שותפות תמר ינהלו מו"מ בלעדי עם גזפרום למכירת גז נוזלי מהמאגר

התוכנית: יצוא של כ-84 BCM גז טבעי מהמאגר ומכירתו לשווקים באסיה; הקמת הפרוייקט כפופה לאישורים רגולטורים ליצוא הגז

איתי טרילניק
איתי טרילניק

חברת דלק קידוחים הודיעה היום כי השותפות במאגר תמר חתמו על הסכם עקרונות עם גזפרום, לפיו ינהלו הצדדים מו"מ בלעדי למימון מתקן צף להנזלת גז (FLNG) ומכירתו בחו"ל. המגעים על התנאים הראשוניים להקמת הפרוייקט נמשכו כשנה. המו"מ הבלעדי יימשך עד שישה חודשים על בסיס צפי למכירת 3 מיליון טונות LNG בשנה, שהם כ-4.2 BCM גז טבעי, במשך 20 שנה. חתימה על הסכם סופי תלויה באישור מסקנות ועדת צמח ליצוא הגז.

השותפות במאגר תמר - נובל אנרג'י (36%) קבוצת דלק (31%), ישראמקו (29%) ודור אלון (4%) - מבקשות לייצא גז ממאגר תמר, הצפוי להתחיל לספק גז לישראל בעוד כחודש. אומדן הגז במאגר הוא כ-260 מיליארד מ"ק (BCM) והשותפות בוחנות יצוא של כ-84 BCM גז בצורה נוזלית. הגז יופק מבארות חדשות שייקדחו, יטופל ויונזל באמצעות אונייה מיוחדת שתבנה במספנות דייהו בקוריאה.

פרוייקט היצוא מנוהל על ידי חברת Levant LNG, שבבעלות משותפת לדייהו ו- Next Decade האמריקאית. לשותפות במאגר אופציה לרכוש חלק מהחברה. גזפרום היא חברה ממשלתית רוסית, המחזיקה בחלק הארי של חוזי הגז של אירופה, לה היא משווקת גז בצנרת יבשתית. גזפרום משווקת גז נוזלי גם במזרח אסיה במחירים גבוהים יחסית, המגיעים לכ-18 דולר ליחידת אנרגיה (מיליון BTU), פי שניים מהמחיר באירופה.

מאגר תמרצילום: נובל אנרג'י

דלק ונובל אנרג'י מחזיקות גם ב-85% מהזכויות במאגר הענק לווייתן, יחד עם רציו. הן חתמו על הסכם עקרונות למכירת 30% מהמאגר לחברת וודסייד האוסטרלית, שתפעל גם כן ליצוא גז נוזלי. גם פרוייקט זה מחכה לאישור ייצוא הגז מישראל. ועדת צמח, שדנה בנושא בשנה שעברה, המליצה לאפשר יצוא של 50% ומעלה מכל מאגר גז, בכפוף לשיריון 450 BCM גז לצרכי המשק ב-25 השנים הקרובות. המסקנות הוגשו לראש הממשלה בסוף חודש אוגוסט 2012, אך עדיין לא נדונו באופן רשמי.

גדעון תדמור, יו״ר דלק קידוחים ומנכ״ל אבנר (מקבוצת דלק), אמר היום כי "חתימת הסכם העקרונות עם גזפרום הינה לא רק אבן דרך חשובה ביותר בקידום פרויקט ה-FLNG של תמר, שצפוי להיות אחד הראשונים בעולם, אלא גם שיתוף פעולה אסטרטגי עם שחקן בינלאומי משמעותי כמו גזפרום".

מנכ״ל דלק קידוחים, יוסי אבו, מסר כי "מדובר בקידום ההסכם הראשון של יצוא גז טבעי מתגליות הגז של דלק ושיווקו כ-LNG ל-20 שנה לשוק האסייתי שצמא למקורות חדשים ואמינים לאספקת LNG. נמשיך לקדם את התכנון המפורט של הפרויקט לקראת קבלת החלטת השקעה סופית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?