גן העדן של המכוניות הפרטיות ייהפך למודל לתחבורה ציבורית

18 ערים התמודדו במכרז הממשלתי למימון תוכנית שתעודד את תושביהן לעבור לתחבורה ציבורית ■ הפרס: 220 מיליון שקל מתקציב המדינה ■ הזוכה: אשדוד ■ עם זאת, העיר לא ממהרת להגביל את הנהגים הפרטיים

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

אשדוד היא גן עדן תחבורתי בעיקר למי שמחזיק מכונית פרטית. העיר מודרנית, מתוכננת בקפידה, עם כבישים רחבים וחנייה בחינם. עם זאת, כל זה עשוי להשתנות בתוך ארבע שנים - לאחר שהעיר תשלים פרויקט שיהפוך אותה למודל לתחבורה ציבורית.

לפני כחודשיים זכתה אשדוד במכרז הממושך שניהלו משרדי האוצר והתחבורה לקידום תחבורה ירוקה ובת קיימא ברשויות המקומיות. המכרז נערך בניסיון להתגבר על הקשיים שמערימות הרשויות על פיתוח תחבורה ציבורית, ולגרום להן להעלות בעצמן רעיונות לשיפורה. זאת, במטרה להקטין את השימוש ברכב פרטי, לצמצם את זיהום האוויר ומספר התאונות, ולשפר את איכות החיים בעיר.

אשדוד היא גן עדן תחבורתי למחזיקי מכוניות פרטיות

18 ערים בשבהן בין 70 ל-250 אלף תושבים, התמודדו במכרז על תקציב של 220 מיליון שקל. כל עיר נדרשה להגיש תוכנית מקיפה לתחבורה בת קיימא, שתכלול מסלולים עם עדיפות לתחבורה ציבורית; עדכון של קווי האוטובוסים; שבילי אופניים; תשתיות להולכי רגל ונוסעי אוטובוסים; מדיניות חנייה מתקדמת, ומאפיינים נוספים כמו נסיעה משותפת ברכב. לתוכנית צורפו סקרי תנועה ובדיקת כדאיות כלכלית, וכל אלה דורגו בהתאם לקריטריונים שנקבעו מראש. במקום השני, אחרי אשדוד, דורגה חולון.

המודל הזוכה, שהוכן בסיוע חברת התכנון אביב AMCG בראשות דניאל רוזנברג, מתבסס על שני פתרונות תחבורתיים פשוטים וזולים יחסית לרכבות קלות או תחתיות - אוטובוסים רבי-קיבולת שינועו בנתיבים יעודיים (BRT) ושירות השכרה של אופניים חשמליים. לצדם מציע המודל כמה מגבלות על הנהגים. זאת, לאחר שעיריית אשדוד ואביב גילו כי רק 26% מתושבי העיר משתמשים בתחבורה ציבורית, ועיקר השימוש באוטובוסים נעשה מאשדוד אל מחוץ לעיר - ולא בין הרובעים של העיר עצמה.

משך נסיעה באוטובוס יקוצר ב-8 דקות

בבסיס התוכנית, שתבוצע בהדרגה בארבע השנים הקרובות, נקבעה טבעת של "צירי העדפה" באורך 20 ק"מ. צירי העדפה הם רחובות שבהם תינתן קדימות לתחבורה ציבורית. בחלקים העמוסים יותר של העיר, כמו ברחוב הרצל שבמערב ובחלק מדרך בגין שבדרום, יסלל נתיב התחבורה הציבורית במרכז הדרך (בנתיב השמאלי), כדי שלא ייחסם בידי כלי רכב פרטיים. בחלקים האחרים ימוקם הנת"צ בנתיב הימני. העדפה תהיה גם ברמזורים. האוטובוס ישדר לרמזור שהוא מתקרב, ויאיץ את התחלפות האור לטובתו.

על צירי ההעדפה ינוע ה-BRT בארבעה קווים. בציר האורך המזרחי יפעל הקו האדום, הקושר את שכונות המגורים בדרום ובמרכז העיר למכללת סמי שמעון ולאזור התעשייה שבצפון העיר; הקו הכחול יקשר בין השכונות המזרחיות ואזור הסיטי של האשדוד. בציר האורך המזרחי יפעלו שני קווי BRT נוספים. הראשון יחבר בין הנמל שבצפון, לסיטי ולשכונות בדרום-מערב העיר; והקו השני ינוע בין המכללה לבין דרך בגין שבדרום העיר, ולכיוון תחנת הרכבת.

