דו"ח: פרויקט הרכבת לאילת אינו כלכלי

ארגוני סביבה מתנגדים לכוונת חברת נתיבי ישראל להקים באזור סוללות עפר ולחצוב בשטח הררי, ומציעים לכרות בקטע זה כמה מנהרות ארוכות

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

הועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז הדרום תחליט השבוע מה יהיה התוואי בו תעבור הרכבת לאילת בקטע שבין דימונה לחצבה. בקטע זה תעבור הרכבת ב'ארץ המכתשים', לצד מכתש רמון, המכתש הגדול והקטן ונחל צין.

ארגוני סביבה מתנגדים לכוונת חברת נתיבי ישראל, המתכננת את המסילה, להקים באזור סוללות עפר ולחצוב בשטח הררי כדי להעביר את המסילה, ומציעים לכרות בקטע זה כמה מנהרות ארוכות. בנתיבי ישראל טוענים כי רעיון זה יוסיף לעלות הפרויקט סכום של חמישה מילארד שקל, ועלול לבטל את כולו.

רכבת משא סמוך לדימונה, בתוואי המסילה שכבר קיים

על רקע המחלוקת הזו, פירסמה החברה להגנת הטבע דו"ח שהזמינה מהכלכלן פרופ' עזרא סדן, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר. סדן בחן שני אפשרויות להקמת מסילת רכבת לאילת- הצעה פשוטה יותר, הכוללת נמל תעלה לאוניות מכולות ורכבת איטית למטען בלבד, או רכבת מהירה לנוסעים, וקובע כי שתיהן אינן כלכליות. הרעיון להקים "גשר יבשתי" בין נמל אילת לאשדוד, שיהווה תחרות לתעלת סואץ, לא יוכל להתחרות במחירי ההובלה בתעלה, שהולכים וקטנים ככל שהאוניות גדולות. נוסף על כך, הצרכים הביטחוניים של ישראל יקשו על הובלת מכולות חתומות ברכבת, מבלי בדיקות ממושכות שיעכבו את ההובלה, וייקרו אותה.

גם רכבת נוסעים מהירה אינה יכולה להיות כדאית מבחינה כלכלית, כיוון שמספר הנוסעים הנדרש בשנה כדי לכסות את ההשקעה (תוך 40 שנים) הוא 2.8 מיליון, לכל הפחות, ואילו היום משתמשים בטיסות לאילת רק 700 אלף נוסעים בשנה. גם מספר חדרי המלון באילת, 11 אלף, לא יוכל לענות על צרכיהם של נוסעים רבים כל כך. עם זאת, יצויין, כי מרבית הפרויקטים של תחבורה ציבורית הם שירות לציבור, ולא יכולים להיות רווחיים.

התועלת מהם היא בעידוד הכלכלה, ולא בתמורה ישירה מהכרטיסים לתחבורה ציבורית. לפני שלושה חודשים אושר המסילה בין באר שבע לדימונה, ובין חצבה לאילת. בכך, אושר תוואי מסילה באורך של כ-180 ק"מ, מתוך כ-240 ק"מ של מסלול הרכבת שבין באר שבע לאילת (מסלולן של רכבות המשא יהיה 260 ק"מ). תכנון המסילה מתבצע בידי שישה משרדי תכנון, שכל אחד מקדם קטע מסילה שאורכו 40 ק"מ. מועד הפקדת התוכניות אמור להתבצע במהלך 2013, ואז יוכרע מה יהיה מתווה המימון להקמת הרכבת.

קו הרכבת לאילת מתוכנן בידי חברת נתיבי ישראל (מע"צ, לשעבר). על פי התכנון הקיים, הקו יכלול שתי מסילות נוסעים, למשא ולרכבות נוסעים ולארכו יוקמו 5 תחנות נוסעים, 8 תחנות תפעוליות וארבעה מסופי מטען. תחנות הנוסעים מדרום לבאר שבע יהיו בדימונה, ספיר, קטורה ורמון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט