ניסוי פצלי השמן של חברת IEI עשוי לעבור מעמק האלה לאזור תרקומיא

בשבוע שעבר נדחתה עתירה לבג"ץ כנגד הניסוי השנוי במחלוקת, שעליו נטען כי הוא עלול לזהם את מי התהום באזור ולפגוע קשות באזור עמק האלה התיירותי

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

הניסוי המתוכנן להפקת נפט מפצלי שמן עשוי לעבור מיקום, מעמק האלה אל אזור כביש 35 המוביל לתרקומיא. זהו האזור שבו מבקשת יזמית הפרויקט, חברת IEI, לקיים בכל מקרה את ההפקה המסחרית של הנפט, אם יצליח הניסוי הראשוני.

בשבוע שעבר נדחתה עתירה לבג"ץ כנגד הניסוי השנוי במחלוקת, שעליו נטען כי הוא עלול לזהם את מי התהום באזור ולפגוע קשות באזור עמק האלה התיירותי. לפיכך צפויה IEI להגיש בקרוב תוכנית קידוח לאישורה של ועדת התכנון המחוזית.

צילום: דור נבו ויעל איפר

ההצעה נחשפה בפאנל בנושא תחבורה ואנרגיה, שנערך בשבוע שעבר על ידי ארגון "תחבורה היום ומחר" ו"הפורום הישראלי לאנרגיה". אחד הנושאים שהועלו במפגש הוא מיזם פצלי השמן, שבו תמך משרד האנרגיה בשנים האחרונות למרות התנגדות נחרצת של ארגוני הסביבה.

סמדר בת אדם, ששימשה ראש מטה שר האנרגיה עוזי לנדאו, ופרשה לפני כמה שבועות כדי לרוץ ברשימת הליכוד-ישראל ביתנו, אמרה כי "המשרד קידם רק פיילוט בעמק האלה, ובתנאי הרישיון נרשם כי אין אפשרות להפיק את הנפט באופן מסחרי. בוועדה המחוזית ייתכן שייווצר דיאלוג שיוביל לכך שהפרויקט יעבור לתרקומיא".

פצלי שמן הם שכבת סלע בעלת תכולה אורגנית גבוהה יחסית, שאותה ניתן להתיך ולקבל נוזל דמוי נפט. על פי הערכות, בשטח ישראל פצלי שמן שעשויים תאורטית לספק נפט למדינת ישראל במשך כ-400 שנה. ואולם הפצלים הם שכבת סלע מוצקה, ולא ניתן לשאוב אותה כמו נפט רגיל. לפיכך מציעה IEI להתיך את פצלי השמן באדמה (In Situ) באמצעות גופי חימום, ולשאוב את הנפט שהומס. מדובר בטכנולוגיה ניסיונית, ולפיכך מבקשת החברה לערוך ניסוי באזור שבו שכבת הפצלים רדודה יחסית - כ-200 מטרים - בעמק האלה.

IEI מכחישה בפרסומיה את הטענות לסכנות השונות, וטוענת כי היא מבקשת לערוך את הניסוי בעמק האלה מסיבות טכניות, בשל עומק השכבה הגיאולוגית. את ההפקה המסחרית היא מבקשת לערוך באזור כביש 35 המוביל לתרקומיא, שנחשב רגיש פחות מבחינת ערכי נוף ותיירות, אך עומק שכבת פצלי השמן בו כפול.

ואולם לניסוי קמה התנגדות עזה מצד ארגוני הסביבה, הטוענים כי המיזם עלול לסכן את מי התהום ולהביא לפיתוח מתקן כימי תעשייתי גדול שיפגע באזור התיירותי וההיסטורי. העברת הניסוי אינה צפויה להפחית את התנגדות ארגוני הסביבה אליו, אך על פי הערכות יקטן העניין הציבורי בנושא אם יתקיים הניסוי באזור נידח יחסית.

מנכ"ל IEI, רליק שפיר, מסר בתגובה כי "התחייבנו כי לא תהיה הפקה מסחרית בעמק האלה. לכשיובא הנושא בפני וועדת התכנון, היא תצטרך לשקול בין האלטרנטיבות, ולהביא בחשבון כי תוצאות הניסוי בעמק האלה יהיו הכי מדויקות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון