כץ שוב מתערב בדיוני דירקטוריון הרכבת: הזהיר לא לקדם הנפקת אג"ח

רכבת ישראל צריכה להודיע לרשות ני"ע עד סוף השבוע על כוונתה להנפיק אג"ח ב–2 מיליארד שקל ■ שר התחבורה, שמסוכסך עם האוצר, מתנגד להנפקה - ומנכ"ל משרדו נשלח להזהיר את הדירקטורים שלא לקדמה ■ המרוויח: ועד העובדים, שחושש מהכפפת הרכבת לכללי הבורסה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

יממה לאחר שנודע על התערבות משרד התחבורה בדיוני דירקטוריון רשות שדות התעופה, מתבררת התערבות בוטה נוספת של שר התחבורה, ישראל כץ, בדיונים המקצועיים של דירקטוריון חברה ממשלתית אחרת - רכבת ישראל.

ל–TheMarker נודע כי משרד התחבורה מפעיל מכבש לחצים על הרכבת כדי שתבטל את הנפקת האג"ח שתכננה במאי, בהיקף של 2 מיליארד שקל. זאת, אף שהחברה קיבלה כבר החלטה לצאת בהנפקה, החלה בהכנת תשקיף הגיוס - ונדרשה בידי רשות ניירות ערך להודיע על כוונתה לצאת בגיוס המתוכנן עד יום חמישי הקרוב.

לפני שבועיים פנתה רשות החברות הממשלתיות אל הרכבת, וביקשה מהדירקטוריון להתכנס כדי לדון על עמדת החברה בנוגע להנפקת האג"ח הסחיר, על בסיס דו"חותיה הכספיים של החברה ל–2012. סגן מנהל רשות החברות, אהרון גולדמן, ציין במכתב ששיגר אל הרכבת כי עליה לשים לב ללוחות הזמנים שקבעה רשות ניירות ערך, המחייבים אותה להודיע עד לסוף החודש, טכנית, על כוונה עקרונית לבצע הנפקה - מבלי להתחייב לבצעה.

אלא שכעת מתברר כי בחלוף יומיים פנה מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, אל ממלא מקום יו"ר דירקטוריון הרכבת, דורון וייס, ואל מנכ"ל הרכבת, בועז צפריר, בהוראה הפוכה. "אבקש להזכיר כי אין לפעול בעניין זה ללא קבלת אישור מראש ממשרד התחבורה", הזהיר יצחקי את וייס וצפריר במכתב ששיגר אליהם. יצחקי הוסיף עוד: "כידוע, ביקש שר התחבורה שלא לקדם את המהלך עד להתבהרות המצב התקציבי באשר לתוכניות הפיתוח של החברה".

ישראל כץצילום: טלי מאייר

הוראה מטעם משרד ממשלתי או מטעם שר לחברה ממשלתית לנהוג בצורה זו או אחרת, תוך הטיית שיקוליה המקצועיים של החברה - היא אסורה. כמו כן, חברי דירקטוריון החברה מחוייבים לקבל את החלטותיהם תוך הפעלת שיקול דעת עצמאי, ומתוך דאגה לטובת החברה, ולא לפי כל אינטרס אחר. המשרד או השר רשאים ליידע את הדירקטורים בעמדתם - אך לא לשלול את חוות דעתם העצמאית או להכתיב להם החלטה.

הדירקטורים ניהלו ישיבה טלפונית

ביום רביעי שעבר התכנס דירקטוריון הרכבת כדי לדון בסוגיה האם לדווח לרשות ניירות ערך על כוונת החברה לצאת בהנפקת אג"ח סחיר. זאת, כאמור, מבלי לאשר עדיין יציאה להנפקה או את תשקיף הגיוס - שנדרשים עדיין באישור ממשלה. באופן מפתיע, נמנעו הדירקטורים מלקבל החלטה, וחלקם הביע הסתייגות מאישור דרישת רשות ני"ע. כמה מהדירקטורים ביקשו שהות כדי להרהר עוד בנושא. ביום חמישי למחרת קיימו הדירקטורים ישיבה טלפונית, שבה הוחלט על דחייה נוספת של ההכרעה בדיון עד מחר.

לפי הערכות, התנגדותו של כץ לגיוס הרכבת נובעת מרצונו לשמור את ההנפקה כ"קלף מיקוח" בדיונים העתידיים של משרד התחבורה מול האוצר על היקף הקיצוץ שיבוצע בתקציב המשרד. משרד התחבורה כבר דרש בעבר כי התמורה של כל הנפקה שאליה תצא הרכבת תתווסף לתקציב הפיתוח השמור למשרד התחבורה, ולא תגרע ממנו.

דחיית ההנפקה, ובעיקר עיכוב פרסום התשקיף, משרתים, אגב, את ועד העובדים של חברת הרכבת. זאת, משום שהכנת התשקיף תחייב מעתה את חברת הרכבת בשקיפות ועשויה לדרוש ביטול הסדרים שונים שנחתמו בעבר עם העובדים שלא כדין. בחודשים האחרונים התנגד נציג עובדי הרכבת בדירקטוריון לכל ניסיון לקדם את ההנפקה - והתנה כל מהלך בהשגת אישור משרד התחבורה. כך אגב, פעל בשנה שעברה גם ועד חברת החשמל, אשר התנגד לכוונת החברה לצאת בהנפקת אג"ח - משום שזו היתה כרוכה בתשקיף.

זו אינה הפעם הראשונה שבה נטען להתערבות פסולה מצד לשכת כץ בנעשה בדירקטוריון הרכבת. ביולי האחרון הודיע כץ על כוונתו למנות את דורון וייס לתפקיד יו"ר דירקטוריון הרכבת, תוך שהוא מדיח למעשה מהתפקיד את היו"ר בפועל עד אז, אורי יוגב. בעקבות דבריו של כץ, ביקשו כמה מהדירקטורים לכנס את הדירקטוריון כדי לדון במינוי וייס לתפקיד - וכמה מהם אף התבטאו במהלך הדיון בדבר פניות לכאורה מצד לשכת כץ לקדם את המהלך, שאושר לבסוף. רצף אירועים זה גרר בדיקה מצד לשכת היועץ המשפטי לממשלה - שבדקה את חוקיות המהלך ואת מעורבותו לכאורה של כץ בהחלטת הדירקטוריון. דו"ח הלשכה סוכם, אך פרסומו מעוכב בידי משרד המשפטים.

בינתיים, נתמכת חברת רכבת ישראל בידי האוצר מדי חודש בהלוואות גישור של 25 מיליון שקל כל אחת, כדי שתוכל לשלם לספקיה - בשל דחיית אישור תקציב המדינה, שבגינו נאלצת הרכבת להתנהל לפי תקציב 2012.

באוגוסט האחרון הילווה האוצר לרכבת חצי מיליארד שקל נוספים, לאחר שנקלעה למשבר תזרימי חמור ועמדה בפני חדלות פירעון. הרכבת נדרשת להחזיר את ההלוואה ב–18 תשלומים החל מיוני הקרוב. דחיית הנפקת האג"ח עשויה למנוע את עמידת החברה בהתחייבויות, שיוטלו שוב על תקציב המדינה.

הפסדי הרכבת

הרכבת סיימה את שלושת הרבעונים הראשונים של 2012 בגירעון תפעולי של כ–108 מיליון שקל, לעומת הפסד של 220 מיליון שקל ב–2011 והפסד של כ–165 מיליון שקל ב–2010. זאת, כתוצאה מגידול בעלויות התפעול ומאי עמידה בתחזיות הובלת הנוסעים והמטענים כפי שנקבעו בהסכם הסובסידיה שלה.

לאור תוכניות הענק של הממשלה לפיתוח מסילות הרכבת ברחבי הארץ, הוצג גיוס הכסף בשוק ההון כאחד הפתרונות לתקציבים הגדולים שיידרשו. מתווה מימון זה מקובל בקרב חברות תשתית ממשלתיות נוספות, כמו מקורות, חברת החשמל ונתג"ז.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "הנפקת אג"חים היא מדיניות שעליה אמון שר התחבורה. הרכבת, בהתאם למדיניותו, קידמה אפשרות זו, והנושא יידון במשולב עם הדיון על תקציב המדינה, שאותו ינהל השר מול הגורמים הרלוונטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"