למה תשלם המדינה תשלם 31 מ' ש' על בקרה בתחבורה הציבורית?

חברת ריבה משמשת מאז 2008 חברת בקרה מטעם משרד התחבורה ■ משרד האוצר אישר בקשה לפטור אותה ממכרז, אך מתח ביקורת על המועד המאוחר שבו הוגשה

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

עיכוב בניסוח מכרז גרם לכך שמשרד התחבורה מעסיק חברה במשך שנה וחצי ללא כל הליך מכרזי. חברת הבקרה ריבה תמשיך לפקח על התחבורה הציבורית בישראל עד אוקטובר 2013 ותקבל 31 מיליון שקל תמורת תשעה חודשי פעילות. הסיבה לכך היא שהמכרז לא הוכן ופורסם בזמן.

באחרונה פנה משרד התחבורה לאגף החשב הכללי באוצר וביקש לפטור את ריבה ממכרז. פטורים כאלה הם תופעה שכיחה בתקופה האחרונה, שבה מכהנת ממשלת מעבר ואין תקציב מסודר, אך הסכום שישולם לחברה, 31 מיליון שקל, גבוה באופן חריג. בבקשה לחשכ"ל מפורטים הסיבות לדחייה, ובראשן המורכבות הרבה בניסוח מכרז. משרד האוצר אישר את הבקשה, אך מתח ביקורת חריפה על המועד המאוחר שבו הוגשה.

חברת ריבה משמשת מאז 2008 כחברת הבקרה של קווי האוטובוסים בישראל. החברה בודקת 30 פרמטרים הנוגעים לתחנות המוצא, למסלול הנסיעה, לתשתיות ‏(תחנות ושילוט‏) ולדיווחי המפעיל. פעמיים בשנה מחושב שיעור החריגה בפרמטרים השונים, ובכלל זה בניקיון האוטובוס, בשילוט בתחנות ובצפיפות הנסיעה. מדד החריגה הוא שקלול של כל חריגות.

מטרופולין

ב–2011 נבדקו 49 אלף נסיעות מלאות באוטובוסים ‏(לכל אורך הקו‏) וזמן היציאה של 372 אלף נסיעות מתחנות היעד. משרד התחבורה קונס את החברות על החריגות, אך יש להן זכות ערעור אם החריגה נבעה מפקקים חריגים או מגורמים שאינם תלויים בהן. בשנה שעברה הסתכמו הקנסות ב–17 מיליון שקל.

מאז שזכתה ריבה במכרז 
ב–2008, הוארכה ההתקשרות עמה פעמיים, בכל פעם בשנה, לפי אופציות שהיו קיימות במכרז המקורי ובכפוף לשביעות הרצון של משרד התחבורה. לאחר מכן הגיש משרד התחבורה בקשה לפטור ממכרז לשנה נוספת, אך באגף החשב הכללי אישרו פטור רק עד דצמבר 2012. למרות זאת, משרד התחבורה מבקש כעת פטור נוסף.

הפעם כבר פורסם מכרז חדש, ממש ברגע האחרון ‏(ב–27 בדצמבר 2012‏). הצעות היו אמורות להתקבל עד 17 בפברואר ובחירת הזוכה יועדה למאי־יוני, ולאחר מכן עוד יזדקק הזוכה לשלושה חודשים של חפיפה והיערכות. כך, בשל העיכובים, ריבה תעבוד כשנה וחצי ללא מכרז, ותקבל על שירותיה 51 מיליון שקל.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "משרד התחבורה ביקש להאריך את ההתקשרות עם חברת ריבה בתשעה חודשים נוספים, עד לסיום ההליך המכרזי המתקיים בימים אלה לבחירת חברה חדשה. ההתקשרות התבקשה לאחר שההליך המכרזי התארך מעבר למתוכנן, וכדי לאפשר לחברה שתזכה במכרז שהות מספקת הנדרשת להיערכות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל