נמל נוסף יוקם בחיפה ב-4 מיליארד ש': "בדרך לניצחון על מדינת ת"א"

כך בירכה היום על על ההחלטה עיריית חיפה ■ הוועדה לתכנון ובנייה אישרה את ההחלטה שעוכבה מאז 2007 ■ בניית הנמל מוגדרת כצורך לאומי ומותנית באישור תוכנית מקורות חול ■ עמותה סביבתית: "מחטף בחירות"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

נמל מים עמוקים יוקם בחיפה: המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה היום (ג') את נמל המפרץ, נמל נוסף בחיפה, שיוקם בהשקעה של 4 מיליארד שקל. ההחלטה להקים נמל חדש התקבלה עוד ב-2007, מעט אחרי הרפורמה בנמלים, אך תכנונו עוכב, בין היתר בשל התנגדות עובדים הנמלים הוותיקים, שנובעת מכך שהנמלים החדשים שיקומו בחיפה ובאשדוד מיועדים להיות פרטיים ולהתחרות בנמלים הקיימים.

לא התקבלה החלטה על זהות המפעיל של נמל המפרץ החדש, אלא החלטה כללית על אישור הקמתו. אחת ההחלטות הראשונות שיצטרך לקבל שר התחבורה הבא תהיה אם הנמל החדש יופעל בידי העובדים של הנמל הקיים, או שיפעל כחברה פרטית ויגביר את התחרות בין הנמלים.

נמל חיפהצילום: אלבטרוס צילומי אויר

בתוך כך, הוחלט בוועדה גם על העמקת נמל חיפה הקיים, כך שיוכל להתחרות בנמל החדש בתנאים שווים. בכנס משתמשי הנמלים לפני כחודש הכריז שר התחבורה ישראל כץ על הרחבה והעמקה של נמלי הים הקיימים.

האישור התקבל לאחר תסקיר השפעה על הסביבה, שנערך בהשקעה של 55 מיליון שקל. הנמל החדש יכלול מסוף מכולות חדש, עם כמה רציפים, שהארוך בהם נמתח ל-1,100 מטר. שובר הגלים של נמל חיפה יוארך ב-880 מטר כדי להגן על הרציף החדש.

בעבודות להקמת הנמל ייכללו גם הארכה והעמקה של תעלת הכניסה לנמל, כך שאניות ענק יוכלו להיכנס והרחבת פתח הכניסה בעזרת הסרה של חלק משובר הגלים בכניסה לנמל הקישון. כמו כן יוקם נמל דלק חדש ויורחב רציף הכימיקלים הקיים. נבחנת גם אפשרות להקים בסיס צבאי חדש, שיחליף את הבסיס של חיל הים בחיפה.

הקמת נמלים חדשים ועמוקים מוגדרת כצורך לאומי, כי בלעדיהם אניות גדולות, שיכולות לשאת כ-12 אלף מכולות בו זמנית, לא יפקדו את ישראל במסגרת נתיבי הסחר העולמיים שלהם, והיבוא והיצוא עלולים להתבצע רק דרך אניות קטנות המובילות מטען מנמלים זרים.

בשנים האחרונות גובר השימוש באוניות גדולות בקווי הסחר בין המזרח הרחוק לאירופה העוברים בישראל, והדבר עשוי להביא לעלייה חדה בתעריפי היבוא והיצוא (כמה מאות דולרים נוספים לכל מכולה) ולהתייקרות סחורות. לפי הערכות בחברת נמלי ישראל, נמלי אשדוד וחיפה יגיעו לשיא הקיבולת שלהם כבר ב-2018. אז עלולים להיווצר פקקים של אניות, בדומה למצב בסוף שנות ה-90.

האישור עדיין אינו סופי, ומותנה בתוכנית מקורות החול. כדי לבנות רציפים ושוברי גלים יש צורך לכרות חול מקרקעית היום, וארגוני טבע חששו כי כריית אלפי טונות של חול תגרום נזק של ממש לחיים מתחת למים, לכן חברת נמלי ישראל חייבת להגיש תוכנית לפי תחילת העבודות.

בהחלטת המועצה נכתב כי "המועצה השתכנעה כי קיימים מקורות חול מספיקים בים להקמת נמל וכי הסוגיות שנותרו פתוחות הן תחום הכרייה והאמצעים לצמצום ההשלכות הסביבתיות כתוצאה מהכרייה. לאור זאת המועצה הארצית הורתה על עריכת תכנית מתאר ארצית לכריית החול ועבודות כרייה לצורך הקמת המבנים הימיים במפרץ חיפה. חנ"י תשקיע 30 מיליון שקל בתסקיר על כריית החול, שמסקנותיו יוגשו באפריל".

שלמה ברימן מנכ"ל חברת נמלי ישראל: בירך על החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ואמר "נוכח הגידול המתמיד ביבוא וביצוא הישראלי, עומס העבודה הצפוי על נמלי הים הקיימים, וכניסתן של אניות הענק לקווי הספנות באזורנו, שאינן יכולות לפקוד כיום את נמלי הים, חשיבותו של נמל המפרץ למשק הישראלי אינה מוטלת בספק וכך גם דחיפות הקמתו".

בעיריית חיפה הגדירו את ההחלטה "בדרך לניצחון הפריפריה ועיריית חיפה על מדינת תל אביב". ראש העיריה יונה יהב הוסיף כי "אנו סבורים שזהו מהלך קריטי ונכון בהשבת מלחמה שערה בגזילת התעשיות למדינת תל אביב ולמחוזותיה. צעד חשוב להבטחת מרכזיותו של נמל חיפה ולכך תהיה השפעה דרמטית על צפון המדינה בכלל ולחיפה בפרט".

מעמותת צלול לאיכות הסביבה נמסר: "לא סביר שהחלטה כל כך משמעותית ובעלת השלכות סביבתיות כל כך גדולות תתקבל בדיון כמו זה שנערך היום. יש לדון בתוכנית המתאר הארצית בצורה כוללנית ובראייה מערכתית. עמותת צלול קוראת למשרד הפנים ולמשרד התחבורה לפעול על מנת לקדם תוכנית רצינית ומקיפה במקום לאפשר מחטפי בחירות כמו זה שראינו היום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן