השקשוקה של חברת החשמל: רפורמה מקוצצת שתבטיח המשך שלטון הוועד

משרד האוצר וחברת החשמל מגבשים בימים אלה הסכם רפורמה מסורס, שלא יציג את היעדים שהוצבו ■ את מחיר העסקה, שעשוי להגיע ל-10 מיליארד שקל, ישלם הציבור באמצעות תעריף החשמל, שלא יפחת גם לאחר הגעת הגז הזול מתמר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ספין יקר

בשבועות האחרונים נחשפנו לחילופי מהלומות תקשורתיות בין הנהלת חברת החשמל לעובדיה, ובין העובדים לבין משרד האוצר. ואולם, אלה לא היו אלא מצג שווא, שנועד לפזר מסך עשן סביב הפגישות שקיימו הצדדים בשבועות האחרונים - במטרה לגבש מתווה מוסכם לרפורמה במשק החשמל, שיונח על שולחנה של הממשלה הבאה.

יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל ושר האוצר יובל שטייניץ

במהלך הפגישות האלה התברר כי לא מדובר בדיוק ברפורמה. למעשה, במרכז הדיונים עמד מעין פתרון אינסטנט, שיאפשר לקופת המדינה להשתחרר מהחשיפה לחוב של חברת החשמל, להעמיס את החזריו על הכיס הציבורי, לחמוק באלגנטיות מהתכתשות פוליטית עם ועד העובדים - ומהצד השני, יאפשר לחברת החשמל להנציח את מעמדה הדומיננטי גם בעידן של תחרות, להלבין את חריגות השכר שאישרה לאורך השנים, ולנפח עוד יותר את ההפרשות לפנסיה של העובדים, גם בתקופה של מעין "הידוק חגורה".

במחיר הכבד של עסקה זו, אשר תזכה בחודשים הקרובים לכינוי השגוי "רפורמה" - יישא מן הסתם ציבור צרכני החשמל, באמצעות תעריפי חשמל גבוהים. התעריפים לא יופחתו גם שנים לאחר שיגיע הגז הטבעי ממאגר תמר, אף שזה יפחית דרמטית את הוצאות הדלק של החברה.

פערי גביית היתר של חברת החשמל יופנו אז למימון האתנן שיובטח לעובדי החברה, בסכומים שינועו בין 6-10 מיליארד שקל - אף שהם לא יידרשו כלל להסכים לרפורמה אמיתית. כמו כן, ישמשו אלה לחיזוק מבנה ההון של חברת החשמל, מבלי שזו תידרש להתייעלות עמוקה ואמיתית, ולו כדי שבטווח הקצר ייחסך מהאוצר הצורך להעמיד לחברה ערבויות מדינה נוספות לגיוסיה.

שקשוקה מחוכמת זו תיארז כמובן באריזה יפה ודרמטית, שתשזור מלים ריקות מתוכן כמו "מהלך היסטורי", "עידן חדש של תחרות", או "בשורה למשק". בזכות העובדה שלא יהיה צורך להעלות את תעריפי החשמל כדי לממן אותה - אלא רק לא להפחיתם - היא תעבור באופן "חלק" יחסית, חרף זעקותיו של עיתון כלכלי אחד או שניים. בכך יקנו קברניטיה די זמן עד לחיבור דו"ח מבקר המדינה בנושא, אי שם בשלהי העשור. אז, יתהו המבקר והציבור באיחור - כפי שתהו שנים לאחר החתימה על הרפורמה בנמלי הים - איזו רפורמה הושגה בכלל, ובעבור מה, או מי, שילם הציבור מכיסו מיליארדי שקלים לחינם.

את המשא ומתן, יש לציין, מנהלים מול חברת החשמל כמה מבכירי האוצר תוך מידור יתר משרדי הממשלה והרשויות הרגולטוריות בענף האנרגיה. ההבנות שאליהן הגיעו הצדדים בדיונים צפויות לעורר תרעומת רבה לא רק בקרב המודרים, אלא גם בין אגפי משרד האוצר עצמו, ולגרור לפיכך ביקורת ציבורית קשה.

בתגובה לפרטי המשא ומתן שיוצגו להלן, מסר סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס), המרכז את הטיפול ברפורמה: "טרם הושלמו הדיונים הסופיים בסוגיית הרפורמה בחברת החשמל. המתווה שיגובש יובא להמשך דיון עם כל הגורמים העוסקים במשק האנרגיה והחשמל - משרד האנרגיה והמים, רשות החשמל, רשות החברות, הנהלת ודירקטוריון חברת חשמל ומשרד המשפטים. כשיסתיימו הדיונים, נציג את המתווה באופן מסודר, לא לפני שיפתח המשא ומתן עם עובדי החברה".

1. מדוע חברת החשמל מתחננת לרפורמה

2. מדוע האוצר זקוק לרפורמה?

3. מה קרה לרפורמה בחברת החשמל?

4. למה הציבור בישראל זכאי לרפורמה?

5. רוצים רפורמה? תשלמו - לא רוצים? תשלמו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים