העובדים הכריעו את הדירקטוריון: ע. המנכ"ל לא תועבר מיד מתפקידה

דירקטוריון נמל אשדוד אישר את המשך העסקת עוזרת המנכ"ל; העיצומים צפויים להיפסק אחרי שיישום ההחלטה על העסקת קרובי משפחה נדחה ■ התאחדות התעשיינים עתרה היום לבית הדין לעבודה נגד העיצומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שלושה שבועות בלבד החזיקה החלטת דירקטוריון נמל אשדוד ליישם מיידית תקנות נגד העסקת קרובי משפחה בחברה. אתמול התכנסו חברי הדירקטוריון לישיבה שלא מן המניין, והחליטו לדחות עד 1 במארס את יישום ההחלטה שקיבלו בעצמם. זאת, אחרי חמישה ימים של עיצומים ושיבושים קשים שבהם נקטו עובדי הנמל במחאה על ההחלטה.

יישום ההחלטה אמור היה להביא להעברתה מתפקידה של זהבית בן אבו, יד ימינו של מנכ"ל נמל אשדוד, שוקי סגיס, הנהנה מחסות ועד העובדים בנמל. בן אבו, ששימשה עד לפני שנתיים עוזרת אישית של יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, נישאה באחרונה לאחד ממנהלי העבודה בנמל אשדוד.

נמל אשדודצילום: לימור אדרי

ואולם בסוף דצמבר קיבל הדירקטוריון החלטה שנועדה למנוע ניגוד עניינים בהעסקת עובדים נמל, שלפיה עובדים שיש להם קרובי משפחה המועסקים בנמל לא יוכלו לעבוד בלשכות של יו"ר הדירקטוריון, המנכ"ל, היועץ המשפטי או ביחידת מבקר הפנים. בוועד העובדים של נמל אשדוד, בראשות אלון חסן, ראו במהלך פגיעה ישירה במעמדם, וככזה שכוון אישית בידי יו"ר הדירקטוריון, גדעון סיטרמן.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

חסן פנה אל שר התחבורה ישראל כץ, שמינה את סיטרמן לתפקיד. ערב הבחירות לכנסת, מיהר השר להטות אוזן לפנייה. לפני כשבועיים אירח כץ בלשכתו את חסן ואת סגנו, אבינועם שושן. במהלך הפגישה טענו השניים בפני כץ כי סיטרמן ביקש למנות לתפקידים שונים בנמל רשימה של מקורבים, תוך התערבות לכאורה בתוצאות מכרזים שפורסמו לאיוש התפקידים. זאת, בטענה כי המינויים נעשים לדרישת שר התחבורה. לטענת חסן ושושן, משסירבו להיענות לפניית סיטרמן וסיכלו את המינויים - החליט זה לנקום בהם. אלא שכץ מיהר לשלול את הדברים, וטען כי ינזוף בסיטרמן אם יתברר כי עשה שימוש בשמו. סיטרמן, יש לציין, הכחיש את הדברים נמרצות - וטען כי לא היו דברים מעולם.

כך או כך, בחלוף כמה ימים החלה בנמל אשדוד האטה בלתי מוסברת בפעילות הפריקה והטעינה, שבאה לידי ביטוי בירידה של 20% בתפוקות - ל-120 פעולות למשמרת לעומת 152 פעולות במשמרת רגילה. כתוצאה מהאטה זו ממתינות כיום 15 אניות מחוץ לנמל אשדוד. שתי אניות כבר החליטו שלא לפקוד את הנמל, והפליגו לנמל חיפה, ושש אניות עזבו את מימי ישראל.

בנוסף, 120-150 מכולות שנשלחו אל הנמל מחיפה ברכבת ויועדו לייצוא - הושארו על קרונות הרכבת ופיספסו את אנייתם. מכאן, קצרה היתה הדרך לזעקות חברות הספנות, היבואנים והיצואנים נגד הפגיעה הכלכלית בפעילותם. "זוהי פגיעה קשה באמינות היצואנים בעיני העולם - וקשה עדיין לאמוד את השפעתה", אמר אתמול יו"ר איגוד התובלה בהתאחדות התעשיינים, צבי פלדה.