התדירות של קווי BRT תהיה שישה אוטובוסים בשעה. כרטיסי הנסיעה יירכשו במערכות חיצוניות ויתוקפו באוטובוסים - כפי שנעשה ברכבת הקלה בירושלים. זאת, כדי לא לעכב את עצירת האוטובוסים בתחנות.

בניגוד לרפורמה בתחבורה הציבורית בתל אביב, שהפרידה בין קווי אוטובוס ראשיים לקווים מזינים, וחייבה את הנוסעים להחליף אוטובוסים בדרכם ליעד - באשדוד בחרו בשיטה שנקראת "קווים משלימים". לתושבי העיר תינתן האפשרות לבחור בין רשת של כמה אוטובוסים מהירים שייסעו בתוך הרובעים, או לעלות על קו מאסף מפותל ואטי יותר, אך בלי להחליף אוטובוס.

משך הנסיעה הממוצע באוטובוס באשדוד צפוי לפי המודל להתקצר ב-8 דקות, היות שהמהירות הממוצעת של האוטובוסים תעלה מ-18.4 ל-24 קמ"ש, בזכות צירי ההעדפה לתחבורה ציבורית. 110 תחנות אוטובוסים חדשות יוקמו, ו-200 ישודרגו כך שיציגו בזמן אמת את מועדי הגעות האוטובוסים - ואף יכריזו על כך בקול. העירייה תקים גם מוקד מידע לתחבורה ציבורית, ועליו יתבססו אתר אינטרנט ואפליקציה לסמארטפונים, שיאפשרו תכנון נסיעה באוטובוסים. יישום המודל ידרוש הקמת מסוף תחבורה ציבורית שלישי בעיר.

במקביל, אשדוד מתכננת לחקות את תל אביב בהצבת מערכת להשכרת אופניים, אלא שבעיר הדרומית הם יהיו חשמליים. השכרת האופניים נועדה לפתור את המרחק שבין הרובעים השונים לבין צירי התחבורה הציבורית המהירים. בעיר מתכננים לסלול 22 ק"מ של שבילי אופניים, שיקושרו לבתי הספר התיכונים, למכללת סמי שמעון, לתחנת הרכבת ולתחנה המרכזית. לפי העירייה, את האופניים החשמליים אפשר יהיה להותיר נעולים בכל מקום, ושירות ההשכרה יגיע לאסוף אותם.

הבעיות: אין מקלות והתקציב בסכנה

לצד הגזרים בתוכנית, נדרשים גם מקלות כדי להניע תושבים לעבור לשימוש בתחבורה ציבורית - להפוך את השימוש במכונית לכדאי פחות. אחת הסיבות להצלחת תל-אופן בתל אביב היא הקושי לנסוע בעיר ולמצוא חנייה בעבור המכונית. ואולם, באשדוד לא ממהרים להעניש את הנהגים.

מתוך 60 אלף מקומות חנייה בעיר, פחות מ-300 הם בתשלום. מספר זה יגדל אמנם, ויגיע לכ-1,000 מקומות חנייה בכחול לבן, אך בעיר שאין בה מצוקות חנייה ואין עומסי תנועה, אין תמריץ ממשי להשאיר את המכונית בבית. יתכן כי בכך טמון ההסבר לעלייה המתונה בשימוש בתחבורה ציבורית שחוזים באשדוד. לפי הערכות, כיום משתמשים 45 אלף תושבים ביום בתחבורה ציבורית פנים-עירונית באשדוד, עלייה של כ-4.5% לעומת 2008. אחרי יישום התוכנית יתוספו לאוטובוסים רק 1,000 משתמשים, חוזים בחברת התכנון.

הסייגים נכונים גם לגבי יתר המשתתפות בתחרות "עיר המודל". במשרדי התחבורה והאוצר חשבו לנצל את התוכניות שהגישו המפסידות במכרז, ולעודד את הערים לממן לפחות חלק מהרעיונות שהציגו. ואולם ל-TheMarker נודע כי רעיון זה צפוי להיות אחד הקורבנות הראשונים של הקיצוץ הממשמש בתקציב המדינה. האוצר לא יכול להקפיא תוכניות פיתוח תחבורה שכבר יצאו לדרך, ומעדיף גם שלא לבלום תוכניות רב-שנתיות חיוניות, כמו חישמול הרכבת. לכן, הקיצוצים יפגעו בעיקר בתוכניות עירוניות וקטנות יחסית, כמו אלה שגובשו עבור התחרות, וכוללות בעיקר סלילת שבילי אופניים וארגון מחדש של קווי תחבורה ציבורית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט