ישראל 2013 |

אלון חסן ועובדי נמל אשדוד מציגים: אין ריבון, אין שר אוצר, אין שר תחבורה

מאבקי הכוח שמשתקים את הנמל המרכזי של ישראל: היו"ר גדעון סיטרמן דרש לבדוק ניגוד עניינים לכאורה בהעסקת עוזרת בכירה למנכ"ל ■ בוועד חששו מטיפול כולל בהעסקת קרובי משפחה ■ יו"ר הוועד אלון חסן איים על סיטרמן: "אדאג שיפטרו אותך"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> לפני חודשיים התקבלו בדירקטוריון נמל אשדוד שני מכתבים זהים בתוכנם, האחד ממשרד מבקר המדינה והשני מרשות החברות הממשלתיות. החתומים על המכתבים ציינו כי קיבלו לידיהם תלונה, לפיה זהבית בן אבו, עוזרת בכירה של מנכ"ל הנמל, שוקי סגיס, מועסקת בלשכתו בניגוד עניינים לכאורה, מכיוון שבעלה מנהל עבודה בנמל.

"לא ראיתי את המכתבים", אמר אתמול יו"ר הדירקטוריון, גדעון סיטרמן. "ראיתי מכתב תשובה שהכינו בזריזות, ושעליו התבקשתי לחתום. ככה זה עובד בנמל. שאלתי את שוקי (סגיס) 'מה זה?' והוא השיב: 'תשמע, אני מציע שתענה להם שהכל בסדר. בלי להציף יותר מדי, ניתן לעניין לזרום'".

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

בן אבו היתה במשך שנים עוזרת אישית של מחזיק תיק התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי. לפני שלוש שנים ביקשה לעבור לנמל, והתקבלה לעבודה בחוזה אישי כעוזרת סמנכ"ל - ומשם הועברה על ידי סגיס אל לשכת המנכ"ל.

"היא התחתנה אחרי שנכנסה לנמל, ואז נוצר חשש לניגוד עניינים. אבל הנושא לא דווח לדירקטוריון ולא קיבל את אישורו", נזכר סיטרמן. "טענו בפניי שהמינוי אושר בידי הייעוץ המשפטי - אבל לא מצאתי לזה תימוכין. צריך לזכור שהעסקת קרובי משפחה היא נקודה רגישה מאוד בנמל. לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה ב-2010, הוטחה בנמל ביקורת קשה על העסקת קרובי משפחה. זה הגיע עד לוועדת הכנסת לביקורת המדינה, ונקבעו אז נוהלים ברורים וחדים כדי למנוע מצבים כאלה - ואף נרכשה תוכנת מחשב שמונעת משמרות חופפות בין קרובי משפחה. אנחנו מקפידים מאוד בנושא. זה הנוהל. פשוט לא הקפידו עליו במקרה של זהבית.

"אמרתי לשוקי שאני לא מיישר קו עם שום דבר, כי זה לא קטע טכני - אלא נורמטיבי. צריך לרפא את העניין. הצעתי לשוקי שנחדד את הנוהל, נציע לעובדת להתמודד במכרזים פנימיים שייפתחו לתפקידים אחרים, בכך נפתור את העניין ואוכל לדווח לרשות החברות ולמבקר שריפאנו אותו".

יו"ר ועד העובדים, אלון חסן

סיטרמן, שכיהן עד לפני שלוש שנים כמנכ"ל משרד התחבורה, החליט להעלות את הנושא בדירקטוריון, ולהעביר החלטה שמחדדת כי בארבעה מקומות רגישים - בלשכות היו"ר, המנכ"ל, היועץ המשפטי ומבקר החברה - לא יוכלו להיות מועסקים עובדים שיש להם קרובי משפחה בנמל. אלא שכאן אירעה התפנית הדרמטית, שעתידה לא רק לשבש את הפעילות בנמל אשדוד, אלא גם לחשוף לראשונה את אחורי הקלעים של נמלי הים בישראל, ולפתוח תיבת פנדורה שמגלה את גודל המורסה בחברות הממשלתיות ככלל.

