתמו על הסכם לניהול משא ומתן בלעדי עם גזפרום הרוסית, ליצוא כמות כוללת של 84 מיליארד מ"ק (BCM) גז מן המאגר, המהווים כשליש מכמות הגז שבו. המאגר צפוי להתחיל לספק גז לישראל בעוד כחודש.

במכתב לחברות, שפורסם לאחר תום המסחר בבורסה, מציין לנדאו כי הידיעות על המגעים ליצוא גז מן המאגר "אינן מתיישבות עם הידוע לנו על בסיס המסמכים שהגשתם למשרדנו, לרבות בעניין תכנית הפיתוח של המאגר", ומוסיף כי "אני מוצא לנכון לשוב ולהבהיר כי חזקת תמר מיועדת לספק את צורכי המשק הישראלי".

עוזי לנדאו

דו"ח ועדת צמח הוגש לממשלה בספטמבר והמליץ לשריין 450 BCM לצורכי המשק ב-25 השנים הקרובות. מאגר לווייתן, המכיל על פי הערכות כ-510 BCM, אינו נחשב עדיין כמאגר מוכח, שכן עדיין לא הסתיימו הליכי בחינת המשאבים בו. לפיכך יש לישראל עתודות מוכחות רק במאגר תמר, בהיקף כ-270 BCM בלבד. "כידוע לכם על פי דו"ח ועדת צמח שעניינו מדיניות הממשלה בנושא משק הגז הטבעי, אמורות עתודות מאגר 'תמר' לספק את צורכי המשק הישראלי. בנוסף, בהתאם לדו"ח יצוא גז טבעי מותנה באישור מראש".

לפיכך, כותב לנדאו, על פי סעיף בחוק הנפט המאפשר לו לחייב את המאגר לספק תחילה את צורכי המשק, ובהתאם להוראות שקיבלו השותפות במסמך החזקה במאגר, הוא דורש מהן להפסיק את הפעולות הקשורות ביצוא הגז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?