המשרד להגנת הסביבה: צה"ל ייקנס ב-3.8 מ' ש' עקב אי פינוי אסבסט

צה"ל ייקנס לאחר שפינוי לוחות אסבסט במחנה נתן בבאר שבע מתעכב בשנה וחצי ■ זו הפעם הראשונה בה משרד ממשלתי מטיל סנקציה כלכלית על הצבא

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי יקנוס את צה"ל בכ-3.8 מיליון שקל, בשל עיכוב של שנה וחצי בפינוי לוחות אסבסט שבורים במחנה נתן שבבאר שבע. לטענת המשרד, זו הפעם הראשונה בה מטיל משרד כלשהו סנקציה כלכלית על הצבא. לצה"ל ניתנו 30 יום לטעון בפני המשרד, ויתכן כי בסופו של דבר יופחת או יבוטל הקנס.

על פי ההודעה, באוגוסט 2011 נשבר מבנה המורכב מלוחות אסבסט במחנה הצבאי, אך רשויות הצבא התעכבו בהודעה על כך במשך חודש וחצי, בניגוד לחוק למניעת מפגעי אסבסט. צה"ל ביצע פינוי חלקי של האסבסט בעצמו, ללא תיאום עם המשרד כנדרש, ואף הזיז את יתרת השברים למרחק של 100 מטר - תוך יצירת אבק אסבסט ופיזור המפגע על פי שטח גדול יותר. לפני שבעה חודשים הורה המשרד לצבא לפנות באופן מסודר את השברים, אך הדבר לא בוצע עד כה.

גלעד ארדןצילום: עופר וקנין

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר כי "לא יתכן שחיילים יסכנו את עצמם דווקא בתוך הבסיסים כתוצאה ממחדלים סביבתיים ובריאותיים. השימוש בקנסות נגד צה"ל הוא חריג ביותר וחסר תקדים, אך אנו לא מוכנים להשלים עם התעלמות מהחוק תוך סיכון חיי אדם".

אסבסט הוכח כמסרטן וודאי, ומסוכן בשאיפה כאבק. מבנים המכילים לוחות אסבסט אינם מסוכנים, אך אסור לבצע בהם פעולות שיפגעו בלוחות ויגרמו ליצירת אבק מסרטן. על מנת לפנות אסבסט יש לפנות לקבלן מורשה לכך. לפני שנודעו תכונותיו המסרטנות, שימש אסבסט כחומר בידוד ומילוי, ויוצר בישראל במפעל איתנית בנהריה. עד היום קיימים בישראל אלפי מבני אסבסט, ועל פי חישובי המשרד כ-150 אלף טונה אסבסט מפוזרים ברחבי הגליל המערבי. כ-300 מיליון שקל הוקצו לפינוי מפגעי אסבסט על פי החוק, מהם נדרשת חברת איתנית לשלם 150 מיליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"