"העמדה של שוקי היתה שזו לקונה, שטיפול בה יהיה רטרואקטיבי ושהוא רוצה להשאיר את המצב על כנו. הוא זרק לי: 'הם שואלים - אנחנו עונים, והכל בסדר'", אמר סיטרמן. "יום לפני הדיון בדירקטוריון, בישיבת עבודה שוטפת, הוא הטיח בי בארבע עיניים שבמהלך שיזמתי אני נלחם בו אישית, והוא ייצא למלחמה אישית נגדי ויפעיל נגדי אמצעים שונים - לרבות את הוועד. שאלתי אותו: 'למה אתה מתכוון?' והוא ענה לי שכאשר הוועד יבוא אליו בבקשה לטפל בכל מיני דברים, הוא ישיב להם שאין לו זמן כי הוא עסוק בטיפול בזהבית ובי".

"הוא אמר לי: 'אני לא יכול להחליף אותה. היא היחידה שמפעילה את הסמנכ"לים. אם אני צריך להביא עוזר חדש, זה יגזול מזמני'. אמרתי לו שכולנו בני חלוף, גם אני וגם הוא. אז הוא אמר לי: 'תכופף את הדירקטוריון. אתה יודע לעשות את זה. הדירקטוריון מקבל פה אחד את מה שאתה אומר לו".

ב-25 בדצמבר התכנס דירקטוריון נמל אשדוד והודיע פה אחד על "חידוד" נוהלי העסקת קרובי משפחה בחברה, תוך שהוא מורה לסגיס להשיב על עניינה של עוזרתו עד 8 בינואר. "הדירקטוריון קובע נורמות, דן בנושא לעומק - וההנהלה צריכה ליישם", אומר סיטרמן. "אבל להערכתי שוקי מצוי בקשר גורדי עם אלון חסן (יו"ר ועד עובדי הנמל, א"ב)", הוא מאשים.

שלושה שבועות בלי טלפונים

מיד לאחר שהתקבלה החלטת הדירקטוריון, יצאה לדרכה רכבת העיצומים בנמל אשדוד - החל בהתנכלויות ללשכת הדירקטוריון וכלה בעיכובי אוניות על הרציפים.

יו"ר נמל אשדוד, גדעון סיטרמן

"בשלושת השבועות האחרונים לא היו טלפונים בדירקטוריון. ניתקו לנו את חיבורי האינטרנט והחשמל. אני מדבר עם מנהלים רק דרך הנייד שלהם. אמרו לי שיש תקלה בכל הקומה, אבל מחוץ ללשכה הכל עבד", אומר סיטרמן. "לא נתקלתי בדברים כאלה מעולם. דברים הזויים. הטענה היתה שמיניתי מנהלת לשכה מחוץ לנמל וששיניתי את תפקיד עוזר יו"ר הדירקטוריון לראש המטה שלי. פנינו לבית הדין לעבודה, ושלשום הם התחייבו לחזור לעבוד - אבל לא עונים עדיין לראש המטה והלשכה. לדעת עורכי הדין שלנו זה ביזיון בית משפט, ולכן פנינו שוב לבית הדין".

אלא שההפתעות שהכינו בנמל הדרומי ליו"ר הדירקטוריון הסורר לא הסתיימו בכך. "לקראת ישיבת הדירקטוריון הבאה, פנה אלי אבינועם שושן (סגנו של חסן, א"ב) בבקשה לקיים פגישה אתי ועם שוקי וחסן. ישבנו, הסברתי להם מה הבעיה ומה הפתרון שאני מציע. חסן שתק, אבינועם דיבר: 'אנחנו חוששים שאחרי שתיענה לדרישה הזו תבוא עוד דרישה, ואז הטיפול בנושא קרובי המשפחה יזלוג לכל המערכת'" - הסביר איש הוועד לסיטרמן את האינטרס החבוי מאחורי ההתנגדות להדחת העוזרת.

"אמרתי לו שאין לו ממה לחשוש, כי אני מחדד את המסר לגבי ארבע לשכות ספציפיות בלבד, ואין הרי בעיה למצוא פתרון לזהבית", מספר סיטרמן. "בשלב זה ביקש שושן משוקי לצאת מהחדר ולהשאיר אותנו לבד. אתה מבין? יו"ר חברה ממשלתית יושב עם שני ראשי ועד בלשכה שלו, בעוד שהמנכ"ל מוצא ממנה ומחכה בטרקלין בחוץ. אבינועם שואל אותי ישירות: 'אתה יכול לעבוד עם שוקי?' הופתעתי מהשאלה, ועניתי לו שבוודאי. אז חסן לא היה יכול להתאפק יותר, פנה אליי בזעם ואמר לי: 'אתה לא יכול לעבוד עם שוקי. אתה לא מסתדר אתו. אני אדאג שיפטרו אותך. אני אלך לשר'".