"למה ההסתדרות והשר שותקים?"

בכדי להרגיע את העובדים, כתב אתמול דירקטוריון נמל אשדוד בהחלטתו כי "אינו מפטר את עוזרת המנכ"ל, אין לו שום נגיעה להערכת העובדת, וככל הידוע אין לעובדת בעיות משמעת ואין רבב במקצועיותה. הדירקטוריון רק מדגיש את ההקפדה על נהלי החברה בכלל, ועל הנהלים הקשורים בקרובי משפחה בפרט".

הדירקטוריון לא ביטל בינתיים את הנחייתו, אך העניק למנכ"ל אורכה ליישומה עד 1 במארס, ופנה להסתדרות בבקשה "להפעיל את סמכותה", ולהביא את העיצומים לסיומם מיידי.

גם נשיא לשכת הספנות, ד"ר יורם זבה, פנה אל ההסתדרות בדרישה להפסיק לאלתר את העיצומים. "לא ייתכן שיפרצו עיצומים באופן פתאומי וללא אזהרה כלשהי", כתב זבה - וכינה את אי ההקפדה על מתן התראה של 14 ימים לאחר הכרזה על סכסוך עבודה "יריקה בפרצוף של המשתמשים בנמל וזלזול בנזקים שנגרמים להם". במכתב שהפנה לאדרי עצמו, הזכיר זבה כי הסחר הישראלי תלוי בספנות באופן קריטי. "אתה יודע היטב שלקוחות הנמלים אינם צד לסכסוך, ולא מתמצאים בו - אבל הם אלה שחוטפים את המכות הכואבות ביותר ובאופן האכזרי ביותר", כתב זבה.

לשון חריפה יותר נקט יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, ד"ר גד שפר, שתבע את התערבותו המיידית של שר התחבורה בנעשה בנמל אשדוד. "אנחנו מתנהלים כמו רפובליקת בננות", כתב לשר. "עובדי הנמל עושים כרצונם - והנזקים לבעלי המטענים גדלים והולכים. יצואנים מפסידים עסקות כי אינם יכולים לעמוד במועדי אספקה, ויש איום על העבודה הסדירה במפעלים שאספקת חומרי הגלם אליהם תשובש".

לדבריו, "התחושה היא של ‘אני ואפסי עוד' של עובדי נמל אשדוד. עם שכר ש'מככב' שנים בראש סולם השכר במגזר הציבורי, הם הפנימו מצב שבו אין לשלטון כוח להתמודד אתם, והם מקבלים תמיד את מה שהם דורשים - הכל על חשבון המדינה. בעלי המטענים ונהגי המשאיות שורפים שעות עבודה ללא תשלום בנמל אשדוד, תוך התעלמות מהמצב הכלכלי הקשה במשק, כשלעובדים רבים קשה לגמור החודש, והרי סופם של הנזקים הנגרמים מהעיצומים בנמל להגיע לכיסו של כל משק בית בישראל".

שפר תקף גם את ההסתדרות ואת שתיקתה: "מדוע לא נשמע קולה של ההסתדרות במשבר הזה, שעלול לפגוע בעובדים אחרים, חלשים יותר, במפעלים שייפגעו מהנזקים? איפה האחריות שלה? ומדוע לא נשמע קולו של שר התחבורה שבגיבוי הממשלה ‘יעשה סוף' להפקרות הזו? מן הראוי כי ממשלת ישראל תדאג להובלה ימית סדירה".

בינתיים, נמל אשדוד סובל גם מעיצומים שמנהיגים ועדי המינהל והמחסנים בנמל. זאת, שבועיים בלבד לאחר סיום העיצומים שבהם נקטו עובדי בתי המלאכה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "רשות החברות עוקבת אחר המתרחש בנמל. במידה שנמצא לנכון, נפעל בכלים העומדים לרשותנו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"