ואמנם, בחלוף ימים ספורים התייצבו חסן ושושן בלשכתו של שר התחבורה, ישראל כץ, ושטחו בפניו את טענותיהם כלפי סיטרמן. בין היתר, טענו השניים בפני כץ כי סיטרמן ניסה, ללא הצלחה, למנות כמה מקורבים לתפקידים שונים בנמל - בטענה כי מנויים אלה נדרשו בידי השר עצמו - ומאחר שאלה נכשלו, הוא מחפש עתה לנקום בוועד (ראו מסגרת).

"נפגשתי עם השר שלוש פעמים מאז שנכנסתי לתפקיד. לא היתה שום בקשה - לא מצדו ולא מצד לשכתו או עוזריו. לא היתה שום התערבות מצדו בנעשה בנמל. הוא אמר לי שהוא סומך עליי שאדע לנהל את הדירקטוריון כדי שינחה את הנהלת הנמל, לקראת הדיונים הקשים יותר על עתיד הנמלים שיהיו כבר בממשלה הבאה", אומר סיטרמן. "זכותו ואף חובתו של שר להיפגש עם ועדים, כי הוא צריך לדעת מה קורה בשטח גם באופן בלתי אמצעי. הוא אפילו לא ביקש ממני התייחסות לדברים - ולכן כל הדברים הם המצאות".

סיטרמן ביקש להבהיר כי "המאבק נגדי לא מנוהל בידי ועד נמל אשדוד - אלא בידי חסן, שעומד בראש ועדת ציוד ותפעול, ובידי ועד המינהל. יתר הוועדים בנמל לא שותפים לעיצומים. הוא ושושן החליטו כי הנוהל של הדירקטוריון מהווה שינוי מהותי בהסדרי העבודה בנמל, ועל רקע זה הם ינקטו צעדים חמורים ביותר. אבל הם לא קיבלו את אישור ההסתדרות לשבש את העבודה, ויש להם בעיה משפטית, כי הם חתומים על הסכם שקט תעשייתי".

עוזרת המנכ"ל, זהבית בן אבוצילום: מיכאל, באדיבות אשדוד4יו

במכתב ששיגרו חסן ושושן לסמנכ"ל המשאבים בנמל, טענו השניים כי סיטרמן מנהל נגדם "מסע נקמה וחיסול חשבונות", והוסיפו כי "לא ניתן בשום פנים ואופן ליו"ר לפגוע בהישגים הנפלאים שאליהם הגענו יחד עם ההנהלה בשנים האחרונות". זאת, תוך שהם מאיימים כי ההתנהלות מביאה אותם למצב "בלתי אפשרי" ולנקיטת כל האמצעים העומדים לרשותם.

"כל עוד התנהלות הנמל נוחה לחסן, הדברים מתנהלים כשורה. מתי שלא - מתחילים שיבושים", אומר סיטרמן. "אני לא מוכן לקבל את זה שנמל יתנהל תחת טרור של איומים והפחדות. אם יש חילוקי דעות - יש דרכים לברר אותם".

איך היית מוכן להתנהל כך עד היום? הרי הדברים ידועים מזמן.

"עכשיו למדתי על הקשר הגורדי שבין חסן לבין המנכ"ל. שמעתי סמנכ"לים ומנהלי אגפים שהלינו באוזניי שהם נמצאים בין הפטיש לסדן. אין להם יכולת להטיל מרות, כי העובדים פונים לחסן, זה הולך למנכ"ל - והם מכופפים. איבדנו את היכולת לנהל. הגיע הזמן לחשוף את התהליך הזה ולהתנגד לו - להבהיר שהדירקטוריון קובע מדיניות, ההנהלה מיישמת אותה והעובדים שומרים על זכויותיהם. אבל האיזון הזה הופר, כי יש שיתוף פעולה מלא בין אלון חסן לבין שוקי סגיס, במטרה לפגוע בהחלטות הדירקטוריון".

הרווחים יורדים, השכר עולה

"שוקל להגיש תלונה במשטרה"

בנמל אשדוד תועדה בימים האחרונים האטה בלתי מוסברת בפעילות הפריקה והטעינה, שבאה לידי ביטוי בירידה של 20% בתפוקות - ל-120 פעולות למשמרת, לעומת 152 פעולות במשמרת רגילה. כתוצאה מהאטה זו, ממתינות כיום 15 אוניות מחוץ לנמל, שתי אוניות כבר הפליגו לנמל חיפה ושש אוניות עזבו את מימי ישראל. בנוסף, 120-150 מכולות שנשלחו אל הנמל מחיפה ברכבת ויועדו ליצוא נותרו על קרונות הרכבת - ופיספסו את אונייתן.

על אף עמדתו הנחרצת של סיטרמן, דירקטוריון הנמל התכנס שלשום לישיבה דחופה שלא מן המניין, ודן בשנית בהחלטתו מ-25 בדצמבר. "שוקי אמר לי שזהבית שוקלת להתגרש בגללי. אחר כך באו ואמרו שבעלה מתפטר - אך הוועד לא מרשה לו", אומר סיטרמן. "שאלתי אם כבר התפטר - השיבו בשלילה. לכן החלטנו להמשיך ולפעול לפי החלטות הדירקטוריון, ונתנו למנכ"ל עוד חודש וחצי כדי ליישמן. זה לא מה שישבור את הנמל. אם יש לו קשיים ליישם - שייקח עוד חודש, ובלבד שיידעו כולם כי החלטות מתקבלות והנורמות מוטמעות".

העיצומים בנמל לא פסקו, מן הסתם. בעוד שהנמל נקרע במחלוקת פנימית ביזארית בין ראשיו, פנתה התאחדות התעשיינים אל בית הדין הארצי לעבודה בדרישה שיורה לעובדי הנמל לחדול מהעיצומים ולשוב לתפקוד מלא.

"זו שיטת העבודה של שוקי וחסן. זה ידוע שנים בענף, אבל הפעם הם משתפים פעולה כדי שלא לקבל את מרות הדירקטוריון ולא עושים חשבון לכלכלה הישראלית, להכנסות הנמל, לתדמית הנמל ולשמם הטוב של עובדיו - ולזה אני לא אתן יד, וכל מי שעיניו בראשו לא ייתן", אומר סיטרמן.

מה יקרה אם העיצומים יימשכו?

"העיצומים לא חוקיים. יש חוק במדינת ישראל ויש חוק ליישוב סכסוכי עבודה. בשביל זה יש הסתדרות ובית דין ארצי לעבודה".

מדוע ההסתדרות לא מתערבת בנעשה?

"ההסתדרות צריכה להשתמש באחריותה ובסמכותה, כדי שכל הסכסוכים יידונו בהתאם לכלים בחוק, ואני מצפה שתמלא את חובתה לנהל את המשבר בצורה לוגית. אני מבטא פה את רצון האיגודים הכלכליים והציבור הרחב - שבסוף משלם את המחיר. הרי המחאות שפרצו בקיץ נולדו בגלל זה".

מה עמדת המנכ"ל כלפי העיצומים?

"הוא אמר שהם בגלל הנוהל החדש לכאורה. הוא במצב קשה, אבל הוא צריך לקבל החלטה אם הוא חלק מהנהלת הנמל או חלק מהשותפות עם אלון חסן לשיבוש החלטות הדירקטוריון".

מדוע אתה לא מכנס את הדירקטוריון לדיון בהדחת המנכ"ל?

"יצאה הנחייה של היועץ המשפטי לממשלה שלפיה אין לדון בשינויים פרסונליים בתקופת בחירות. אני מקווה שהוא יבצע את הנחיות הדירקטוריון עד 1 במארס, ואחר כך הוא ימדד לפי היכולת הניהולית שלו".

מדוע לא דרשתם מההנהלה לדון בתפקודו הבעייתי של חסן כעובד נמל?

"נתבקשתי לעשות בדיקה באשר לעיסוקיו הפרטיים של חסן בעקבות תחקיר 'הארץ', ולא נמצא כי הוא נמצא בניגוד עניינים או שהנמל מקיים קשר עסקי עם אחת מחברותיו הפרטיות - לא עם חברת ההובלה ולא עם בית הקפה. הוא גם האשים אותי שמיחזרתי את הדיון בכתבה הזו. אבל העובדה שיו"ר ועד יכול לשבת מול יו"ר דירקטוריון חברה ממשלתית ולהטיח בפניו כי יפנה לשר כדי לפטרו, ועושה שימוש במנכ"ל כדי לכתוב מכתבים בגנותו - אומרת דרשני. כל העיצומים האלה וכל המיליונים שהמשק מפסיד, נועדו להכריע בוויכוח אחד: מי מנהל את הנמל: אלון חסן או המדינה".

התשובה לא ברורה?

"פעם אחת צריך לשים בפניו ובפני המנכ"ל מראה ולהגיד להם - עד כאן. הנמל הזה לא שלכם - הוא של המדינה. צריך להחזיר את הריבונות לדירקטורים. הקשר הגורדי הזה בין מנכ"ל חברת ממשלתית לבין יו"ר הוועד פוגע בכלכלה הישראלית".

אתה לא חושש מהוועד?

"באחת מישיבות הדירקטוריון האחרונות התפרץ בעלה של זהבית לישיבה, לאחר שטענו כי זהבית לא מרגישה טוב. הוא התקדם לעברי, הניף את האצבע ואמר בנוכחות כולם: 'אם יקרה לה משהו - אני אגמור אותך!'. זו פעם ראשונה שהיתה בנמל אשדוד התפרצות אלימה לדירקטוריון. יידעתי בכך את הקב"ט, כי אני לא יודע מה יכול לקרות לי מחר כשארד לבד לחניה, ואני שוקל להגיש תלונה במשטרה. זו אחת משיטות ההפחדה והלחץ. אנשים אחרים אומרים לי: 'מה אתה צריך את זה' - וזה נכון. יכולתי הרי ללכת לדוג. אבל אני לא נמושה. כל יו"ר מתחלף, ואלון חסן בסוף נשאר".

"התבטאויות חמורות"

מנכ"ל נמל אשדוד, שוקי סגיס, מסר בתגובה: "התבטאויות היו"ר חמורות בעיני. הכל שקר וכזב. הנמל מצליח כלכלית ומתפתח בכל המדדים - ומהרגע שהוא הגיע, הכל פשוט מתחיל להיהרס. אין קשר גורדי ביני לבין אלון חסן, אלא שיתוף פעולה. נכון שנבנו בינינו יחסי אמון, ולראיה, ההצלחות הרבות שהנמל השיג בשנים האחרונות - כולל העברה של 330 מיליון שקל כדיווידנד למדינה. יש ביני לבין חסן גם חיכוכים ואנחנו יודעים להתמודד אתם. המחויבות שלי לנמל מלאה. אני תמיד מיישם את החלטות הדירקטוריון - גם אם אני צריך להיכנס לחיכוכים עם העובדים, ולכן דבריו של היו"ר פסולים מראש.

"לא מילאתי אחר הוראות היו"ר למינויים פוליטיים, בהם גם מינוי בנו של ראש המטה שלו. היו"ר אף טען כי בוצעו הליכים לא תקינים בהליכי ההשמה, שמנעו את קבלת העובדים שהציע לנמל. בעקבות כך, המלצתי לפנות מיד למשטרה. הוא זה שמנהל מאז מתקפה נגדי - ולא להיפך.

"בנוגע לעוזרת שלי, אני חושב שהחלטת הדירקטוריון לא נכונה. יש לי אמון מלא בה וביכולות שלה - וזו טעות לחפש עכשיו עובד חדש. נושא ניגוד העניינים יכול היה להיפתר בצורה הרבה יותר פשוטה. מנענו מצב זה באמצעות מכתב שעליו חתמה העוזרת, שבו התחייבה להימנע ממקרים נדירים של ניגוד עניינים. הכנו תשובה פורטת לרשות החברות שלא היה פסול במינויה וכי עבדנו לפי הנוהל. סיטרמן רק מוכיח בהתעקשותו שהוא מנסה לייצר מאבק אישי. הוא זה שהזמין את הוועדים אליו, ואת המראה שיפנה כלפי עצמו. לא איימתי בהפעלת ועד. אמרתי ליו"ר שהעובדים יידעו על החלטתו - כי הבנתי לאיזה כיוון הוא מוליך אותנו. באשר לכיפוף הדירקטוריון, דבריי התאמתו".

לא ניתן היה להשיג את תגובות יו"ר הוועד, אלון חסן וסגנו אבינועם שושן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית